Návody

Ako sa správne starať o topánky?

čistenie topánok Ponuka obuvi je v našich obchodoch obrovská. Ale viete ako sa starať o topánky? Čo iný druh obuvi, to aj iná starostlivosť. Iný prístup vyžaduje syntetický materiál, inak sa správame ku koženým topánkam a odlišnú starostlivosť potrebuje obuv športová a outdoorová. Keď si kupujeme topánky, chceme, aby boli nielen pohodlné, ale aby tiež dlho slúžili. Najmä keď boli drahé alebo nám trvalo dlho, než sme takzvane trafili na také, po ktorých sme dlho túžili. Prinášame vám pár tipov ako sa správne starať o topánky.

Chcete sa správne starať o topánky?

Ak ste odpovedali áno, pripravte si toto:

  • suchú a vlhkú handričku
  • kefu na čistenie obuvi
  • krém alebo vosk na topánky
  • rukavice
  • podložku.

Zistite si o aký druh topánok ide

V prvom rade je dôležité rešpektovať, k čomu je obuv určená. Inú záťaž vydržia pánske kožené poltopánky v porovnaní s pevnou turistickou obuvou určenou do hôr, kde máte úplne iné nároky a očakávania. Vychádzajte teda z predpokladu, že obuv nosíte do terénu, ktorý vám výrobca odporúča. Aj tak je ale nutné sa starať o topánky.

Ak výrobca odporúča topánky pred prvým použitím naimpregnovať, urobte to presne podľa návodu, a to vhodným preparátom.

Starostlivosť o kožené topánky

starostlivosť o topánkyAsi najviac pozornosti budete venovať topánkam koženým. Bývajú drahé, ale zase dlho vydržia. Preto by ste mali hladkú kožu pravidelne zbavovať nečistôt.

Niekedy stačí suchou handričkou, inokedy siahnete po vlhkej handričke. Topánky pravidelne ošetrujte krémom, avšak vyberajte na to výlučne prípravok, ktorý je na to určený. Prečítajte si aj ako vyčistiť kožu.

Starostlivosť o semišové topánky

Pri semišových topánkach opatrne s vodou. Ak sa chcete starať o topánky z tohto materiálu, namiesto mokrej špongie alebo handričky siahnite radšej po šetrnej gumovej kefke. Keď chcete, aby farba dlho vydržala nezmenená, skúste vhodný bezfarebný lak na tento typ obuvi. Prečítajte si aj ako vyčistiť semišové topánky.

Starostlivosť o obuv zo syntetického materiálu

Syntetické materiály sú na údržbu relatívne najjednoduchšie. Stačí ich utrieť vlhkou handričkou a ošetriť prípravkom, ktorý sa hodí pre konkrétny druh materiálu.

Obuv s obsahom textilu

Rad zákazníkov si kupuje topánky, kde bol pri výrobe použitý textil. Opäť postačí kefka alebo vlhká hubka na odstránenie špiny.

Ponuka prípravkov pre starostlivosť o obuv

Obchody už neponúkajú iba klasické krémy, ale aj vosky, špeciálnu impregnáciu, opravné krémy, leštiace pasty, a ďalšie.

Starostlivosť o podrážky topánok

Starajte sa pochopiteľne tiež o podrážky. Pravidelne ich čistite.

Správne skladovanie obuvi

Zbaviť obuv nečistôt ale nestačí. To je úplný základ. Súčasťou toho ako sa starať o topánky je aj ich skladovanie.  Je dôležité ako ich doma skladujete.

ako sa starať o topánkyIdeálny je botník, aby boli v suchu a na svojom mieste. Než ich uložíte do škatúľ a uschováte pre budúcu sezónu, dôkladne ich nielen vyčistite, ale aj vyvetrajte. Nikdy nesmú byť vlhké!

Dbajte na to, aby topánky mali dosť miesta, nedávajte ich do menších škatúľ, inak sa zdeformujú. Oplatí sa investovať aj do napínačov, rovnako tak ako do rôznych druhov kief podľa toho, z akých materiálov sú topánky vyrobené.

Tipy ako sa správne starať o topánky

Topánky si obúvajte pomocou obuváka, aby ste šetrili pätu, ktorá býva veľa namáhaná.

Šnúrky pravidelne rozväzujte a zaväzujte, čas od času ich vyperte.

A ešte maličkosť na koniec

Pri čistení topánok počítajte s tým, že je to práca špinavá, používajte preto rukavice. Vypodložte ich preto aspoň novinami a majte po ruke aj mokrú handru, aby ste sa mohli v prípade potreby utrieť. Profesionáli čistia topánky na kolenách, s tým, že si ich podložia špeciálnou obuvníckou podložkou, ktorá býva vyrobená z veľmi kvalitnej kože.

Prečítajte si aj články ako sa správne starať o:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button