Návody

Ako sa starať o pánske košele?

návod ako sa správne starať o pánske košelePokrčené košele, zle vypraté škvrny od potu na golieri alebo od mastného jedla – takto vyzerajúce pánske košele sú bezpochyby zlá vizitka každého muža. Zabrániť tomu môže len dobrá starostlivosť o košeľu – šetrné pranie, sušenie, žehlenie a uskladnenie v skrini. Nasledujúce tipy a triky prispejú k tomu, aby si pánske košele udržali svieži vzhľad, tvar aj dlhšiu životnosť.

Pred praním košele sa zamerajte na škvrny

Špinavú košeľu rozložte a pozrite ju. Časté sú zašlé goliere, škvrny od potu na límcoch a v podpazuší. Ak sa na golieri objavili aj škvrny od krvi po holení, čítajte návod čo platí na škvrny od krvi. V podpazuší sa potom objavujú škvrny od deodorantu. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť krv.

Skontrolujte, či na košeli nie sú tiež škvrny od jedla alebo nápojov, ako sú džúsy alebo červené víno. Pomôže aj návod na škvrny od červeného vína. V oblasti pásu sa pozrite, či na košeli nie je fľak od opasku na nohaviciach (môžu sa objaviť aj stopy hrdze od plechovej pracky).

Na škvrnu nalejte pred praním špeciálny prací prostriedok. Niekedy pomôže obyčajný šampón, teplá voda a vydrhnutie v umývadle.

Čo ďalej? Prezrite obsah vreciek, košeľu obráťte na rub a správne nastavte pranie

ako správne prať pánske košeleUistite sa, že vo vrecku košele nezostal nejaký predmet. Najčastejšie to býva obyčajná papierová vreckovka, na papieri zapísaná poznámka alebo bankovka, ktoré urobia v práčke aj na košeli peknú neplechu.

Odopnite manžetové gombíky, nenechávajte rukáv prehnutý, narovnajte goliere a zapnite všetky gombíky (udrží sa tvar košele). Vysúvacie výstuhy golierov vyberte. Košeľu obráťte naruby.

Dôvodov je niekoľko: gombíky chránite pred poškriabaním a opotrebovaním (z bubna práčky), umožníte, aby prací prášok pôsobil priamo v podpazuší a vonkajšia strana košele zostane dlhšie bez žmolkov.

Uistite sa, že na práčke nie sú stlačené tlačidlá z predošlého prania. Uistite sa, že bubon práčky je vyčistený, nezostal v ňom odev (často to bývajú ponožky) a že guma lemujúca bubon práčky neskrýva nečistoty, ktoré by mohli košeľu zničiť. Biele košele perte samostatne.

Pranie košieľ

Pranie košieľ nie je žiadna veda: základom je podľa farby roztriedená bielizeň, kvalitný prací prášok a primerane zvolená teplota prania, prípadne zvolený šetrný program prania.

Nie každý prací prášok je vhodný na biele košele, preto si dobre prečítajte rýchly návod ako vybrať dobrý prací prášok.

Najlepšie je, ak si prečítate pokyny na pranie a žehlenie na etikete umiestnenej na rube košele. Bubon práčky naplňte do 2/3, aby sa bielizeň mohla v práčke dobre pohybovať. Prečítajte si aj články ako prať pyžamá a ako prať uteráky.

Ako správne sušiť pánske košele

správna starostlivosť o pánske košeleAko sušiť košeľu na skladacom sušiaku, alebo na ramienku, to je vec diskusie. Oba varianty sú ale k látke šetrnejšie ako sušenie v sušičke.

Sušenie na ramienku má výhodu v tom, že sa košele menej pokrčia, na košeli tiež nezostanú stopy po prehnutí alebo štipcoch ako na sušiaku a košeľa lepšie zachová jej prirodzený tvar aj po usušení.

Lepšie sú ale široké ramienka plastové, drevené a drôtené ramienka sú na sušenie košieľ nevhodné.

Pre žehlenie je ale dôležité, ako dlho košele sušiť. Vlhšie košele sa lepšie vyžehlia (obzvlášť košeľa zo 100% bavlny).

Žehlenie košele

Pri žehlení košele sa začína golierom. Žehlite pri teplote 150-200 ° C a to vždy od goliera smerom nadol. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť žehličku.

Uloženie košele v skrini

Košele sa snažte neskladať, ale do šatníka ich vždy vešať na ramienko. Používajte tvarované ramienka, ak použijete univerzálne ramienka, košele sa podľa nich vytvarujú a nebudú vám už správne sedieť.

Ak sa na ramienka už košele nezmestia, zložte ich, ale do šuplíkov a regálov ich vždy dávajte úplne navrch. Akonáhle na ne dáte nejaké ďalšie oblečenie, košele sa pokrčia.

Tipy ako sa starať o pánske košele

  • Pokrčenie košieľ: Košele sa veľmi ľahko pokrčia, tomu sa nevyhnete. Ideálne riešenie je kúpenie košele s väčšou gramážou. Čím väčšiu má košeľa gramáž, tým sa menej krčí.
  • Striedanie košieľ: Najideálnejším nosením je jedna košeľa na jeden deň. Šatník si vybavte väčším množstvom košieľ a nesnažte sa jednu košeľu nosiť dlhšie, je to na nej veľmi vidieť.
  • Ak sa často potíte a na košeli zanechávate nevzhľadné koláče z potu, používajte neviditeľné tričká, ktoré pot absorbujú a zachránia košeľu. Dokonca aj pod slabými košeľami nie je tento druh trička rozpoznateľný.

Upozornenie

Pred prvým nosením košeľu vždy vyperte. Zbavíte sa tak chemikálií, ktorými sú košele napustené.

Pozor! Niektorí muži si košele najradšej perú alebo žehlia sami. Uistite sa, že priateľ, manžel alebo kamarát nevyžaduje, aby si pranie a žehlenie košieľ zaistil sám.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button