Pred odchodom na dovolenku nezabudnite riadne zabezpečiť svoj majetok. Byt alebo rodinný dom musí byť zaistený proti prípadným zlodejom. Tí radi využívajú situácie, kedy sú majitelia nehnuteľností na niekoľko týždňov mimo domova. Majú potom voľné pole pôsobnosti. Pri nedostatočnom zabezpečení bytu či domu im uľahčíte ich prácu. V dnešnom článku uvedieme aspoň niekoľko zásad a spôsobov, ako vašu nehnuteľnosť zabezpečiť proti zlodejom.
Prevencia proti vykradnutiu
Váš byt alebo dom sa kedykoľvek môže stať cieľom zlodejov. Najmä v lete, keď trávite dovolenku v zahraničí alebo napríklad na vidieku, je kvalitné zabezpečenie úplne nevyhnutné.
Dôležitá je predovšetkým dobrá prevencia. Nasledujúce rady sú v dosť podobné tomu, aj keď sa chystáte zazimovať chatu.
1. Neprezrádzajte, že odchádzate preč
Nikdy nie je dobré sa širokému okoliu zverovať, že idete na nejakú dobu preč. Neviete, ku komu sa táto informácia dostane.
Rovnako tak odporúčame nespomenúť váš úmysel odísť na dovolenku niekde na sociálnych sieťach.
2. Požiadajte susedov o kontrolu
Byt alebo dom, ktorý na čas opustíte, by mal niekto aspoň občas skontrolovať, či je všetko v poriadku. O to môžete požiadať napríklad svojich susedov, ktorým dôverujete.
Rovnako tak je možné osloviť aj niekoho z rodiny. Výhodou kontroly zo strany susedov je to, že majú váš dom neustále na dohľad a spoznajú, keď sa tu deje niečo podivného.
3. Zariaďte si vyberanie poštovej schránky
Mnohí majitelia zabúdajú na to, že počas tých pár dní, čo budú preč, im určite príde nejaká pošta. Zlodeji mnohokrát tipujú byty na vykradnutie práve podľa poštových schránok.
Ak sú totiž plné listov a reklamných letákov, je jasné, že majitelia už nejaký čas nie sú doma a môžu tak ísť na vec.
Poproste opäť svojich susedov, či vám nemôžu poštu vybrať a uschovať ju pri sebe do vášho príchodu.
Postupy zabezpečenia domu alebo bytu pred dovolenkou
4. Uzamknutie dverí
Pred odchodom sa ubezpečte, že ste zavreli a zamkli všetky dvere, okná a ďalšie prístupové body do nehnuteľnosti.
Ak ste to ešte neurobili, potom na vstupné dvere nainštalujte kvalitný zámok. Samotné dvere potom odporúčam zvoliť z vyššej bezpečnostnej triedy.
V zásade sa odlišujú 4 bezpečnostnej triedy. Za kvalitné a ťažko prekonateľné sú považované dvere 3. a 4. triedy. Ich prekonanie, ak sú opatrené kvalitné zámkom a kovaním, je s obyčajnými pomôckami, ktoré vykrádači bytov používajú, veľmi ťažké, ba dokonca nemožné.
K tomu, aby sa človek bez kľúčov dostal skrz takéto dvere do bytu, by musel mať skutočne špičkové náradie, ktoré používajú hasiči pri svojich zásahoch.
5. Inštalácia nových bezpečnostných dverí
Ak sa rozhodnete pred dovolenkou pre montáž nových bezpečnostných dverí, potom vyberte osvedčenú firmu, ktorá ich urobí. Je lepšie voliť takú, ktorá má svojich vlastných zamestnancov a nenajíma si externých pracovníkov, ktorým nemožno toľko dôverovať.
Zaujímajte sa tiež o všetky zabezpečovacie prvky dverí, ich systém. Ak si s výberom neviete rady, potom ho konzultujte s odborníkmi z danej firmy.
6. Uzavretie okien
Dajte pozor aj na to, či sú dobre uzavreté všetky okná. Rozhodne nie je dobré nechávať ich pootvorené kvôli vetraniu.
Samozrejme to nie je nevyhnutné, ak bývate napríklad v šiestom poschodí panelového domu. Aj tak ale nie je dobré nechávať okno otvorené, a to kvôli prípadným dažďom a iným klimatickým javom.
7. Použitie ďalších bezpečnostných prvkov
Okrem dobrého zabezpečenia vchodov a okien je určite praktické použiť aj ďalšie bezpečnostné prvky. Môže sa jednať o tieto:
- Alarmy a kamerové systémy – napojené na bezpečnostnú službu. V prípade, že sa do objektu dostane niekto cudzí, je ihneď upozornená a vyšle na miesto hliadku, ktorá nehnuteľnosť skontroluje.
- Automatické osvetlenie – v danú hodinu sa v domácnosti rozsvietia svetlá. Vytvorí sa tak dojem, že objekt nie je prázdny. Aj táto relatívna maličkosť môže zlodeja dokonale odradiť.
Zabezpečenie domu alebo bytu rozhodne nepodceňujte. Minimalizujete tak riziko, že sa vrátite z dovolenky a nájdete objekt úplne vyrabovaný.