Ako sa starať o pravý hodváb?
Pravý hodváb je nádherný materiál, ktorý pri dobrej starostlivosti vydrží v našom šatníku veľmi dlho. Ak chcete, aby oblečenie alebo doplnky z hodvábu vyzerali čo najdlhšie ako nové, nikdy ich nedávajte do práčky. Tam nepatria, odevy z hodvábu sa majú prať len v rukách, a to šetrne. Ako sa správne starať o pravý hodváb?
Návod a postup ako sa starať o pravý hodváb
Hodváb perte len v rukách!
Pri praní hodvábnej bielizne nepoužívajte akýkoľvek prací prostriedok, ale kúpte si ten, ktorý je priamo určený pre hodváb. Strážte aj teplotu vody, nemala by byť vyššia ako 30 ° C.
Mydlo sa neodporúča, rovnako ako prášky na pranie, ktoré by mohli hodváb poškodiť. Možno je na vašej hodvábnej šatke nejaký fliačik alebo nečistota, v takom prípade toto miesto nedrhnite, len po ňom jemne prejdite rukou.
Skúste pridať ocot
Dôkladne potom bielizeň alebo oblečenie vypláchajte v studenej vode.
Do predposledného kúpeľa sa odporúča pridať kvapku octu, aby si farby uchovali svieži vzhľad. Nakoniec znovu vypláchajte v čistej vode a nechajte odkvapkať.
V žiadnom prípade nežmýkajte!
Látku rozhodne nežmýkajte, nekrúťte, neprekladajte ani nijako neskladajte! Pri prudkom pohybe proti smere vlákien by sa totiž mohla nenávratne poškodiť.
Pozor pri sušení hodvábu!
Sušenie je najlepšie vonku, v tieni, vo vodorovnej polohe. Výhodou je, že hodváb je veľmi tenký, takže rýchlo vyschne. Niektoré sušičky majú špeciálny program určený špeciálne pre tento prírodný materiál.
Toto takzvané predsušenie ale nesmie trvať dlho, aby sa zbytočne netvorila statická elektrina. Vždy nechajte oblečenie doschnúť voľne, nie v sušičke.
Opatrne aj pri žehlení hodvábu!
Žehlenie by malo byť extra šetrné, a vždy výhradne po rube.
Najprv skontrolujte, či je žehliaca doska a žehlička dokonale čisté, aby ste hodváb neušpinili alebo dokonca nezatrhli.
Žehlenie sa odporúča na tú najnižšiu teplotu.
Pozor na retiazky!
Ak chcete, aby vám paráda z pravého hodvábu vydržala čo najdlhšie, kúpte si skôr silnejší materiál. Príliš tenký hodváb je náchylný na zatrhnutie.
Napríklad nosenie náhrdelníka alebo šperku by mohlo hodvábnu šatku zbytočne mechanicky poškodiť.
Tipy ako sa starať o hodváb
- Šatky z hodvábu dajte na ramienko rovnako ako vešiate nohavice, aby nevznikali zbytočné záhyby.
- Používajte výhradne prípravky na pranie, ktoré sú určené pre hodváb.
- Hodvábne oblečenie alebo doplnky neskladujeme na mieste, kam svieti slnko, mohlo by dôjsť k čiastočnému vyblednutiu farieb.
- Pravý hodváb nesušíme na priamom slnku.
Ako pravý hodváb vlastne vzniká
Hodváb je prírodné textilné vlákno, ktoré vytvárajú húsenice rôznych druhov nočných motýľov, najmä však priadky morušovej – hodvábnika.
Je pozoruhodné, že dospelý hodvábnik žije len tri dni, počas ktorých znesie asi 400 vajíčok. Z nich sa po 10 mesiacoch vyliahnu malé troj milimetrové húsenice.
Tieto húseničky sa pažravo napchávajú morušovým lístím a vďaka tomu sa veľmi rýchlo zväčšujú a rastú. Keď sú patrične veľké a tučné, čo je asi po dosiahnutí 30 – násobku ich pôvodnej dĺžky, dobre sa zakuklia do zámotku – kokónu, obaleného hodvábnym vláknom.
V tomto štádiu už nastupuje človek, túžiaci získať jedinečné hodvábne vlákno. Kokóny pozbiera a ďalej rôzne spracúva, až kým získa žiadané hodvábne vlákno. Je takmer nepredstaviteľné, že jeden kokón má na sebe namotané až 4 km dvojvlákna.
Z tejto úctyhodnej dĺžky je toho najušľachtilejšieho vlákna len asi 1 000 metrov, získaných z vnútornej časti kokónu (tzv. nekonečné vlákno). Z ostatných častí zámotku sa získava menej kvalitné hodvábne vlákno.