Návody

Ako na čistenie semišových topánok?

semišové topánkyKúpili ste si alebo máte semišové topánky a hneď ste v nich zmokli a zašpinili si ich od blata? Potom ich musíte vyčistiť, aby si zachovali svoj pekný vzhľad. Ako na údržbu a čistenie semišových topánok?

Semiš

Semiš je označenie pre brúsenú kožu, ktorá sa rozlišuje podľa toho, či bola brúsená z rubovej (velúr) alebo lícovej strany (nubuk). Používa sa na výrobu obuvi, ale aj kabátov alebo sák.

Ide o veľmi chúlostivý materiál, ktorý vyžaduje svoju pravidelnú starostlivosť. Je obľúbený najmä pre dobrú odolnosť voči vlhkosti a pre svoju dlhú životnosť.

Ako znečisteniu predchádzať?

čistenie semišových topánok

Pretože sa semiš veľmi ľahko zašpiní, je potrebné dať obuvi dostatočnú starostlivosť. Základom tejto starostlivosti je pravidelná impregnácia, ktorá topánky chráni pred vodou a zašpinením.

Ešte pred prvým použitím topánky naimpregnujte prípravkom určeným na semiš a impregnáciu opakujte pravidelne 1x týždenne.

Vďaka tomu budú topánky odolnejšie voči nečistotám a vy si uľahčíte prácu s prípadným čistením.

Čistenie semišových topánok

Ak ste semišové topánky pravidelne impregnovali, bude čistenie veľmi ľahké. V prípade, že ste starostlivosť o topánky zanedbávali, budete sa im musieť venovať o niečo dlhšie.

Čo budete potrebovať na čistenie semišových topánok?

Ak máte medzi svojimi topánkami aj tie semišové, mali by ste si zaobstarať nasledujúce:

  • kefka na čistenie semišu – gumová strana sa používa na odstránenie nečistôt, druhá strana na česanie
  • čistiacu gumu na semiš – je šetrnejší ako kefa a používa sa na väčšie nečistoty
  • čistiacu penu na semiš – pre odstránenie veľkých nečistôt
  • renovačný sprej na semiš – chráni farbu pred predčasným vyblednutím a vyživuje semiš

Všetko by ste mali zohnať v obchodoch s obuvou.

Ako postupovať pri čistení semišových topánok?
ako čistiť semišové topánky na vysokom podpetku

Na ľahké zašpinenie napríklad od blata bude stačiť kefka. Topánky nechajte uschnúť a potom škvrnu ľahko vykefujte.

Ak ide o odolnejšiu škvrnu, použite špeciálnu gumu na semiš, ktorá na seba nečistoty naviaže a následne ešte topánku ľahko prejdite kefkou, aby ste semiš učesali.

Na silne znečistené topánky alebo topánky, ktoré ste neimpregnovali, použite čistiacu penu. Penu naneste na topánky a krúživými pohybmi, pomocou kefy, topánky vyčistite a nechajte ich dôkladne uschnúť.

Ak sa vám zdá semiš zašlý a vyblednutý, naneste na suché a dôkladne vyčistené topánky renovačný sprej, ktorý semiš oživí.

Nakoniec vyčistené a vysušené topánky naimpregnujte. Semišové topánky nikdy nesmiete nakrémovať! Nezabudnite topánky impregnovať pravidelne každý týždeň.

Ďalšia starostlivosť o semišové topánky

Aby topánky čo najdlhšie slúžili a dobre vyzerali, je nutné sa riadiť týmito zásadami.

Ak potrebujete topánky vysušiť, nikdy ich nevystavujte prudkému zdroju tepla alebo priamemu slnečnému žiareniu. Topánky nesušte na kúrení ani u priameho ohňa, ale vypchajte ich novinami, ktoré pohltia vlhkosť, a dajte ich na vetrané miesto vyschnúť.

Keď topánky nemáte na nohách, používajte napínače, aby si držali svoj tvar. Pri obúvaní používajte obuvák, aby ste nezničili pätu. Nenoste každý deň rovnaké topánky, ale dajte im čas oddýchnuť si. Používajte antibakteriálny osviežovač vo forme spreja alebo špeciálnych vložiek do topánok.

Teraz už viete, ako sa o semišové topánky správne starať, tak nech vám slúžia čo najdlhšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button