Návody

Ako sa starať o spacák?

starať o spacákKaždý hrdý majiteľ stanu zvyčajne vie, ako sa má starať o spacák, ktorý má k svojmu stanu pribalený. Keďže je spacák pri kempovaní veľmi využívaný, tak vyžaduje aj svoju starostlivosť. Spacákov je na trhu veľké množstvo s cenovými reláciami od desiatok po stovky eur. Spacáky je však možné rozdeliť na dva hlavné typy, páperové a syntetické. Oba typy vám ponúknu skvelé vlastnosti, aj keď profesionálnejšie využitie nájdu predovšetkým syntetické spacáky. Ako by ste sa mali o spacáky starať?

Pokiaľ sa chcete dobre starať o spacák, naučte sa ho správne baliť

Je to prvá dôležitá vec, ktorú robí väčšina ľudí zle. Najlogickejšie je spacák zložiť alebo zrolovať, aby zabral najmenej miesta, takto však spacák nikdy nebaľte.

starostlivosť o spacákSpacák obsahuje duté vlákna alebo perie a obe výplne sa pri rovnakom namáhaní poškodia a nebudú držať ten správny tvar. Spacák teda takto nebaľte, iba ho zmestite do vaku.

Ak máte spacák iba trochu špinavý, tak ho vyčistite prostredníctvom mokrej hubky, poprípade môžete použiť aj jemnú kefu.

Praniu spacáka sa vyhýbajte do tej doby, kým to nebude nevyhnutné. Spacák perte vždy pri teplote do 40°C a nepoužívajte na pranie žiadne prostriedky, tie by mohli štruktúru, materiál a tkaninu poškodiť.

Ako spacák správne sušiť

Ak spacák sušíte po drobnom očistení vodou alebo po ľahkom daždi, tak spacák sušte niekoľko hodín na suchom mieste tak dlho, kým nie je dokonale suchý. Ak budete spacák sušiť po praní, tak ho sušte týždeň na suchom mieste.

ako sa starať o spacákPokiaľ sa chcete starať o spacák správne, tak ho po sezóne neukladajte do žiadneho vaku, nechajte ho voľne rozložený.

Voľné rozloženie je pre spacák dôležité, pretože nedochádza k zaťažovaniu dutých vlákien. Ideálnym miestom môže byť napríklad úložný priestor postele.

Nezabudnite na vetranie spacáku

Počas používania spacáku sa vám môže stať, že sa v noci potíte alebo spíte špinavý v spacáku. V takýchto prípadoch je vždy vhodné spacák voľne zavesiť a cca pol hodiny ho vetrať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button