Návody

Ako sa starať o oblečenie, aby vydržalo dlho ako nové?

Ako sa starať o oblečenie, aby vydržalo dlho ako novéPri dennom nosení oblečenia sa neubránime opotrebeniu, záleží však na každom z nás, či mechanické poškodenie oblečenia eliminujeme, nakoľko tomu dokážeme predchádzať tým, že sa začneme starať o oblečenie dôkladnejšie. V kontakte s drsnými predmetmi môžeme spôsobiť na oblečení žmolky a odreniny. Samostatná kapitola je starostlivosť a údržba oblečenia, aby nám čo najdlhšie vydržalo pekné a bolo stále ako nové. Pri dobrej starostlivosti, svedomitosti a troške práce si naše oblečenie zachová svoj pôvodný pekný vzhľad oveľa dlhšie.

Návod a postup ako sa vhodne starať o oblečenie

Základom je správne pranie. Ako bielizeň alebo oblečenie vyperiete, také ich budete mať. Praním sa dá veľa pokaziť aj totálne oblečenie zničiť a opačne, šetrným vypraním si oblečenie zachová dlho nový vzhľad.

OblečenieAk bez premýšľania dáte do práčky pekný jemný svetrík, nohavice, v ktorých ste robili na záhrade na program s teplejšou vodou a navyše so žmýkaním, vytiahnete z práčky handry, ktoré už nedáte do pôvodného stavu.

Zlámané vlákno tkaniny už nikdy nebude rovné a nadýchané. A nenapraví to ani žehlička.

Perte bielizeň naopak

Niektoré časti odevu, ako napríklad rifle, svetre, blúzky a ostatné veci, na ktorým vám záleží a ide vám o to, aby vyzerali stále pekné, perte v práčke tak, že ich najprv obrátite naopak. Zabránite ich odieraniu na nežiadúcich miestach alebo vyblednutiu farby. Prečítajte si aj ako správne prať uteráky.

Nepodceňujte sušenie bielizne

Či oblečenie zavesíte na šnúru alebo usušíte, je rozhodujúcim faktorom pre vizuálnu podobu oblečenia. Vyťahané konce tričiek, svetrov, košieľ alebo šiat, najmä u vlnených a bavlnených materiáloch nevyzerajú dobre a estetike aj vzhľadu veľa uškodia.

Z pôvodne pekného oblečenia sa stane nezaujímavá handra. Takéto oblečenie nevešajte za dolné konce, ale preložte cez šnúru v miestach rukávu. Najlepšie, ak pre to máte podmienky, usušte rozložené alebo v sušičke.

Jemnú blúzku vyperte v ruke

Staré oblečenieAko z hodvábu, jemná a nadýchaná blúzka bude stále ako nová, keď ju vyperiete v rukách.

Aj keď to nie je nič zložité, na pranie v rukách sa niektorí ľudia nechcú schyľovať. Ale vedzte, že je to tá najlepšia voľba.

Blúzku alebo iné jemné prádlo opatrne postláčajte v roztoku pracieho prostriedku s vodou a vypláchajte v čistej vode.

Nechajte stiecť vodu tak, že podržíte chvíľu blúzku vo vzduchu – nežmýkajte! A potom rozložte na uterák alebo opatrne zaveste v miestach prieramkov.

Výber pracieho prášku

Je to jeden z dôležitých aspektov, ako sa starať o oblečenie efektívne a aby bolo stále pekné. Prací prostriedok na biele prádlo nepoužívajte na farebný typ bielizne, pretože tento prostriedok obsahuje bieliace látky, ktoré by farebnej bielizni uškodili.

Farebné prádlo alebo oblečenie by potom mohlo vyzerať ako vyblednuté, staré a oprané. Viac sa dočítate v článku Ako vybrať prací prášok.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button