ElektronikaKuchyňa

Ako sa starať o umývačku riadu?

Ako sa starať o umývačku riaduUmývačku riadu dnes nájdete v každej modernej kuchyni, v reštauráciách a v domácnostiach. Ide o elektrický spotrebič, ktorý pracuje s chemikáliami a vodou, takže vyžaduje určitú starostlivosť. Ak sa o umývačku dobre staráte, umývačka riadu nielen dobre umyje, ale aj šetrí korunky za vodu aj energiu. Pár rád ako sa starať o umývačku riadu nájdete tu. 

Vodný kameň v umývačke riadu

Hlavným postrachom umývačiek, ako napokon aj u práčok, je ním vodný kameň. Ten sa usadzuje z tzv. tvrdej vody, ktorá obsahuje väčšie množstvo solí a minerálov.

Ďalším problémom sú usadeniny z mastnoty alebo iných minerálnych látok.

Niekedy sa v umývačke objavia žltej škvrny, ktoré spôsobuje železo. Tieto usadeniny sa ľahko odstránia špecializovaným prostriedkom na čistenie umývačky riadu. A ten si kúpite v každom obchode.

Zablokovanie ramien

ako mať čistú umývačku riadu

Ďalším nebezpečenstvom je zablokovanie ramien, resp. nástavcov umývacích ramien. Nestáva sa to často, ale oprava je jednoduchá, vytiahnete spodné rameno smerom nahor, nadvihnete a odskrutkujete horné rameno.

Ramená opláchnete pod tečúcou vodou. Pri spätnej montáži skontrolujete, či spodné rameno zapadlo na svoje miesto a či je horné rameno priskrutkované.

Pozor na tesnenie

Do umývačky sa riad a ostatné kuchynské náčinie umiestňuje ostrými hranami nadol, aby nepoškodili tesnenie dverí. Mohlo by sa totiž stať, že sa porežete pri vyťahovaní riadu a príborov z umývačky, ale tiež môže dôjsť k poškodeniu umývačky samotnej.

Žiadne filtre

Pre umývačku sú nebezpečenstvom rôzne filtre, ktoré tiež môžu spôsobiť jej poškodenie. Prípadné nečistoty z filtrov riadu umývačke skutočne nesvedčia a spôsobujú škvrny a nežiaduce farebné zmeny.

Platí preto, že treba filtre z klimatizácie a čističky vzduchu, ako aj filtre z pecí a ani žiadne iné do umývačky nepatria.

Umiestnenie riadu

čistič umývačky riaduVnútro umývačky riadu je prispôsobené tak, aby sa do nej zmestilo čo najviac riadu a súčasne bol aj konečný výsledok čo najlepší.

Preto platia aj niektoré pravidlá pri skladaní. Rovnaký typ riadu by mal byť pri sebe, aby sa nezakryli niektoré kusy.

Do vrchného polohovateľného koša je lepšie umiestňovať najmä sklo a krehkejšie kusy riadu, pretože horné rameno je menej agresívne.

Špinavé hrnca sa naopak dávajú do spodného koša, aj keď by si s nimi určite dobre poradili aj horné koše.

Riad netreba oplachovať

Pre úsporu vody sa odporúča riad neoplachovať, pretože súčasné kvalitné umývačky riadu si s bežným zašpineným riadu poradia aj bez oplachovania.

Oplachovanie použite, ak plánujete odstavenie umývačky na dlhšiu dobu. Ním sa umývačka umyje a zabránite tak vzniku nepríjemných pachov.

Odstráňte zvyšky jedla

Pri vkladaní riadu do umývačky dávajte pozor na to, aby na ňom neboli väčšie kusy jedla. Môže ísť napríklad aj o kôstky z ovocia, zrniečka z citrónov alebo kosti.

To všetko umývačka síce odstráni, ale zachytí vo filtroch. Tie je nutné aj pri opatrnom umývaní pravidelne čistiť preplachovaním.

Čistíte umývačku riadu?

Podľa intenzity umývania raz alebo dvakrát za rok umývačku riadu naprázdno pustite s tzv. čističom umývačky. Umyjú sa tým rôzne aj nepatrné usadeniny, ktoré by mohli časom spôsobiť vznik nepríjemného zápachu. Je to ale len efekt, k správnemu fungovaniu umývačky tento krok nijako neprispeje. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť umývačku riadu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button