Návody

Ako správne impregnovať topánky?

ako správne impregnovať topánkyV tomto článku vám ponúkneme nejaké tipy a rady, ako správne impregnovať topánky. Keď si kúpite kvalitnú obuv, chcete, aby vám predsa vydržala čo najdlhšie.Najmä pri takých typoch topánok, ktoré sú určené na horské túry, nám záleží okrem pohodlia predovšetkým na tom, aby udržali naše nohy v suchu. K suchým nohým nám pomôže nielen výber vhodnej obuvi, ale aj adekvátna starostlivosť, ktorú by sme našej obuvi mali venovať. K najpoužívanejším a najosvedčenejším postupom patrí impregnácia. Ako teda topánky správne impregnovať?

Čo je potrebné, ak chcete správne impregnovať topánky:

  • vhodný impregnačný prípravok
  • návod na použitie
  • suchá handrička

Výber impregnačného prípravku na topánky

Úplne zásadným krokom je výber vhodného impregnačného prípravku. Tak, ako sú rozdiely v jednotlivých materiáloch, z ktorých sú topánky vyrobené, existuje aj niekoľko druhov impregnačných prípravkov.

Rozhodne nie je dobré na nové topánky z pravej kože naniesť zvyšky starého impregnačného prípravku, ktorý máte doma, ak bol určený na textil alebo syntetiku.

Cieľ impregnácie

impregnovanie topánokAj keď sú niektoré topánky ošetrené už z výroby a sú teda do určitej miery hydrofóbne, odborníci napriek tomu odporúčajú naimpregnovať ich potom, čo si ich prinesieme z obchodu, teda ešte predtým, ako sa v nich vydáme von.

Cieľom impregnácie je upraviť povrch obuvi tak, aby sa dovnútra nedostala voda. Tým sa predĺži jej životnosť.

Na druhú stranu je nutné si uvedomiť, že kvalitná topánka by súčasne mala vedieť prepúšťať vlhkosť smerom von, aby sa nohy zbytočne pri chôdzi nepotili. Takže pri nákupe vhodného preparátu vyberajte taký, ktorý dobre odpudzuje vodu zvonku, ale zároveň je dostatočne priepustný zvnútra.

Formy impregnácie

Impregnácia existuje najčastejšie v podobe spreja, gélu alebo prírodného vosku, pričom ich chemické zloženie sa líši. Niektoré sa majú nanášať na vlhký povrch, iné naopak na suchý povrch topánok.

Toto je dôležité si zistiť, a to buď priamo u výrobcu, alebo sa poradiť v predajni, kde sme si tovar zaobstarali. Ešte predtým, ako v takto ošetrenej obuvi vyjdete von, nechajte impregnáciu, aby sa dôkladne vsiakla a zaschla. Podľa typu použitého prípravku topánky preleštíme.

Kedy je potrebná impregnácia?

topánky odolné voči vodeAko spoznáme, ak obuv nie je nová a už ju nosíme dlhšiu dobu, že potrebuje opäť „výživnú masku“ v podobe impregnácie?

Napríklad vtedy, keď sa na pravej koži objavujú nepatrné trhlinky a praskliny, rýchlo sa vonku premočia alebo naopak vyzerá byť veľmi vysušená.

Ďalším dôvodom, prečo impregnovať topánky impregnačným prípravkom, je zima a kontakt našej obuvi s posypovou soľou.

Tipy ako na impregnáciu topánok

  • Ak je obuv vyrobená z dvoch a viacerých rôznych materiálov, napríklad ide o kombináciu textilu a kože, mali by sme na jednotlivé časti použiť na to určenú impregnáciu.
  • Impregnáciu nanášame rovnomerne po celom povrchu materiálu, a to aj na ťažko dostupné miesta.
  • Topánky impregnujeme tak, aby ochranná vrstva bola veľmi tenká, a tento postup dvakrát po sebe zopakujeme.
  • Naopak sa vyvarujeme toho, aby sme povrch obuvi ošetrili nerovnomerne alebo naniesli príliš veľkú vrstvu impregnačného prostriedku.
  • Ak nemáte vhodnú impregnáciu, neexperimentujte s tým, čo máte doma, a rovnako tak sa vyhýbajte prípravkom, ktoré sú už po záruke alebo inak nekvalitné.

Upozornenie

Impregnovať topánky by ste mali vždy takou impregnáciou, ktorá je na to určená.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button