Návody

Ako sa starať o outdoorové oblečenie?

Ako sa starať o outdoorové oblečenieOutdoorové oblečenie je veľmi populárne nielen pri výletoch do prírody či extrémnych športoch, ale aj pre bežné nosenie. Problém nastáva vo chvíli, keď bežný používateľ zistí, že vlastne ani nevie, ako sa o outdoorové oblečenie správne starať. Outdoorové oblečenie býva síce aj extrémne odolné, ale aj napriek tomu je istá starostlivosť nutná. Nikdy sa nepokúšajte o vlastnú starostlivosť rôznym experimentovaním, používaním nedoporučených prostriedkov alebo inými úkonmi. Radšej si prečítajte, ako sa starať o outdoorové oblečenie v tomto článku.

Postup ako sa starať o outdoorové oblečenie

Štítok na outdorovom oblečení

Po zakúpení je pre vás jedným zo smerodajných bodov etiketa. Z vnútornej strany, napríklad bundy, by sa mala nachádzať etiketa, kde sú uvedené základné symboly, prípadne inštrukcie.

Ak nič také nedohľadáme, tak je vhodné sa o danú vec starať rovnako tak ako o iné outdoorové oblečenie. Do takého oblečenia spadajú bundy, nohavice, topánky, ponožky, termoprádlo a iné.

Čistenie oblečenia

outdoorové oblečenieAk ste si outdoorové oblečenie zašpinili iba v malom rozsahu, tak ho hneď neperte, ale radšej zvoľte kefu.

S ňou sa dá vyčistiť bahno aj z topánok, pri ktorých je potrebná hrubšia kefa. U oblečenia na kefu netlačte.

Ak je nečistota odolná, tak použite mäkkú hubku a mydlovú vodu, prípadne umyte odev pod tečúcou vodou a nechajte ho uschnúť.

Pranie

Ak outdoorové oblečenie používate často a potíte sa v ňom, tak je pranie potrebné. Vždy však perte pri nízkych teplotách a to zvyčajne do 40 ° C, štítok s povolenou teplotou by mal byť vo vnútri odevu. Nikdy nepoužívajte aviváže, ani bežné prášky.

Pre tento druh oblečenia sa používajú špeciálne prostriedky, ktoré pri praní oblečenie nepoškodia. Môže ísť napríklad o TECH WASCH, Extreme Cleaner a Extreme Superpruf. Nikdy neperte jednotlivé oblečenia dohromady, ale vždy zvlášť.

Sušenie

Ak ste oblečenie vyprali, spadli ste do vody alebo premokli, tak je treba ho vyčistiť. Nikdy ho nebaľte do ruksaku alebo kufra, došlo by k zapareniu a poškodeniu materiálu.

Odev vždy zaveste na ramienko alebo na nejaké improvizované miesto, kde môže kompletne vyschnúť.

Impregnácia

čistenie a impregnácia topánok

Ak máte nepremokavé oblečenie alebo topánky, tak často vyžadujú impregnáciu, k tomu slúži impregnačný sprej. Ten vždy rovnomerne aplikujte na požadované časti odevu.

Impregnácia musí prebiehať vždy pred sezónou, kedy plánujete oblečenie používať.

Topánky

Topánky vyžadujú špeciálnu starostlivosť, pranie pri nízkych teplotách, impregnáciu sprejom a tiež používanie antibakteriálnych sprejov.

Antiseptické spreje sú ľahko dostupné, aplikujete ich na celý vnútrajšok obuvi a nechajte ich pôsobiť aspoň 24 hodín. Použitie takéhoto spreja by malo byť pravidelné.

Koža

Pri kožených outdoorových odevoch je potrebné používať špeciálne spreje, tuky a rôzne oleje, s ktorými budeme pravidelne kožu ošetrovať.

Obzvlášť po čistení je nutné vždy koži znovu namastiť tukom, aby došlo k zaplneniu pórov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button