Recepty

Ako pripraviť diétnu kuraciu paštétu?

pečeňová paštéta ako pripraviť kuraciu paštétuO tom, aké „hrozné“ veci bývajú prihadzované do priemyselne vyrábaných paštét, sa hovorí s veľkou obľubou. Ale ešte radšej ľudia paštéty konzumujú. Ak chceme vedieť, z čoho sa paštéty na našom tanieri či chlebe skladajú, vyrábajte si ich doma. Pri dodržaní určitých zásad to nie je moc zložité. A môžeme si pripraviť kuraciu paštétu podľa vlastnej chuti, alebo aj v súlade s vašou diétou. Prinášame tipy, ako na výrobu domácich paštét.

Čo je na diétnu kuraciu paštétu potrebné:

  • kuchynské vybavenie
  • suroviny podľa jednotlivých predpisov

Čo to vlastne paštéta je

kuracia paštétaPaštéty sú takzvané údenárske výrobky, ktoré sa vyrábajú väčšinou z vopred tepelne upraveného mäsa (alebo aspoň dielu mäsa) a na záver sa znovu tepelne upravuje.

Na výrobu paštét sa najčastejšie používa bravčové, hydinové alebo teľacie mäso (keď sa dá zohnať) a ďalej pečeň alebo vykostené ryby.

Zvolené mäso sa najprv uvarí alebo podusí na cibuľke a následne jemne rozmixuje s korením a ingredienciami podľa konkrétneho predpisu.

Spojenie mäsa

Do riedkej fázy sa pridá viacpercentná smotana alebo vajcia, čo pri varení mäso spojí. Ak na výrobu paštéty použijeme mäsiarsky menej hodnotné mäso (napríklad kuracie krídla s kožou), ktoré majú vysoký obsah kolagénu, paštéta po vychladnutí stuhne aj bez smotany či vajec.

Diétnu kuraciu paštétu netreba zahusťovať múkou alebo strúhankou. Jednak sa tým znižuje nutričná hodnota pokrmu, ale aj tým paštéta získa chuť sekanej.

Korenie na dobrú paštétu

Typickým korením pre paštéty sú nové korenie, bobkový list, klinček a čierne korenie. Korenie utlčieme najemno, respektíve pomelieme nahrubo. Môžeme použiť aj komerčne pripravenú zmes určené na paštéty.

Ďalšiu chuťovú zložkou paštéty tvorí opražená cibuľa a do zmesi často pridávaná údená slanina. Tenkými plátkami slaniny sa paštéta tiež častokrát obkladá pri záverečnej tepelnej úprave.

Pečenie paštéty

Domáce paštéty varíme alebo pečieme v pare. Buď zmesou naplníme pekáčik alebo zapekaciu misku s pokrievkou, alebo dáme paštétu do širších a nižších zaváracích pohárov (mäsovky).

Zvolené nádoby vložíme do vodného kúpeľa (alebo do rúry plech na pečenie podliaty vodou). V pekáči alebo v miske varíme tak dlho, dokiaľ nie je paštéta uprostred tuhá. Poháre varíme minimálne pol hodiny pri 100 ° C.

Prečo nad parou?

Keby sme niektorú zložku (napríklad pečeň) použili podľa receptu v surovom stave, treba paštétu variť hodinu. Prečo v pare? Paštéta nevyschne. Pri chladnutí sa do nej späť vsiakne teplom pustená šťava a paštéta je dobre roztierateľná.

Recept na kuraciu paštétu (vhodná pre deti a chorých)

Kilogram kuracích krídel (alebo skeletov) uvaríme domäkka. Mäso a kože oberieme z kostí a jemne rozmixujeme s tromi klinčekmi, piatimi guličkami nového korenia, 100 g údenej slaniny alebo anglickej slaniny (vopred nakrájať), raz opraženou cibuľou a jedným téglikom šľahačky.

paštétaDiétnu kuraciu paštétu dochutíme soľou a mletým čiernym korením. Dáme zavariť. Do tejto zmesi môžeme pre zmenu rozmixovať dve varené mrkvy, dva petržleny a kúsok zeleru.

Keď vynecháme slaninu, je paštéta skoro bez tuku a môžu ju jesť aj ľudia so šetrnou alebo redukčnou diétou. Paštéta neobsahuje žiadnu múku, a preto je vhodná aj pre bezlepkovú diétu a delenú stravu.

Recept na jednoduchú pečeňovú paštétu

Pol kilogramu pečene opečieme na 100 gramoch slaniny s dvoma cibuľami, tromi klinčekmi, tromi guličkami nového korenia a jedným bobkovým listom.

Udusíme domäkka a rozmixujeme s téglikom smotany, jedným vajcom, soľou a mletým čiernym korením. Vo vodnom kúpeli paštétu pol hodiny varíme. Pečeňová paštéta je hotová.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button