Auto-moto

Ako postupovať pri dopravnej nehode?

ako pri dopravnej nehodeBohužiaľ sa to môže stať aj vám, že sa či už vašou vinou či vinou niekoho iného stanete účastníkom dopravnej nehody. Viete, ako sa máte v takejto situácii zachovať? Povedzme si krok po kroku ako postupovať pri dopravnej nehode.

Čo (ne)robiť pri dopravnej nehode ako prvé?

dopravná nehodaNajdôležitejšie je pokiaľ možno nepanikáriť a s chladnou hlavou zhodnotiť situáciu na mieste nehody.

Ak vám to dovolí váš stav, čo najskôr zabezpečte miesto havárie, najlepšie samozrejme na to určeným výstražným trojuholníkom.

Ak je to možné, oblečte sa predtým do reflexnej vesty, ktorá je súčasťou povinnej výbavy každého automobilu, aby nedošlo ešte k ďalšiemu nešťastiu z dôvodu, že nebudete pri pohybe na ceste vidieť.

Skontrolujte zranených

Ak je niektorý z účastníkov dopravnej nehody zranený, je potrebné zavolať záchranku a prípadne poskytnúť prvú pomoc.

Ak sú na mieste nehody zranenia, je potrebné vždy privolať políciu.

Kedy volať políciu?

Políciu je tiež potrebné privolať v prípade, ak škoda na niektorom zo zúčastnených áut činí laickým odhadom viac ako 3000€, ak vznikla vplyvom nehody hmotná škoda na majetku tretej strany, alebo v prípade, že sa účastníci nehody nie sú schopní dohodnúť na tom, kto dopravnú nehodu zavinil.

Čo je potrebné vykonať pri dopravnej nehode

postup pri dopravnej nehodeAk nie je k dopravnej nehode privolaná polícia, respektíve nie sú splnené podmienky na jej privolanie, musia spolu účastníci nehody písomne ​​spísať dohodu o zavinení, a to buď na príslušný formulár pre záznam o dopravnej nehode, alebo postačí aj obyčajný papier.

Vhodné je, aby dohoda obsahovala identifikáciu všetkých zúčastnených osôb aj automobilov, času a miesta nehody aj zjednodušený nákres dopravnej nehody vrátane opisu príčiny, priebehu a následkov nehody.

Dohodu treba spísať v dvoch vyhotoveniach (pre každého zúčastneného jedno) a na každom vyhotovení musia byť originály podpisov oboch zúčastnených.

Vinník nehody

Ak ste nebol vinníkom nehody, vezmite si meno a adresu vinníka (z predloženého občianskeho preukazu) a najmä údaje o jeho poistení zodpovednosti z prevádzky vozidla (z predloženej zelenej karty). Ak vám vinník nechce potrebné doklady poskytnúť, bezodkladne volajte políciu a aspoň si pre istotu napíšte ŠPZ jeho automobilu, keby chcel vinník z miesta nehody ujsť.

Ak ste bol vinníkom nehody, bezodkladne poskytnite poškodenému vyššie uvedené údaje z občianskeho preukazu a zelenej karty, respektíve mu predložte tieto dokumenty.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button