Ak presne neviete, čo máte robiť pri kúpe nového auta, tak po tom, čo si už vyberiete značku nového auta, navštívte niekoľko predajcov a porovnajte si ceny, zľavy a iné výhody vrátane cien za servis a automechanika. Dajte si pozor na modely z prvého roku výroby, ktoré môžu trpieť počiatočnými vadami.
Čo robiť pri kúpe nového auta?
Oplatí sa pozerať sa po akciách a zľavách automobiliek a ich predajcov. Ušetriť môžete pri kúpe predvádzacieho auta či auta vystaveného v salóne, prípadne aj zakúpením auta v inej krajine v Európskej únie.
Samotná kúpa nového auta začína prvým a základným krokom, ktorým je uzavretie kúpnej zmluvy.
Jej podpísaním, zaplatením kúpnej ceny a odovzdaním vozidla prechádzajú na kupujúceho všetky vlastnícke práva aj povinnosti k autu.
Preto si hneď zo začiatku dobre premyslite, či už ste pevne rozhodnutý pre kúpu daného vozidla, ste si vedomí všetkého čo sa s ním spája, máte prezreté ceny a ste si istý, že ste vybrali tú najlepšiu možnosť.
Pokiaľ však stále váhate, chcete ušetriť každý halier a nechcete zbytočne vrážať peniaze do nového auta, pretože vás lákajú ceny použitých áut, prečítajte si tento článok, kde sa dozviete ako postupovať pri takejto možnosti nákupu auta.
Uzatvorenie povinného poistenia pri kúpe nového auta
Uzatvorenie povinného poistenia čo najskôr po kúpe, ideálne už zároveň s kúpou nového auta, aby ste mali istotu poistenia už pri výjazde z brány predajcu. Veľmi výhodné a praktické je havarijné poistenie pre prípad poškodenia vozidla v dôsledku dopravnej nehody či poškodenie neopatrným parkovaním do garáže a pod.
Koniec koncov, nech už by vás akékoľvek okolnosti nútili, môžete vypovedať povinné poistenie auta kedykoľvek a zmeniť ho na iné.
Nové doteraz neregistrované vozidlo musíte prihlásiť do registra vozidiel, ktorý je vedený obecnými úradmi s rozšírenou pôsobnosťou. Pre prihlásenie vozidla budete potrebovať tieto dokumenty:
- vyplnenú prihlášku k registrácii vozidla
- originál veľkého technického preukazu
- kúpnu zmluvu alebo faktúru potvrdzujúcu kúpu vozidla
- originál zelenej karty, ktorá teraz slúži ako jediný doklad o platnosti povinného ručenia
- preukaz totožnosti, ktorým je u fyzickej osoby občiansky preukaz a u podnikateľa živnostenský list, koncesná listina, osvedčenie na výkon činnosti apod. A u právnickej osoby výpis z obchodného registra, zástupcu, ktorý nie je uvedený v OR potom plnú moc od štatutárneho orgánu a vlastné občiansky preukaz
- doklad o zaplatení správneho poplatku
Nákup autá v zahraničí
Ak zakúpite auto v niektorej krajine EÚ a doveziete ho na SR, neplatíte clo, ale daň z pridanej hodnoty. Potom už je postup pri prihlasovaní vozidla do registra vozidiel totožný, ako v prípade kúpenie nového vozidla na Slovensku.
Môže sa vám to zdať trochu komplikovane ale verte, že keď sa lepšie pozriete na to čo máte robiť pri kúpe nového auta, nieje to zas tak hrozné. Najdôležitejšie je vybrať predsa to správne auto za dobrú cenu, ktoré vám aj niečo vydrží. Zvyšok sú už len papierovačky a keď sa s nimi vysporiadate, môžete sa pokojne voziť vo vašom novom vozidle.
Keď už viete ako postupovať pri kúpe nového auta, prečítajte si aj: