Ako liečiťZdravie a krása

Ako predísť opici?

ako zvládnuť opicuA už je to tu zase! Máte opicu. Hoci sa dušujete, že tentoraz budete piť alkohol len striedmo, nevyšlo to a premýšľate či sa dalo predísť opici. Asi každý z nás už niekedy v živote zažil veľmi nepríjemnú opicu. Dobrá nálada je preč, hlava bolí, žalúdok sa hojdá ako na vode, chôdzu komplikujú závraty. Pripadáme si vyčerpaní, unavení, akoby nás prešiel autobus a cítime, že to nie je ono. Túto daň platíme za to, že sme vypili viac alkoholu, než by bolo žiaduce. Málo platné, niekedy sa zdravá miera odhaduje len ťažko. Keď sme po chorobe, vyčerpaní, nevyspatí alebo hladní, odbúravame alkohol oveľa ťažšie. Dá sa jej vôbec predísť? Prinášame tipy, ktoré vám pomôžu, aby ste si na túto otázku mohli odpovedať „áno“.

Dá sa vôbec predísť opici?

Opica sa dostaví v okamihu, keď eufória, uvoľnenie, dobrá nálada, mierny útlm a príjemný opojný pocit opitosti odznie. Telo si s alkoholom nevie rady a jeho odbúravanie býva niekedy ťažké.

Ak viete, že budete piť alkohol, najedzte sa!

Platí niekoľko zásad, vďaka ktorým by opica mala byť znesiteľnejšia. Odborníci odporúčajú nepiť alkoholické nápoje nalačno. A to ani keď ide o neškodný prípitok – hneď ako to podceníte a predtým sa nenajete, ste na najlepšej ceste privodiť si stav opitosti. K prípitku často pribudne ďalší pohárik a zrazu ste na slepej koľaji.

triky a postup ako správne predísť opiciPred pitím alkoholu sa nemusíte najesť až k prasknutiu. Stačí niečo málo zahryznúť, aby ste nepili na hladný žalúdok. Ak máte na výber, pokojne siahnite po niečom tučnejšom.

Čo je vlastne veľmi dobré, pretože slané a tučné lepšie vstrebáva alkohol a pomáha žalúdku sa s ním lepšie popasovať.

Kto nestojí o opicu, nemal by súčasne s pitím alkoholických nápojov maškrtiť sladkosti.

Pite vodu a nekombinujte alkohol!

Pite tiež veľa vody. Ak chcete predísť opici, v žiadnom prípade nekombinujte rôzne alkoholické nápoje. Pohárik šampanského, potom pár pohárov vína, tu a tam poprekladané panákom tvrdého alkoholu, narobí pomerne rýchlo šarapatu a na druhý deň tomuto svojmu počinu taktiež nebudete dva krát vďačný.

Predísť opici môžete aj tak, že budete radšej piť priesvitný alkohol než tmavý. Je to preto, že pri kvasený tmavého alkoholu vznikajú látky kongenéry, ktoré telo nedokáže efektne spracovať, a preto je väčšia pravdepodobnosť, že budete po ňom trpieť nevoľnosťami. Ak sa ho aj napriek tomu nechcete vzdať, stavte radšej na kvalitný alkohol.

Čo robiť po prehýrenej noci

opicaAk sa vám to aj napriek tomu vymklo z rúk a predísť opici sa vám nepodarilo, doprajte si hlavne dostatok vody, pretože telo býva dehydrované.

Nejedzte nič, na čo nemáte chuť. Okrem vody, pri dehydratácií treba doplniť draslík, preto odporúčame mať po ruke potraviny, ktoré sú naň bohaté, napríklad špenát alebo banány.

Pomôžu vám rýchlejšie sa postaviť na nohy. Niekomu pomôže káva, ktorá vzpruží, ale nie je to pravidlo. Skúste ísť na menšiu, nenáročnú prechádzku. Ale len vtedy, sa na to cítite. Ak sa vám točí hlava, vadí vám svetlo alebo dokonca vraciate, zostaňte doma, zakutraný v perinách.

Odhadujte hranice svojich možností

Rad ľudí sa dostane aspoň raz, dvakrát v živote do situácie, kedy neodhadnú, koľko môžu bez obáv vypiť.

Vždy by ste mali mať na zreteli, či sme zdraví, najedení a oddýchnutí. Zároveň nezabúdajte na to, že s pribúdajúcimi rokmi sa vaša schopnosť odbúravať alkohol vytráca.

Tipy ako predísť opici

  • Nekombinujte rôzne druhy alkoholu.
  • Nepite alkohol nalačno.
  • Pite alkohol pomaly, aby ste sa neopili príliš rýchlo.
  • Pri pití sem-tam niečo zobnite, najlepšie slané.

Varovanie

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj ďalšie články ako predísť:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button