Ako liečiť

Ako predísť malárii? Základná prevencia a príznaky

ako predísť maláriiMalária je ochorením, ktoré vás môže postihnúť v okamihu, keď cestujete do exotických krajín. Ide o vážnu tropickú chorobu, ktorá nie je úplne liečiteľná. Práve z toho dôvodu je nutné, aby ste vedeli, aké preventívne opatrenia sú na mieste a ako sa choroba prejavuje. V prípade, že máte niektorý z príznakov, je potrebné urýchlene vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Ako predísť malárii? Základná prevencia a príznaky malárie.

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Čo je malária
  • Príznaky malárie
  • Prevencia

Čo je to malária?

Malária je infekčná choroba, ktorú spôsobujú parazitické prvoky – zimničky. Človek sa ochorením nakazí v dôsledku uhryznutia komárom z rodu Anopheles. Parazit sa postupne dostáva do pečeňových buniek a červených krviniek, čo sa následne prejavuje charakteristickými príznakmi v podobe záchvatov.

malária v krvnom obehuChorobou sa všeobecne nakazíte v tropických oblastiach. K najrizikovejším z nich patria tieto krajiny: Ghana, Kamerun, Keňa, Nigéria, Pobrežie Slonoviny, Uganda.

Okrem oblasti Afriky je pomerne vysoké riziko aj v krajinách na juhovýchode Ázie.

Príznaky malárie

Ochorenie malárie má niekoľko fáz. V prvom štádiu sa u vás postupne strieda zimnica s vysokou horúčkou, ktorá následne prechádza do nadmerného potenia.

Silnejšie príznaky sa začínajú prejavovať po zhruba 10 dňoch, keď sa neustále vracajú horúčkovité stavy so zimnicou. Všetko je sprevádzané navyše aj silnými bolesťami hlavy, únavou, potením a trasením končatín.

V niektorých prípadoch sa môže malária na prvý pohľad podobať obyčajnej chrípke. Zákernejšie príznaky sa potom prejavujú pokojne až po niekoľkých mesiacoch.

Prevencia pred maláriou

odpudzovače proti komárom a ako sa ich zbaviťHneď v úvode je potrebné povedať, že doteraz neexistuje 100% účinne preventívne opatrenie v podobe očkovacích vakcín. Pred tým, než vyrazíte do exotických krajín, v ktorých môžete touto chorobou ochorieť, je napriek tomu vhodné urobiť preventívne opatrenia.

Odborníci odporúčajú najmä preventívne opatrenia v podobe aplikácie antimalarických liekov, tzv. chemoprofylaxia. Rovnako tak je dôležité chrániť telo pred prenášačom, teda pred uhryznutím od komárov.

Základnými preventívnymi opatreniami pred maláriou sú:

  • Používanie repelentov proti komárom – účinné sú najmä repelenty s obsahom látky DET
  • Použitie moskytiéry
  • Použitie odpudzovačov komárov
  • Nosenie svetlého oblečenia
  • Zakrytie celého tela (dlhé rukávy, dlhé nohavice)
  • Nepoužívanie aromatických parfumy

Je obzvlášť dôležité zdôrazniť, že ak sa u vás prejavia príznaky malárie, je nutné okamžite vyhľadať odbornú pomoc. Majte tiež na pamäti, že sa môžu prejaviť až po pomerne dlhej dobe.

Vždy tak radšej informujte lekára o tom, že ste pred niekoľkými týždňami či mesiacmi boli v krajine, kde sa malária vyskytuje.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button