Ako bojovať proti príznakom alergií? Podporné metódy medikamentóznej liečby
Príznaky ochorení dýchacích ciest dokážu každodenný život poriadne znepríjemniť. Pokiaľ viete, že vás trápi akútne ochorenie, rátate aj s tým, že je to len dočasné a ťažké dni nebudú trvať večne. Alergie sú ale úplne iný prípad. Veľa pacientov s týmto zdravotným problémom dlhodobo užíva lieky, no medikamentózna liečba sa vo väčšine prípadov zameriava na krátkodobé odstránenie príznakov. Pre dlhodobú úľavu sú niekedy potrebné aj iné opatrenia.
Príčiny vzniku alergií
Jednoznačné príčiny alergií nie sú známe, a to nielen preto, že existujú rôzne typy tohto zdravotného problému. To, prečo vznikajú, dodnes skúmajú, no jedno je isté: alergie nie sú priamo dedičné.
Genetické faktory ale nie je možné vylúčiť, pretože, na druhej strane, predispozície môžu byť zdedené. Keď sa človek takto náchylný na alergiu stretne s alergénom, môžu sa uňho objaviť symptómy.
Ak táto reakcia nastane raz, k alergickej reakcii bude dochádzať u danej osoby vždy, keď jeho organizmus príde do kontaktu s preňho nebezpečným vonkajším faktorom, čiže alergénom, napríklad prach, niektoré jedlá, peľ atď.
Ďalšie faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku alergie:
- prehnaná hygiena,
- smog, výfukové plyny,
- rôzne chemikálie,
- antibiotiká,
- nezdravý spôsob stravovania,
- nedostatok pohybu,
- zvýšený stres.
Čo je nesezónna alergia?
Na základe ich výskytu v čase môžeme alergie rozdeliť na sezónne a také, ktoré môžu byť prítomné kedykoľvek počas roka, resp. celý rok.
Keď hovoríme o nesezónnej alergii, nemyslíme tým len symptómy súvisiace s trávením alebo kožnými reakciami. Existuje aj celoročná alergická nádcha. Najbežnejšími alergénmi, ktoré ju spôsobujú, sú výkaly roztočov, ktoré žijú v prachu v domácom prostredí. Vyvolávajúcimi faktormi bývajú často aj chlpy alebo telesné tekutiny zvierat (najmä domácich, ako mačka, pes, králik) a spóry plesní.
Sezónna alergia sa nazýva aj prerušovaná alergia, pretože netrvá celoročne. Každý rok má svoju sezónu, a to na jar a začiatkom leta.
V tomto prípade alergény, ako napríklad peľ kvetov a stromov, prichádzajú do styku so sliznicou očí a dýchacích ciest. Príznaky sú sezónne, pretože každý peľ sa uvoľňuje do ovzdušia iba v určitých ročných obdobiach.
Zvlhčovač vzduchu – naozaj pomáha?
Suchý vzduch zhoršuje príznaky alergickej nádchy. Preto, logicky, to najlepšie riešenie mnohí vidia vo zvlhčovaní vzduchu. Je to správna úvaha, avšak aj v tomto prípade platí pravidlo zlatej strednej cesty.
Nemali by ste tým preháňať, pretože vlhký teplý vzduch podporuje množenie roztočov a plesní. Znamená to, že prehnané zvlhčovanie vzduchu môže zhoršiť príznaky alergie.
Vo vykurovanom byte ideálna miera vlhkosti je 40-60%. Zvlhčovač vzduchu je teda naozaj dobrý nápad, pretože dokážete ním toto číslo regulovať. Odporúčame vám ale venovať zvýšenú pozornosť výberu toho správneho zariadenia, nie všetky sú totižto rovnaké.
Firma Aerium ponúka moderné produkty s automatickou reguláciou, ktoré sa od starších modelov líšia napríklad v spôsobe likvidácie baktérií alebo čistení vzduchu. Pokiaľ sa však chcete zameriavať na kvalitu vzduchu v kontexte škodlivých mikroorganizmov, tak vašim obľúbeným nástrojom bude čistička vzduchu.
Čistota – pol bezpríznakového života
Pokiaľ vaše alergické symptómy spôsobuje prach, prvým krokom k ich odstráneniu môže byť redukcia povrchov, ktoré ho zhromažďujú.
Zaobstarajte si nábytok s umývateľným povrchom, prateľné koberce, záclony, závesy atď. Nepreháňajte to s dekoračnými vankúšmi, plyšovými predmetmi a hračkami. Ak je to možné, zbavte sa väčšiny týchto vecí. Zvyšok zabaľte do igelitových vrecúšok a dajte na pár dní do mrazničky.
Hlavným zdrojom roztočov v spálni je matrac a posteľ. Ľudia s alergiou by mali tieto kúsky nábytku vymieňať častejšie, úplne vyčistenie matracov je totiž veľmi ťažké, v niektorých prípadoch dokonca nemožné.
Pouvažujte nad kúpou antialergénneho matraca. Aj v tomto prípade musíme spomenúť dôležitosť čistenia vzduchu a nastavenia správnej vlhkosti, pretože mikroorganizmy sa do vašej postele dostávajú zo vzduchu.
TIP: Ak premýšľate nad kúpou klimatizácie ale nie ste si istý, či je vhodná pre ľudí trpiacich alergiou tak vás potešíme. Klimatizované prostredie si môžu užívať aj alergici odporúčame však dbať na údržbu zariadenia a pravidelne čistiť. Prečítajte si viac o tom ako vybrať mobilnú klimatizáciu.
Soľ nad zlato
Slaný vzduch stimuluje ochrannú reakciu dýchacích ciest, rozpúšťa hlieny priľnuté k sliznici, pomáha liečiť zápal a posilňuje odolnosť proti infekciám.
Používanie soľných čističiek vzduchu v domácnosti a v práci môže zmierniť rôzne nepríjemné príznaky ochorení dolných a horných dýchacích ciest, alergií a astmy.
Rovnaký účinok môže mať aj preplachovanie nosnej dutiny slanou vodou. Experimentovaniu s domácou výrobou by ste sa mali vyhýbať.
Zlá hodnota pH napríklad alebo nesprávny pomer soli a vody môže vaše príznaky len zhoršiť, preto si radšej kúpte špeciálne prípravky a nosné spreje, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach.
Zdroj obrázkov: freepik.com