Ako sa vyznať v kvalitnej káve?

návod ako sa dobre vyznať v kvalitnej káveChcete si kávu skutočne vychutnať, alebo je vám to jedno a ste len jednoducho závislí od kofeínu? Ako sa vyznať v kvalitnej káve? Káva nás sprevádza už niekoľko tisíc rokov a vždy bola súčasťou istého denného rituálu. Káva je životabudič, skvelý relaxačný prostriedok aj prírodný liek. Každý rok vypije každý priemerný Slovák 3 kilogramy kávy, bohužiaľ najviac tej instantnej. Radi by ste si pochutnali, len sa proste v káve nevyznáte? Snáď vám pomôžeme s vašou orientáciou (medzi kávami) …


Čo je na spoznávanie kávy potrebné:

  • nejaké povedomie o kvalitnej káve
  • možno okuliare
  • nos
  • chuť
  • vodu
  • informácie a náš návod

Zrnková káva je najlepšia

kávové zrnáAk chcete, aby vám káva voňala a chutila, musí v prvom rade aj dobre vyzerať. Ako ale túto vlastnosť chcete preskúmať, keď máte kávu už pomletú alebo instantnú? Preto nakupujte najlepšie len zrnkovú kávu. Postrážite si tak podstatné vlastnosti, podľa ktorých rozoznáte kvalitnú kávu od tej nekvalitnej.

Kávové zrná

Na kvalitnej káve si všímajte hlavne vzhľad a charakter zŕn. Kvalitná káva nemá žiadne defekty, zrno je symetrické a na jej povrchu nenájdete žiadne olejové škvrny. Zrno kvalitnej kávy by nemalo byť mastné, ani príliš tmavé, káva navyše príjemne vonia a farba je súmerne hnedá.

Nekvalitná káva

vzhľad kvalitnej kávyAj keď sú u nás najviac predávané instantné kávy, za kvalitnú kávu ju rozhodne označiť nemôžete. Na výrobu instantnej kávy sa používajú nekvalitné (nezrelé) zrná kávy a robusta.

Táto káva sa navyše vyrába nešetrným spôsobom, pričom prichádza o všetky pozitívne vlastnosti (vrátane chuti, pozitívnych účinkov a vôňa).


Kvalitná káva

Ako spoznáte, že kupujete kvalitnú mletú kávu? Úprimne povedané, ťažko. Nemáte šancu spoznať, z akej zmesi odrôd je káva zomletá, nieto aby ste zistili akej bola kvality. Ďalšou skutočnosťou je, že po pomletí každá káva vydrží čerstvá a pekne voňavá iba 15 minút.

Pražená

A teraz späť k zrnkovej káve (tej kvalitnej káve). Keď zrnkovú kávu vyberáte, nesmie byť čierna, pretože to signalizuje “prepraženosť” (je jednoducho spálená).

V supermarketoch nie

Bohužiaľ kvalitnú kávu v supermarkete nikdy nezoženiete, ale ak inak nedáte, všímajte si etikiet. Rozhodne nekupujte kávu, kde je napísané len: 100% káva.

káva a nízky krvný tlakNajčastejšími odrodami na ktoré môžete naraziť sú: Arabica alebo Robusta.

Robusta

Robusta je pritom kávou menej kvalitnou, ktorá má často deformované zrná a nepríjemne horkú chuť. Kvalitná káva pritom nechutí vôbec horko, dokonca ju nemusíte ani zladiť. Ak si kúpite príliš horkú kávu, vedzte, že pachuť v nej robí práve tá Robusta. Používa sa kvôli cene a nájdete ju práve v lacných a menej kvalitných kávach.

Môže byť toxická

V nie moc kvalitnej káve sa často nachádzajú mykotoxíny. Tie poškodzujú pečeň, obličky, tráviaci systém a hladké svalstvo (môžu pôsobiť aj rakovinotvorne). Chcete sa mykotoxínom vyhnúť? Nekupujte tu úplne najlacnejšiu kávu, ktorá nie je často dobre skladovaná a aj jej výroba nie je vykonávaná zrovna šetrne.

Krajina pôvodu 

chuť kvalitnej kávyVyhnite sa tiež káve bez kofeínu a robuste (má nízky obsah kofeínu). Kofeín totiž zabraňuje vzniku mykotoxínov. Káva odolná mykotoxínom je tá, ktorá prešla tzv. mokrou metódou úpravy.

Vznik mykotoxínov ovplyvňuje aj krajina pôvodu. Najodolnejšou kávou je tá s pôvodom zo strednej Ameriky (pestovaná vo vyšších nadmorských výškach).

Kvalita niečo stojí

Do kávy sa oplatí investovať. V prípade, že si chcete na kvalitnej káve naozaj pochutnať, skúste naše lokálne pražiarne alebo špecializované obchodíky s kávou. Síce vás odtiaľ jedna taká káva vyjde drahšie, ale chuťovo aj pôžitkom sa s tou obyčajnou kávou zo supermarketu nedá porovnávať.

Najčastejšie druhy kávy: Vyznáte sa v kvalitnej káve (pojmy)?


Espresso – 7 g pomletej kávy, pripravenej za tlaku 8-10 barov a teplote 88 až 92 ° C, celkom 30 ml kávy, navrchu kávy krémová oriešková pena.

Ristretto – je menšia ako espresso, cca 15-20 ml, so silnejšou “espresso chuťou”, obsahuje ale menej kofeínu

Cappuccino – tvorí ho espresso, mlieko a bohatá pena, kávový nápoj sa podáva vo väčších šálkach na cappuccino, na povrch nepatrí ani škorica a ani kakao

Lungo – príprava je rovnaká ako espresso, šálka je ale doplnená horúcou vodou, výsledkom je menej arómy a vyšší obsah kofeínu

Caffe Latte – príprava zvyčajne do väčšej šálky (nie je pravidlom), príprava z lunga a našľahaného mlieka, na vrchu mliečna pena

Macchiato – pena dosiahnutá pridaním malého množstva mlieka do espressa, ale menej ako u cappuccina

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.


Mohlo by vás zaujímať

Ako skoncovať so stresom nadobro

Skoncujte so stresom už nadobro!

Stresujúce obdobie už zažil snáď každý z nás. Stres niekedy vytvára v našom tele pocit …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.