Zdravie a krásaAko liečiť

Ako predísť HPV infekcii?

ako predísť HPV infekciiInfekcia vírusom HPV je v poslednej dobe veľmi diskutovaná téma. Medzi ľuďmi koluje viacero mýtov a povier o prenose tejto pohlavnej choroby a liečenia. Oveľa lepšia ako liečba je ale samozrejme zodpovedná prevencia.

Čo je treba ak chcete predísť HPV infekcii:

  • zodpovednosť
  • očkovanie

Čo je to HPV?

HPV vírusOznačenie HPV je skratka pre Human papillomavírus čiže ľudský papillomavírus. Ide o sexuálne prenosné ochorenie, ktoré sa však nevyhnutne nemusí prenášať len pri pohlavnom styku. Stačí obyčajný kontakt pohlavných slizníc. Kondóm teda nepredstavuje stopercentne účinnú ochranu.

HPV infekcia spôsobuje nádorové zmeny na krčku maternice a niektoré druhy majú na svedomí aj tvorbu genitálnych bradavíc.

U väčšiny zdravých žien si telo s HPV infekciou poradí a zlikviduje ju. Niekedy sa ale tento proces, obvykle vplyvom zníženej imunity, nepodarí a vírus v tele zostáva. To sa môže neskôr prejaviť rozvojom nepríjemného ochorenia.

Dá sa infekcia HPV vyliečiť?

Odpoveď znie: bohužiaľ nie. Možno síce odstrániť napadnuté tkanivá (napr. časť krčka maternice), ale vírus HPV v tele zostáva a môže sa kedykoľvek prejaviť znova.

Ako predísť HPV infekcii?

sexualne prenosna infekcia a prevenciaPri prevencii ochorenia ľudským papilomavírusom je dôležitý predovšetkým zodpovedný sexuálny život. Nezáleží ani tak na tom, koľko má žena partnerov, ale ako sa títo partneri správajú.

Sex so známym sukničkárom preto určite nepatrí medzi odporúčané činnosti.

Medzi ďalšie ukazovatele zdravého sexuálneho života patrí primeraný vek pri jeho začatí a chránený pohlavný styk.

HPV a cytológia

Cytologické vyšetrenie (cytológia) je pri odhaľovaní HPV infekcie veľmi spoľahlivé. Cytológia je súčasťou pravidelnej gynekologické prehliadky a raz za rok je hradená poisťovňou. Ide o nebolestivý ster krčka maternice.

Pred cytologickým vyšetrením by žena nemala 5 dní používať žiadne prostriedky na výplach pošvy, 48 hodín pred vyšetrením by nemala mať nechránený pohlavný styk a od konca poslednej menštruácie by malo ubehnúť viac ako 5 dní.

Pri pozitívnom náleze z cytológie môže lekár odporučiť malý zákrok na krčku maternice. Ide o nepríjemnú, ale nie bolestivú procedúru, ktorá nemá negatívny vplyv na následné tehotenstvo alebo pôrod. Včasný zákrok môže zachrániť život.

Očkovanie proti HPV infekcii

Najspoľahlivejšou metódu proti infekcii HPV predstavuje očkovanie. Zatiaľ nie je hradené z verejného zdravotného poistenia, aj keď niektoré poisťovne na neho prispievajú.

Je vhodné ako pre mladé dievčatá, ktoré ešte nemali skúsenosť s vírusom HPV a pohlavným stykom, tak aj pre sexuálne aktívne ženy. Pomáha predchádzať recidívam HPV infekcie a významne znižuje možnosť rakoviny krčka maternice.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button