Zdravie a krása

Ako na masáž chrbta: Postup krok za krokom

ako na masáž chrbtaPo celodennej námahe sa vám určite občas stane, že prídete domov a cítite, ako máte stuhnutý a boľavý chrbát. Je niekoľko možností, ako si s týmto problémom poradiť. Účinným spôsobom je prevedenie klasickej masáže chrbta. Stačí, keď oslovíte svojho partnera či niekoho z rodiny. Je ale potrebné vedieť, ako sa masáž chrbta vykonáva. Zlý postup totiž povedie skôr k zhoršeniu ťažkostí. Ako na masáž chrbta: Postup krok za krokom.

Obsah článku:

  • Postup masáže chrbta
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady
  • Video

Postup masáže chrbta

1. Poloha tela

Pri masáži chrbta je dôležité, aby ste ležali na pevnej a rovnej podložke. Ak nemáte práve k dispozícii špeciálnu masérsku stoličku, ľahnite si na zem, prípadne na posteľ. Ak zvolíte zem, dajte si na ňu, pod seba nejakú podložku.

Pri masáži musí byť telo maximálne uvoľnené. Nohy majte natiahnuté, ruky si dajte pozdĺž tela, prípadne pod hlavu, tak ako vám to bude príjemnejšie. Chrbticu každopádne majte v rovine. Hlavu dajte na stranu, počas masírovania vždy po niekoľkých minútach vystriedajte stranu tak, aby nedošlo k zablokovaniu krčnej chrbtice tým, že hlava ustrnie na dlhšiu dobu v jednej polohe.

2. Zahriatie tela

Telo musí byť pred vykonaním masáže dostatočne zahriate. Osoba, ktorá vás bude masírovať, si pripraví uterák, ktorý vopred nahreje a následne vám ho položí na chrbát.

Pri masáži využite olej alebo krém. Aj tie je vhodné pred aplikáciou na pokožku ľahko zahriať. Stačí, keď ich masér premasíruje v dlaniach, dôjde tak k okamžitému zvýšeniu teploty gélu alebo oleja.

3. Masírovanie chrbta

postup pri masáži chrbtaTelo treba masírovať od horných častí zadku. Táto oblasť je totiž najčastejším miestom, odkiaľ bolesť chrbta a únava svalstva pochádza.

Masírovanie vykonávajte tiahlymi pohybmi. Zadok obkrúžte a potom pokračujte smerom nahor k šiji. Je dôležité, aby ste sa pohybovali iba po svaloch.

Pohyby rúk pritom musia byť jemné, nie je žiaduce na pokožku príliš tlačiť.

Pre vyšší účinok možno do masírovania zapojiť aj jednotlivé prsty. Ďalším krokom je miesenie chrbta rukami. Jednou rukou idete smerom nahor, druhú smerom nadol. Tieto hmaty postupne striedajte.

Ak ucíti masírovaná osoba bolesť, je potrebné zmierniť tlak. Masáž nemá byť bolestivou záležitosťou, ba naopak upokojujúcim procesom, pri ktorom sa uvoľní stuhnuté svalstvo, a človek si počas procedúry aj psychicky oddýchne.

Čo je potrebné na masáž chrbta?

  • masážny olej alebo krém
  • zahriaty uterák
  • pevná podložka

Ako dlho masáž potrvá?

Masáž chrbta trvá zhruba 60 minút. Ideálne je, ak si ju budete dopriavať pravidelne, a to aspoň dvakrát týždenne.

Aké budú náklady na masáž chrbta?

Čo sa týka nákladov, sú v prípade klasickej masáže minimálne. Masážne prípravky môžete kúpiť v rôznych  cenových reláciách. Obyčajný masážny olej vás napríklad vyjde od 4 eur.

Video ako postupovať pri masáži chrbta:

Na videu nájdete podrobný postup, ako sa vykonáva klasická masáž chrbta:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button