Úvod / Ako si vybrať / Ako vybrať tieniacu tkaninu?

Ako vybrať tieniacu tkaninu?

Ako vybrať tieniacu tkaninuRady a tipy ako si vybrať tieniacu tkaninu. Potrebujete sa chrániť pred slniečkom, zvedavou susedkou alebo vás trápi neustály smog z hlavnej cesty? Premýšľate, ako prakticky a efektívne zatieniť plot? Vhodným riešením je tieniaca tkanina na plot. Ako si vybrať tieniacu tkaninu sa dozviete v nasledujúcom článku.


Návod ako si správne vybrať tieniacu tkaninu

Chráňte svoje súkromie pomocou tieniacej tkaniny. Čo je to vlastne tieniaca tkanina na plot? Tieniaca tkanina neslúži primárne k zatieneniu plotov, ale môžete ju využiť v mnohých ďalších odvetviach, napríklad na zatienenie lešenia a pritom na zachovanie maximálnej vzdušnosti. Vybrať si môžete tieniacu tkaninu podľa tienivosti.

tieniaca tkaninaTkanina sa pripevňuje na plot veľmi jednoducho, pomocou sťahovacej pásky či viazacím drôtom. Na každých 25 cm tkaniny sa odporúča 1 ks pásky. Tieto pásky sa vyrábajú z recyklovateľného plastu. Tkaninu udrží veľmi spoľahlivo. Vhodné sú tiež kotviace a úchytkové prvky pre tieniace systémy. Sieťová tkanina má tiež oproti rákosovým rohožiam mnohonásobne dlhšiu životnosť.

Vybrať si môžete z celej škály rozmerov, od malých rozmerov až do 3 m výšky a 50 m dĺžky. Tkaninu možno na seba napojovať, prípadne si môžete potrebný rozmer nechať odrezať na mieru, pokiaľ to predajca umožní.

Aké sú rozdiely medzi vertikálnou a horizontálnou tieniacou tkaninou

Tieniacu tkaninu je možné umiestniť na plot zvisle aj vodorovne. Spôsob uchytenia ovplyvňuje životnosť tkaniny. Zvisle inštalovaná tkanina chráni proti nežiadúcim pohľadom a vetru.

Horizontálne natiahnutá tkanina slúži na ochranu vonkajších plôch, taktiež pergol a altánov alebo dokonca automobilov pred slnečným žiarením. Zabránite tak prehrievaniu interiéru vozidla.


Typy tieniacej tkaniny a rozdiely medzi nimi

Tieniace tkaniny sa delia podľa tienivosti. Jednoducho povedané, podľa tienivosti tkaniny spoznáte, ako veľmi ide cez ňu vidieť, prípadne ako zabraňuje priechodu slnečných lúčov. Vybrať si môžete tienivosť 80% alebo 90%.

V prípade, že má byť cez sieť vidieť čo najmenej, potom si vyberte variantu 90%. Ak má byť cez sieť vidieť, môžete nájsť na trhu aj siete s tienivosťou 60% alebo 42%.

Zvoliť si taktiež môžete tiež rôzne farby tkaniny, najčastejšie čiernu a zelenú. Rozdiel je aj v gramážach látky. Aj to má vplyv na to, koľko svetla prepustí.

Inštalácia

V prípade upevňovania drôtom alebo šnúrou nastriháme kusy dlhé približne 5 až 6cm. Ďalšou možnosťou je použitie plastových elektrikárskych sťahovacích pások, ktoré sa používajú na zväzovanie káblov. Sieť dostatočne napneme a za pomoci druhého človeka priložíme k plotu. Najskôr zaisťujeme sieť v hornej časti približne každých 30 - 50cm a na stĺpikoch. Následne prichytíme dolnú stranu a pre lepšie zaistenie, môžeme pripevniť sieť aj v strede, stačí vo vzdialenostiach 1m. Dbáme na to, aby bola sieť dostatočne napnutá, inak sa môže stať, že sa časom vyťahá pôsobením poveternostných vplyvov.V prípade upevňovania drôtom alebo šnúrou nastriháme kusy dlhé približne 5 až 6cm.

Ďalšou možnosťou je použitie plastových elektrikárskych sťahovacích pások, ktoré sa používajú na zväzovanie káblov.

Sieť dostatočne napneme a za pomoci druhého človeka priložíme k plotu. Najskôr zaisťujeme sieť v hornej časti približne každých 30 – 50cm a na stĺpikoch.

Následne prichytíme dolnú stranu a pre lepšie zaistenie, môžeme pripevniť sieť aj v strede, stačí vo vzdialenostiach 1m. Dbáme na to, aby bola sieť dostatočne napnutá, inak sa môže stať, že sa časom vyťahá pôsobením poveternostných vplyvov.

Prečo mať na plote tieniacu tkaninu


Tieniaca tkanina je skvelým riešením pre udržanie súkromia, rovnako pomáha zatieniť priestor pred prudkým slniečkom. Tieniacu tkaninu na plote využijete tiež pre zamedzenie priechodu prachu, napríklad z rušnej cesty či zo stavby v susedstve. Tieniaca tkanina tiež pomôže čiastočne nahradiť živý plot, než dorastie do patričnej výšky. Zníži tiež veternosť na vašom pozemku.

Ak chcete mať dostatok súkromia, nechcete na záhrade smog a nechcete investovať do drahého riešenia, potom je tieniaca tkanina riešením ideálnym. Výhodou je nízka obstarávacia cena, ľahká dostupnosť a rýchla montáž, ktorú zvládnete sami.

Ako vybrať tieniacu tkaninu?
5 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako urýchliť dozrievanie paradajok

Ako urýchliť dozrievanie paradajok?

V tomto článku vám poradíme ako urýchliť dozrievanie paradajok. Leto sa pomaly končí, noci sú už …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.