Záhrada

Ako nabrúsiť sekeru?

ako nabrúsiť sekeruSekera je nevyhnutným pomocníkom hlavne v domácnostiach, kde sa kúri drevom. To je treba pred vložením do krbu najprv nasekať na drobnejšie časti. Dobre to však ide spraviť až vtedy, keď máme dostatočne ostrú sekeru. Ako nabrúsiť sekeru?

Postup ako nabrúsiť sekeru

Tupú sekeru ide naostriť v niekoľkých krokoch:

V prvej fáze prichádza na rad oprava línií ostria. To musí byť rovnomerné, bez viditeľných zubov. Ostrie je najlepšie zarovnať pilníkom. Porisko sekery musí byť rovnobežné s osou ostria. Klinový uhol ostria by sa mal pohybovať medzi 15 až 20 stupňami. Pilovanie ostria sekery prevádzajme napríklad na silnom kuse dosky, ktorá bude dostatočne stabilná.

V ďalšej fáze, keď už je ostrie vytvarované, ho budeme potrebovať zjemniť. K tomu využijeme takzvaný mokrý kameň, teda jemný brus s postupným otáčaním. Brusom s vodným máčaním dosiahneme najlepší výsledok.

Brúsenie sekery je tiež možné prevádzať klasickým šmirgľovým papierom, ktorým obalíme pilník.

V záverečnej fáze brúsenia využijeme brusný kameň, ktorý bude namazaný olejom.

Čo je potrebné k nabrúseniu sekery

  • Plochý pilník
  • Šmirgľový papier
  • Jemný brus

Ako dlho brúsenie sekery potrvá?

Nabrúsenie sekery je veľmi jednoduchý úkon, ktorý zvládne i menej zručný jedinec behom niekoľkých minút. Odhadovaná celková doba práce cca 10 minút.

Aké sú náklady na nabrúsenie sekery?

Cena plochého pilníka sa pohybuje od zhruba 4 €. Šmirgľové plátno sa dá kúpiť od 0,30 € za kus.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button