Ako liečiť

Ako odstrániť zápchu prírodnou cestou?

ako odstrániť zápchuZápcha je nepríjemná a má tiež svoje zdravotné riziká, preto by sme sa jej mali snažiť predchádzať. Pokiaľ už zápchu máte, existuje veľa prírodných prostriedkov, ktoré vám môžu pomôcť. Strava bohatá na vlákninu, dostatok tekutín a pohybu, ľanové semienka, či obklad na brucho sú niektorými z nich. Preháňadlá vo forme liekov sú určené iba na krátkodobé použitie, pretože si na ne telo vytvorí návyk, a môžu spôsobiť nežiaduce zdravotné problémy. Ako teda odstrániť zápchu prírodnou cestou? Viac sa dočítate v nasledujúcom článku.

Prečo odstrániť zápchu prírodnou cestou?

Zápcha znamená ťažké, či bolestivé vyprázdnenie stolice, ktorá je príliš tuhá. Frekvencia stolice je veľmi individuálna, preto sa nedá presne určiť, čo už je zápcha a čo nie.

Všeobecne sa uvádza, že sa o zápchu jedná v prípade, že nemáme stolicu aspoň raz za 3 dni, či ak je stolica nepravidelná.

Snažme sa telo navyknúť na určitú hodinu, kedy pôjdeme na toaletu. Najlepší čas je ráno medzi 5. a 7. hodinou. Dôležité upozornenie: stolicu by ste nikdy nemali tlačiť veľmi na silu.

Prevencia zápchy

Vláknina

Strava s dostatkom vlákniny vám určite pomôže odstrániť zápchu. A kde že tú vlákninu nájdeme? V obilninách, predovšetkým celozrnných, strukovinách, semienkach a orechoch a v ovocí, či zelenine.

Každý deň teda zaraďte do jedálnička napr. celozrnné pečivo, ryžu natural, cícer, mandle, sušené slivky, jablko alebo brokolicu. S konzumáciou vlákniny začínajte postupne a stravu dôkladne prežúvajte.

Pitný režim proti zápche

bylinkový čajRáno začnite vypitím pohára čistej, cez noc odstátej alebo filtrovanej vody. Cez deň pite predovšetkým vodu, občas minerálky, či slabé bylinkové čaje.

Pri tendencii k zápche sa neodporúča čierny čaj, káva, sladené nápoje alebo kakao.

Všeobecne sa udáva, že by sme mali vypiť aspoň 2 litre vody denne, ale táto potreba je veľmi individuálna a záleží na miere fyzickej aktivity a ročnom období. Riaďte sa predovšetkým pocitom smädu.

Prírodné riešenia zápchy

Ľanové semienka – obsahujú veľké množstvo vlákniny a hlavne slizy, ktoré zmäkčujú stolicu a pôsobia preháňavo. Semienka je dôležité dobre rozhrýzť, prípadne namlieť, či rozdrviť, aby urobili svoju službu. Po ich konzumácii je nutné piť viac vody.

Tip na nápoj: lyžicu nadrvených semienok ráno zalejeme 0,5 litra studenej vody a necháme cez deň napučať. Večer nápoj vypijeme. Rýchly variant je možný s použitím vriacej vody. Tento nápoj je obľúbený predovšetkým u tehotných žien, môže sa piť od 34. týždňa tehotenstva.

Psyllium – čiže skorocel indický je prírodná rozpustná vláknina, ktorá v črevách vytvorí mäkký gél, čím uľahčuje vyprázdňovanie a absorbuje aj toxické látky. Užíva sa s vodou, ale môžeme si ho nasypať aj do jogurtu alebo pridať do cesta na chleba. Je možné kúpiť ho v lekárňach.

Olivový alebo ľanový olej – ráno na lačno si dajte 1 polievkovú lyžicu oleja lisovaného za studena, môžete ju zmiešať s rovnakým množstvom citrónovej šťavy.

Laxatívne minerálne vody – pri akútnej zápche môžete vyskúšať Vincentku alebo Šaraticu. Dlhodobé užívanie minerálnych vôd sa neodporúča.

Bylinkové čaje – môžete kúpiť čajové zmesi, ktoré pomáhajú pri zápche. Nájdete v nich napr. aníz, sladké drievko a rakytník.

Potraviny s preháňavým účinkom – sušené i čerstvé slivky, figy, sladké drievko, jahody, jablká a hlávková kapusta (aj kyslá). Šťavu z kyslej kapusty môžete piť každý deň na lačno, odporúča sa asi 1,5 dcl.

Agar – rastlinná želatína z morských rias je tiež prírodným prostriedkom proti zápche. Môžete ju použiť do dezertov, želé s ovocím, aspikov, polievok.

Fyzická aktivita proti zápche

pohybová aktivitaPravidelný pohyb – určite nielen proti zápche pomôže svižná chôdza, ľahký beh, jazda na bicykli, joga, či plávanie.

Doma si môžeme zacvičiť známe naťahovacie cviky, napr. mačací chrbát.

Obklad na brucho – odstrániť zápchu pomôžu striedavé studené a horúce obklady. Malý uterák namočíme do horúcej vody, vyžmýkame, zložíme a priložíme na brucho. Po 2 minútach ho vymeníme za studený uterák, ktorý si necháme len 1 minútu. Takto striedame obklady 10-20 minút.

Upozornenie

  • Poraďte sa so svojím lekárom, ak chcete odstrániť zápchu.
  • Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button