AkoaPreco.com / Šport / Ako začať s jogou?

Ako začať s jogou?

Odvšadiaľ počujeme, že je joga zdravá a ako prospieva nášmu telu. Keď sa o jogu začneme zaujímať, prekvapí nás, koľko rôznych podskupín jogy existuje a aké druhy sa v konkrétnych kurzoch vyučujú. Ako si vybrať cvičenie, ktoré vám bude vyhovovať, a akým spôsobom začať s jogou? Na túto otázku vám odpovieme v nasledujúcom článku.


Čo je potrebné, ak chcete začať s jogou:

 • podložka
 • pohodlný odev
 • miesto, kam si ľahneme
 • čas cca 30 minút

Ak chcete začať s jogou vyskúšajte hatha jogu

K najznámejšiemu a asi tiež najvhodnejšiemu smerovaniu v joge patrí takzvaná hatha joga. Ide o zostavu pozícií, čiže ásan, pri ktorých si precvičíte postupne celé telo. Týchto ásan existuje veľké množstvo a každá z nich sa zameriava na určitú telesnú partiu alebo vnútorné orgány. Ak chcete pre svoje zdravie to najlepšie, je dobré cvičiť vybrané ásany v presne danom poradí – k tomuto názoru sa pridáva veľa cvičiteľov, a zároveň to odporúča aj odborná literatúra.

ásanyPrečo robiť ásany v určitom slede za sebou? Dôvod je jednoduchý. Keď sa tieto pozície zoradia vhodne za sebou, nedôjde k tomu, že by sme jednostranne preťažovali určité svalové skupiny alebo časti tela všeobecne. Takže keď pri jednej ásane napríklad chrbtové svaly v bedrovej oblasti stiahneme a tým prekrvíme, nasledujúce pozície by mali byť také, ktoré túto časť tela uvoľnia.


Rešpektovanie tela

Veľmi dôležitou zásadou je, že plne rešpektujeme svoje telo. Aj keď sa každý snaží robiť ásany čo najlepšie, neznamená to, že by ste mali prepínať svoje telo. Na joge je krásne to, že rešpektuje individualitu a osobnosť každého jedinca. Nechcite sa preto hneď porovnávať s najlepšími.

Niektoré ásany vám pôjdu lepšie, u iných sa ukáže, že nie ste tak pružní alebo máte ochabnuté svalstvo. Preto je dôležité sa neprepínať, nerobiť nič násilím, neprekonávať hranice, ktoré pri pohybe cítite. Ak budete cvičiť pravidelne, svaly sa postupne natiahnu, uvoľnia, pohyblivosť v kĺboch ​​sa tiež zlepší. Ásana, ktorá vám na začiatku pripadala veľmi náročná, sa po mnohých opakovaniach stane vašou obľúbenou, pretože uvidíte zlepšenie.

Čo na cvičenie hatha jogy potrebujeme

cvičenie jogy domaAk si vyberiete cvičenie na kurze, dozviete sa to od svojho inštruktora. Poradí vám pohodlné oblečenie, ktoré vás nebude ťahať alebo akokoľvek inak brániť v pohybe.

Dôležitý je výber podložky. Tá by nemala kĺzať, ale zároveň by vám mala byť príjemná na dotyk. Ak praktizujete jogu doma, je dobré vytvoriť si pohodlné miesto, kde budete mať súkromie.

Pred cvičením nejedzte. Ideálne je, keď môžete pri cvičení vetrať, ale nemali by vás moc rozptyľovať zvuky zvonku.

Pre koho je hatha joga vhodná

Prakticky pre každého, kto má chuť to skúsiť a nelimituje ho jeho zdravotný stav. Pri akejkoľvek pochybnosti alebo neistote sa poraďte s lekárom. K niektorým ásanám existujú rôzne kontraindikácie.

To znamená, že ak máte nejaké chronické ochorenie, konzultujte to so špecialistom, aby ste mali istotu, že vám cvičenie neublíži. V takom prípade je tiež dobré naučiť sa ásany pod odborným vedením, a nie doma len podľa návodu.

Tipy ako začať s jogou

 • Ak je to možné, choďte sa najskôr zadarmo pozrieť na nejakú lekciu jogy, aby ste mali predstavu, čo toto cvičenie zahŕňa a až potom by ste mali začať s jogou.
 • Neinvestujte zo začiatku do drahého oblečenia alebo podložiek. Môže sa stať, že od hatha jogy po čase upustíte, a preto je zbytočné predčasne míňať.
 • Vyberte si takú skupinu, ktorá bude dobre zodpovedať vašim očakávaniam. Ak nie ste v dobrej kondícii, tak vás tí, ktorým to pôjde s ohľadom na vek a zdravotný stav lepšie, budú demotivovať.
 • Ak budete na tom oveľa lepšie ako ostatní, stanú sa pre vás svojím spôsobom určitou brzdou.
 • Začať s jogou je určite výborné rozhodnutie.

Upozornenie


 • Ak chcete začať s jogou, najskôr sa zájdite poradiť so svojím lekárom. Ten možno zistí, že ste už dlho neboli na preventívnej prehliadke, a pri tej príležitosti zistí, aký je váš aktuálny zdravotný stav.
 • Nikdy necvičte ásany, ktoré by mohli vášmu zdraviu ublížiť.
 • Ak cítite nepohodu, napätie alebo dokonca bolesť, ásánu okamžite prerušte.
 • Nikdy nezaujímajte pozíciu, ak viete, že máte nezahojené zranenia. Necvičte, ak ste práve chorí.
 • Neprispôsobujte sa tomu, čo robia ostatní, ale vždy poslúchnite svoje telo. To vám napovie, čo môžete a čo už je nad vaše sily.

Prečítajte si aj tieto články:


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť gaštanový veniec

Ako vyrobiť dekoračný gaštanový veniec?

Návod ako si vyrobiť dekoračný gaštanový veniec. Ak ste si nazbierali gaštany a už vás …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.