Ako liečiťPráca a vzdelanie

Ako na syndróm vyhorenia?

ako odstrániť syndróm vyhoreniaKeď si vyberáme zamestnanie, chceme, aby nás práca bavila. Napriek tomu existujú profesie, kde hrozí syndróm vyhorenia viac ako inde. Sú to tie, kde prichádzame do každodenného kontaktu s klientmi, zákazníkmi, pacientmi, študentmi. To kladie na človeka veľké nároky. Ale s problémom vyhorenia začína bojovať čím ďalej viac ľudí, aj tam kde by sme to nečakali. Ako odstaviť syndróm vyhorenia na vedľajšiu koľaj?

Čo je to syndróm vyhorenia

Stáva sa, že keď si nájdeme novú prácu, ktorá vyhovuje našim požiadavkám, sme nadšení a pochvaľujeme si to. Za krátky čas ale toto nadšenie zvyčajne opadá.

Napríklad preto, že sa objavia nedostatky, o ktorých sme nemali tušenie. To berie človeku radosť a často to prináša aj sklamanie. Odtiaľ je už potom len krôčik k spomínanému vyhoreniu.

Príznaky syndrómu vyhorenia

pracovný zhonPríznakov, že sa tento stav blíži, býva veľa. Niekto začne trpieť nespavosťou, bolesťou hlavy alebo žalúdka. Pridávajú sa bolesti chrbta, najmä dostáva zabrať oblasť bedrovej oblasti a tiež svaly na ramenách.

Veľmi dobrým indikátorom je vaše trávenie. Niekto trpí zápchou, iného naopak trápia hnačky alebo žalúdočné nevoľnosti.

Niektorí ľudia môžu mať pocit, ako keby im úplne nepochopiteľne ubúdali fyzické sily. Mnohí pociťujú psychické problémy, dostavujú sa ťažkosti v komunikácii s ľuďmi. Bývajú podráždení alebo apatickí, mlčanliví, ľútostiví, výbušní alebo plačliví.

Syndróm vyhorenia v súvislosti s pracovnými začiatkami

Začiatky v zamestnaní nebývajú jednoduché a stáva sa, že ľudia zostávajú v práci dlhšie, aby sa rýchlo zaučili, alebo si prácu nosia domov. To je prvá chyba. Toto zásadné vybočenie z nášho ustáleného režimu odčerpáva energiu. Navyše si dodatočne vyčítame, že sme práci až príliš prepadli. Nehovoriac o tom, keď nám to začne predhadzovať na oči rodina a priatelia.

Niekedy sa stáva, že riešime viac pracovných úloh, než sme pôvodne mali na starosti. To prináša rozčarovanie, pretože zrazu sa situácia posunula smerom, ktorý je pre nás nežiaduci.

V takej chvíli nás aj najmenšia úloha stojí hromadu síl. Máme pocit, že nič nestíhame. Pozorujeme, že sa nám nedarí zorganizovať si svoje bežné pracovné povinnosti. Cítime nevysvetliteľné vyčerpanie, len čo prídeme do kancelárie, a v pokročilých štádiách nás deptá už len samotné pomyslenie na to, že druhý deň musíme ísť do práce a zase tomu všetkému čeliť.

Nebezpečná rutina a syndróm vyhorenia

Je veľmi nebezpečné, ak v akejkoľvek práci začneme upadať do rutiny. Aj keď sa môže zdať, že je dobré, keď prácu robíme viac-menej automaticky, na druhú stranu to môže byť najmä pre kreatívne založených ľudí ubíjajúce. Takže aj to, že na jednom pracovnom mieste zotrvávame niekoľko rokov, neprináša očakávanú pohodu, ale skôr stavy vyčerpania.

Nikdy sa nevzdávajte svojich koníčkov, záľub, priateľov a aktivít, ktoré vás bavia a ktoré milujete. Len vďaka tomu sa často darí prekonať nepríjemné chvíle v práci, ktoré logicky prichádzajú. Ak vediete v súkromí bohatý život, je to výborná poistka proti tomu, aby ste všetku pozornosť venovali iba svojej profesii.

Ako postupovať, ak spoznáte na sebe príznaky syndrómu vyhorenia?

preťažená ženaAkonáhle na sebe spozorujete prvé príznaky vyhorenia, navštívte psychoterapeuta.

Ak by ste to ignorovali, mohla by sa vám situácia vymknúť z rúk. Terapia, to je beh na dlhú trať, kde je potrebné uviesť sa späť do psychickej pohody.

Nie je to ľahké, zvlášť keď sa k vyhoreniu pridajú ďalšie životné nepríjemnosti, ako napríklad partnerova nevera, rozvod, úmrtie v rodine, problémy s deťmi, konfliktné vzťahy s príbuznými. V takom prípade rozhodne na nič nečakajte a začnite to riešiť. Čím skôr sa do toho pustíte, tým lepšie.

Tipy na prevenciu pred syndrómom vyhorenia

  • Nezanedbávajte svoje fyzické zdravie. Chodievajte na pravidelné preventívne kontroly, aby ste podchytili prípadné ochorenie včas. Nielen psychická, ale aj fyzická pohoda je nenahraditeľná, nech robíme akúkoľvek prácu.
  • Syndróm vyhorenia sa vám vyhne, ak sa naučíte byť asertívny a budete hovoriť „nie“ bez výčitiek svedomia.
  • Urobte si čas na aktívny odpočinok, relaxáciu, zábavu, šport alebo akýkoľvek pohyb, ktorý naštartuje tvorbu tak potrebných endorfínov (hormónov šťastia).
  • Za žiadnu cenu neriešte nepríjemné pocity alkoholom. Len by ste svoju situáciu zbytočne skomplikovali.
  • Neuzatvárajte sa do seba, syndrómom vyhorenia trpí veľa ľudí. O mnohých by ste to možno ani nepovedali. Nie ste v tom sami, preto neprepadajte panike.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button