Domácnosť

Ako naniesť hrubú omietku?

omietanie tehlyPri renovácii bytu či domu nás skoro vždy trápi napnutý rozpočet. Nie každý si môže dovoliť najať stavebnú firmu, ktorá navýši cenu práce o niekoľko desiatok stoviek eur. Niektoré úkony však zvládnete hravo aj sami, jediné, čo k tomu potrebujete je znalosť správneho postupu a to správne náradie. Dnes vám prezradíme, ako naniesť hrubú omietku.

Čo je potrebné ak chcete naniesť hrubú omietku:

  • dostatočne veľké plastové vedierka
  • pracovný odev
  • pracovné rukavice
  • rúška
  • murárska lopatka
  • voda
  • Cemix zmes – jadrová omietka ručná
  • miešacia pištoľ
  • hladidlo
  • tím pomocníkov

Postup nanášania hrubej omietky krok po kroku

Výber vhodného odevu a príprava materiálu

zmes na omietanieOblečte si pracovný odev a vhodné pracovné rukavice. Cez ústa a nos si navlečte rúšku. Do vedra nalejte diel vody a otvorte vrece so zmesou na výrobu hrubé omietky.

Odporúčame, aby ste tento úkon vykonávali viacerí, jedno vrece váži 25 kg. Prášok zmiešajte s vodou za pomoci elektrickej miešacej pištole, ktorá oboje spoja v kompaktnú hmotu. Hmota by nemala byť príliš vodnatá, ale ani príliš tuhá.

Správnu tuhosť materiálu zistíte tak, že na špičku murárskej lyžice naberiete hmotu a plesknete ju o stenu.

Ak je zmes príliš tuhá, spadne na podlahu. Ak príliš riedka, stečie po stene dole. Optimálne by mala hmota na stene držať.

Začnite nanášať hrubú omietku

Vezmite murársku lyžicu a začnite zmesou omietať holé tehly. Najefektívnejšie je, ak si na lyžicu nanesiete menšie množstvo hmoty a švihom ju hádžete na stenu smerom od seba.

Postupujte, kým nezakryjete všetky holé tehly. V tento moment zmes neroztierajte dohladka.

Povrch uhlaďte

Ako naniesť hrubú omietkuAkonáhle zmes mierne uschne (interval cca 5-10 minút), vezmite murárske hladidlo a povrch steny uhlaďte dohladka.

V tomto okamihu môžete začať zarovnávať aj nerovnosti povrchu, a to tak, že na hladidlo nanesiete časť hmoty a prejdete s ním múr zhora nadol či naopak.

Diery v textúre opravíte tak, že hmotu nanesiete na obrátenú stranu murárskej lyžice.

Tip ako naniesť hrubú omietku

Pri schnutí materiálu môže omietka začať jemne praskať. Je to úplne normálne a nemusíte sa ničoho obávať. Stačí potom múr po úplnom uschnutí prejsť brúsnym papierom.

Varovanie

Pri miešaní materiálu držte miešaciu pištoľ oboma rukami. Aby ste sa nespálili, používajte radšej zosilnené pracovné rukavice.

Rúško na tvár je úplne nevyhnutné – pri práci so sypkým materiálom jeho oblaky spôsobujú kašeľ a nemožnosť dýchať.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button