AkoaPreco.com > Domácnosť > Ako opraviť diery a ryhy v sadrokartóne?

Ako opraviť diery a ryhy v sadrokartóne?

ako opraviť diery v sadrokartonePotrebovali ste posunúť o niekoľko centimetrov káble elektroinštalácie, ale po tejto úprave zostali v sadrokartónovej stene ryhy či priamo diery? Ako opraviť diery v sadrokartóne a dokonale ich zakryť ?

Čo všetko nájdete v článku ako opraviť diery a ryhy v sadrokartóne:

 • Oprava tmelom
 • Oprava kusom sadrokartónu
 • Oprava špeciálna záplatou
 • Čo je potrebné na opravu?
 • Náklady na opravu
 • Video

Ako opraviť diery v sadrokartóne postup:


Predtým, než sa pustíme do samotnej opravy, je potrebné mať zakúpené pomôcky k tomu určené. K oprave sadrokartónu potrebujete tmel na sadrokartón, výstužnú pásku, skrutky typu TN a profil (napr. Veľmi odolný rigiprofil), prípadne špeciálnu samolepiacu záplatu.

To, ktorý konkrétny materiál pri oprave použijeme, záleží na type poškodenia. Na diery v sadrokartóne zvyčajne postačí tmel a výstužná páska, na diery už je potrebný profil či špeciálne záplata.

Teraz sa môžete pustiť do samotnej opravy.


Oprava tmelom

diery-v-sadrokarotneTakáto oprava je možná pri obyčajnom povrchovom poškodení sadrokartónu. Poškodené miesto je potreba zatmeliť, potom uhladiť a nechať zaschnúť. Následné miesto prelepte výstužnú páskou priamo na vrstvu tmelu a špachtľou zatlačte. Potom opäť prekryte miesto vrstvou tmelu a po úplnom zaschnutí zabrúste do hladka.

Oprava kusom sadrokartónu


Pri poškodení, pri ktorom vznikne diera v sadrokartóne, použijeme na jej prekrytie kus ďalšieho sadrokartónu. Najskôr ale do diery vložíme kus rigiprofilu, k nemu priskrutkujeme práve kus sadrokartónu. Hrany na výreze opravovanej dosky a hrany na novom kuse dosky upravíme tak, aby škára bola v tvare “V”.

Nový kus pripevníme pomocou vŕtačky a skrutiek typu TN k rigiprofilu. Škáry vyplníme tmelom, ktorý je potrebné nechať zaschnúť. Následne opäť naneste slabú vrstvu tmelu na sadrokatón, do nej vložte výstužnú pásku, opäť pretmeľte, nechajte zaschnúť a prebrúste miesto do hladka.

Oprava špeciálna záplatou

Miesto poškodenia (dieru v sadrokartóne) môžeme tiež prekryť veľmi rýchlo a ľahko pomocou špeciálnej samolepiacej záplaty na sadrokartón. Toto je jeden z najjednoduchších a najlepších spôsobov ako opraviť diery v sadrokartóne. Poničené miesto ňou prelepte, potom naneste aspoň jednu vrstvu tmelu, nechajte zaschnúť a opravené miesto zahlaďte.

Čo je potrebné na opravu?

Podľa typu poškodenia potrebujete:

 • tmel sadrokartontmel na sadrokartón (možné zakúpiť namiešaný)
 • výstužnú pásku
 • špeciálne samolepiace záplaty (na diery)
 • rigiprofil (na diery)
 • skrutky typu TN

Ďalej potrebujeme kvalitné náradie na sadrokartón:

 • špachtľu
 • filcové hladítko
 • vŕtačku
 • vodu (v prípade, že tmelovací hmotu budete pripravovať sami)
 • vedro na rozrobenie tmelu (v prípade samoprípravy)

Ako dlho trvá oprava dier a rýh v sadrokartóne ?

Všetko záleží na miere poškodenia opravovaného miesta. Zasychanie tmelu trvá približne 1 hodinu. Obyčajná oprava ryhy vám zaberie cca 10 minút. Oprava diery potrvá zhruba 15-20 minút.

Náklady na opravu

Opäť sa líšia podľa typu opravy. Cena škárovacieho tmelu je cca 2€ / 500 g. Cena výstužnej pásky sa pohybuje od 0,80 € / 25 m do 2,50€ / 90 m. Cena rigiprofilu je daná dĺžkou, spojovací kus stojí cca 0,10€ / 1 kus, kus o dĺžke 4 m vás vyjde na cca 2,5€. Najlacnejšie všetko zaobstaráte, ak si materiál zaobstaráte s predstihom online, cez internet.

Skrutka typu TN stojí podľa počtu kusov v balení a dĺžke skrutky od 4 – 6 €. Špeciálna samolepiaca záplata na sadrokartón stojí cca 1€ / 1 kus.

Celkové náklady na opravu podľa typu poškodenia a použitia materiálu sa pohybujú od 1,2 – 10 €.

Video ako na diery v sadrokartóne:

Mohlo by vás zaujímať

škareda pleseň na stene

Problém, ktorý trápi množstvo domácností. Ako sa účinne zbaviť plesne na stene?

Nielen, že vyzerajú neesteticky, ale ovplyvňujú aj zdravie človeka. Reč je o plesniach na stenách, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.