Domácnosť

Ako v domácnosti vŕtať do stien?

Ako v domácnosti vŕtať do stienVŕtanie do múrov je jedným z prvých orieškov, ktorý rieši väčšina ľudí po nasťahovaní do nového bytu alebo domu. Ak si myslíte, že vždy stačí priložiť vŕtačku s ľubovoľným vrtákom k stene a vŕtať, tak ste na omyle. Je potrebné rozlišovať typy múrov podľa materiálu a tiež rôzne druhy vrtákov a vŕtačiek. Ak sa budete držať správnych rád, tak celkom iste neurobíte pri vŕtaní chybu. Ako v domácnosti vŕtať do stien?

Návod ako vŕtať do stien

Vŕtanie do panelu

Ak bývate v panelovom dome, tak pre vŕtanie potrebujete elektrické pneumatické kladivo. Zakúpte si k nemu vrták určený na vŕtanie do betónu.

Nezabudnite na požadovanú dĺžku a priemer vrtáka.

Pri samotnom vŕtaní do panelu tlačte na vŕtačku iba zľahka, aby mohol vrták sám uberať a nezasekával sa. Občas vrták povytiahnite, aby sa dostal von odpad a aby sa hrot ochladil.

Vŕtanie do tehlovej steny

čím vŕtať do stien z tehálVäčšina domov je postavených z tehál a tak je potrebné k tomu zvoliť primerané zdroje. Opäť je potrebné elektrické pneumatické kladivo. Zvoľte si vrták. Následne začnite s vŕtaním.

U tehál máte 2 možnosti, buď sa trafíte medzi škáry tehál, alebo priamo do tehly.

Ak máte nároky na pevnosť a stabilitu hmoždiniek, tak vŕtajte vždy do tehál a ak sa do nich netrafíte, tak začnite vrták o kúsok ďalej.

Ak nemáte vysoké nároky na pevnosť, tak nie je problém nechať dieru aj medzi špárami. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť špinavú stenu.

Ako vŕtať do plechu

Ak vaš múr tvorí aj plech alebo plechová zástena, tak nie je nutné kladivo, ale stačí zvyčajne aj aku vŕtačka vybavená  vrtákom na plech. Možno použiť aj vrtáky na drevo. Pre vŕtanie väčších priemerov najskôr použite drobnejší vrták a potom silnejší.

Vŕtanie do dreva

akým vrtákom vŕtať do stien

Pri vŕtaní do drevenej steny sa vám ponúka viac možností, prvá z nich sú klasické vrtáky do dreva, potom korunkové vrtáky do dreva alebo vykružovacie píly.

U dreva sa nemusíte báť na vŕtačku pritlačiť, pre vŕtanie zvoľte stredné otáčky.

Vŕtanie obkladačiek

Vŕtať do obkladačiek musíte s vŕtačku s vysokými otáčkami, cca okolo 2800 ot / min. Glazúrovaný povrch vždy najprv jemne narušte nejakým hrotom a následne sa pustite do vŕtania.

Vŕtanie musí byť voľné, nesmiete na vŕtačku tlačiť lebo dlaždica praskne. Používajte vždy karbidové alebo diamantové vrtáky.

Varovanie

Vždy sa najprv uistite, že pod omietkou nie je vedený elektrický rozvod, potrubia alebo či tam napríklad nie je armatúra.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button