Zdravie a krása

Ako správne dýchať?

správne dýchanieDýchať znamená žiť. A správne dýchať znamená zdravo žiť a skvele sa cítiť. Dýchame automaticky, hovoríte si, tak čo na tom meniť? Naopak správne plné dýchanie je kľúčom k vitalite, obranyschopnosti a zdraví. Väčšina z nás však, bohužiaľ, dýcha nedostatočne, iba hornou časťou hrude a príliš rýchlo. Optimálne dych by mal byť pomalý, tichý a brušný – kompletný. Ak sme celý život dýchali povrchne, bude to chcieť trochu cviku, ale odmenou nám budú nielen funkčné orgány, ale aj menej stresu a jasná myseľ.

Postup ako správne dýchať

Dýchajte nosom

Možno je to zbytočné spomínať, ale v dýchaní nosom a ústami je veľký rozdiel. Pri nádychu nosom sa vzduch zvlhčí, prečistí riasinkami a krv sa okysličí až o 15% viac.

Dýchajte potichu

Vlastný dych by sme nemali počuť. Ak je počuteľný, dýchame prilíš rýchlo.

Dýchajte pomaly

Pomalý dych je podľa jogínov tajomstvom dlhovekosti. Tomu prispieva aj zistenie vedcov, že pre dostatočné okysličenie krvi v pľúcnych alveolách by v nich vzduch mal zostať po dobu 10 až 20 sekúnd.

Ak chcete správne dýchať, dýchajte do brucha

dýchanie

Brušné, čiže abdominálne, dýchanie je typické predovšetkým pre mužov, ženy často dýchajú len hornou časťou pľúc. Pritom dolná časť pľúc by telu mala dodávať až 80% kyslíka!

Pri nádychu sa brucho musí viditeľne zdvihnúť, len skúsme pozorovať bábätka ako správne dýchajú.

Pri brušnom dýchaní sa bránica sploští a zníži, čím sa zlepší krvný obeh a dochádza k jemnej masáži brušných orgánov. Pečeň, žlčník, pankreas, slezina, žalúdok aj črevá sú stimulovaná a dochádza k ich optimálnej funkcii.

Váš výdych by mal byť dlhší ako nádych

Výdych by mal byť raz tak dlhý ako nádych. Pomalý a pokojný výdych je kľúčom k dôkladnému vyprázdneniu pľúc (v pľúcach vždy zostane nejaký zvyškový vzduch, ale snažíme sa ho obmedziť na minimum). A len dostatočne prázdne pľúca môžu pojať čerstvý vzduch o väčšom objeme.

Nácvik môžete skúsiť napríklad pri chôdzi takto: nádych počas šiestich krokov, zadržanie dychu počas 3 krokov a výdych na dvanásť krokov.

Existujú 3 fázy nádychu

  1. Brušný – bránica sa sploští a zníži, brucho sa pomaly dvíha
  2. Hrudný – roztiahnu sa rebrá
  3. Kľúčne ​​zdvihne sa horná časť hrudného koša

Pre nácvik správneho plného dychu je potrebné najskôr precvičiť jednotlivé fázy zvlášť a postupne ich spojiť v jeden plynulý nádych.

Ako si nacvičiť ako správne dýchať

Brušné dýchanie – toto dychové cvičenie je najlepšie vykonávať v ľahu na chrbte na pevnej podložke. Kolená podložte vankúšom, jednu ruku dajte na pupok a druhú nad neho a niekoľkokrát dôsledne vydýchnite. Potom na pár sekúnd zadržte dych a uvoľnením brucha sa nadychujte (brušné svaly sú uvoľnené).

Pľúca sa pomaly plnia zospodu, rebrá zostávajú nehybne. Pri vdychu počítajte do 4, zadržte na 2 a vydýchnite na 4. Cvičte 2 minúty denne a zvyšujte až na 5 minút.

ako správne dýchaťHrudné dýchanie – cvičte v sede s rovným chrbtom. Dostatočne vyprázdnite pľúca a tentoraz nechajte brušné svaly stiahnuté, aby ste si nacvičili iba hrudné dýchanie. Dlane položte na bok na rebrá niekoľko cm pod podpazušie. Nádych smerujte do hrude smerom do boku, nie dopredu. Opakujte asi 20x.

Kľúčne dýchanieruky nechajte na rebrách, brušné svaly zatiahnuté a pri nádychu sa nadvihujú kľúčne kosti.

Po nácviku jednotlivých fáz môžete pristúpiť k spojeniu v plynulé dýchanie. Po hlbokom brušnom nádychu sa pomaly rozpínajú rebrá na maximum a potom nadvihnete kľúčne kosti.

Tipy

Pre kontrolu, či dýchate správne, sa oplatí kontaktovať skúseného inštruktora jogy.

V noci by ste mali spať vždy s otvoreným oknom (aspoň mikroventiláciou), nech máte prísun čerstvého vzduchu. Ráno sa budete cítiť svieži.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button