Ako si vybraťDomácnosť

Ako vybrať parotesnú fóliu?

parotesná fólia Minimálne domáci kutili už niekedy v minulosti používali parotesnú fóliu, alebo minimálne sa s týmto materiálom aspoň stretli. V stavebníctve sa bez parotesnej fólie nezaobídete, pretože je neodmysliteľným pomocníkom pre mnoho remesiel. V dnešnom článku teda vojdem trochu do stavebného remesla, poviem vám čo to parotesná fólia je, aké má vlastnosti a na čo sa používa.

Podľa čoho a ako si vybrať parotesnú fóliu

Parotesná fólia je špeciálna fólia s ochrannou funkciou v objektoch. Mnohí z vás ju určite poznajú pod viac hovorovým výrazom – parozábrana. Jej úlohou je zabezpečiť tesnosť vnútorného plášťa proti vodným parám.

Oddeľuje vnútorné priestory objektu od ostatných konštrukcií. Parotesná fólia musí byť vzduchotesná a jej časti musia byť spojené nepriedušne. K tomu sa používajú špeciálne pásky a lepidla.

Na čo je možné parotesnú fóliu použiť

Najčastejšie sa parotesná fólia používa na zabránenie prestupu vlhka do opláštenia či strechy domu.

Umiestňuje sa pred tepelnú izoláciu a v niektorých prípadoch aj medzi ňu. Montuje sa medzi sadrokartón aj palubovky, ale tiež nie je žiadnou novinkou, že ju možno nájsť napríklad pod plávajúcou podlahou.

Aké má parotesná zábrana mechanické vlastnosti

ako vybrať parotesnú fóliu

Ako bolo vyššie spomenuté, parotesná fólia zabraňuje prenikaniu pár vznikajúcich v interiéri do strešnej konštrukcie.

Jej ďalšou dôležitou funkciou je aj ochrana tepelnoizolačnej vrstvy pred kondenzáciou vody. Tým je zaistená jej správna funkcia.

Vzduchotesné a parotesné vlastnosti fólie tiež zvyšujú kumuláciu tepla v interiéri.

Na čo si dať pozor, keď idete vyberať parotesnú fóliu

Správny výber parotesnej zábrany má vplyv na správanie zatepleného plášťa budovy. Kvalita je definovaná niekoľkými parametrami.

Parotesnú fóliu vyberajte podľa hrúbky, priepustnosti vodných pár, pevnosti v ťahu, reflexivity, požiarnej odolnosti, a ďalších hodností. Najlepší a správny typ parozábrany vám určí odborník.

Druhy parotesných fólií

Parotesná fólia s bublinkami – tu je izolácia na báze polyetylénovej bublinkovej fólie s roztavenou leštenou hliníkovú fóliu. Používa sa do strešných konštrukcií, stien drevostavieb, pod rozvody teplovodného podlahového kúrenia, atď. Delí sa na dva typy:

  • AB – hliníková fólia je tu natavená iba z jednej strany,
  • ABA – hliníková fólia je natavená na bublinkovú fóliu z oboch strán.

Metalizovaná parotesná fólia – je izolácia vyrobená na báze polyetylénovej peny, na ktorej je natavená leštená hliníková fólia. Taktiež sa delí sa na dva typy:

  • AP3– tu je hliníková fólia natavená z jednej strany na PE penu hrúbky 3 mm,
  • AP5 – prevedenie je zhodné ako pri type A3, sila peny je však 5 mm.

Ako správne parotesnú fóliu inštalovať

výber parotesnej fóliePrvým bodom pred inštaláciou je správne umiestnenie parotesnej fólie. Nevhodne umiestnená parotesná fólia spôsobí celý rad problémov a nefunkčnosť zateplenia domu, a teda nesplní svoju úlohu tak, ako by mala.

Aby správne fungovala, je potrebné ju umiestniť čo najbližšie k interiérovej ​​časti obvodovej steny a nesmie dôjsť k jej porušeniu alebo nepresnému spojeniu.

Pri zlom spojení môže dôjsť k prieniku vlhkosti do tepelnej izolácie, a tým k jej znehodnoteniu.

V prípade, že si inštaláciou parozábrany nie ste istý, najmite si na jej inštaláciu odborníka. Ak sa predsa len rozhodnete inštalovať si ju sami, naštudujte si presný postup, ktorý je dostupný na webe.

Porovnanie s difúznou fóliou

Kým je parozábrana vždy umiestnená pod tepelnou izoláciou a zabraňuje preniknutiu teplého vzduchu z interiéru do ochladzovanej časti izolácie, difúzna fólia umožní prestup vlhkosti z interiéru do prevetrávanej medzery od odkvapu k hrebeňu a zabraňuje zatečeniu vody do tepelnej izolácie pri poruche krytiny.

Prečítajte si aj tieto články ako si vybrať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button