Domácnosť

Aké tepelné čerpadlo uprednostniť v domácom vykurovacom systéme?

Tepelný komfort zabezpečuje jednak dôstojné, ale aj zdravé bývanie. Dosiahnuté teplo regulujeme najmä podľa sezónnosti. Avšak ako dôležité faktory vystupujú inštalačné možnosti a „vek“ vykurovacieho systému. Zatiaľ, čo jedny tepelné čerpadlá si vyžadujú výmenu doterajších potrubí a radiátorov, iné inovatívne nadväzujú na už existujúce zariadenia. Ktorý typ čerpadiel nám umožní takýto komfort?

Aké tepelné čerpadlo vybrať na vykurovanie domácnosti
Zdroj obrázku: Virrage Images / Shutterstock.com

Tepelné čerpadlá pre novostavby a iné energeticky úsporné domácnosti

Ako ideálne riešenie sa javí tepelné čerpadlo typu vzduch-voda. Pre bežné domácnosti s radiátormi sa s nimi spája požiadavka vysokoteplotných modelov. Treba tak rátať s navýšenou minimálnou teplotou vykurovacej vody. Tá sa pohybuje v hodnotách okolo 55°C.

To však neznamená, že pri vysokoteplotnom tepelnom čerpadle nedosiahneme energetickú úspornosť. Práve naopak!

Čo predstavujú tepelné čerpadlá vzduch-voda?

Podstata týchto tepelných čerpadiel spočíva v získavaní tepla zo vzduchu. Teplo z vonkajšieho prostredia sa zúčastňuje na ohreve vody.

Najprv sa zameriame na prvú fázu, a to na proces v chladiacom okruhu. Pre chladivo je nepostačujúcou samotná energia zvonku.

V procese preto vystupuje stláčanie chladiva kompresorom. Následne jeho teplota vzrastá, až dosiahne optimálne hodnoty pre vykurovanie. V takom stave odovzdáva chladivo elektrickú energiu z kompresora vykurovacej vode.

Energeticky a finančne úsporný vykurovací systém

Okrem znížených nákladov na vykurovanie predstavujú tieto tepelné čerpadlá výhody aj z hľadiska bezúdržbovosti.

Vykurovanie je menej náročné, než si vyžadujú kotly na uhlie a drevo. Počiatočné investície by sme vedeli predpokladať pre nevyhnutný inštalačný priestor. Prekvapivo sú minimálne.

Tieto tepelné čerpadlá fungujú bez nárokov na veľkosť pozemku.

Pomocou tepelného čerpadla vzduch-voda si zabezpečíme chladenie v lete alebo na to využijeme samostatnú klimatizačnú jednotku.

Skvelé referencie si vyslúžila montáž klimatizácie Vráble s dôrazom na obnoviteľnú energiu, úsporu a príjemný moderný dizajn.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button