Úvod / Domácnosť / Ako na upchatý záchod?

Ako na upchatý záchod?

ako na upchatý záchodPozná to množstvo ľudí – namiesto čistej misy nepríjemne páchnuca voda so zvyškami všetkého možného. A toaleta nie a nie spláchnuť splašky do kanalizácie. Ako na upchatý záchod? Prečítajte si niekoľko rád, ktoré vám s týmto problémom pomôžu.

Hrubá sila A

Skôr ako do toalety začnete liať chemikálie, skúste špunt trochu “poštuchať”. Ak doma nič po ruke nemáte, existuje výtvor nazývaný “čert”. Kúpite ho v obchodoch s vaňami a toaletami, bežne dostupný nie je. Táto ohybná “tyčka” so závitom by mala špunt vo vašej toalete posunúť tam, kam patrí a vás zbaviť jednej nepríjemnej starosti.

Hrubá sila B


Zapumpujte. Niekedy pomôže aj obyčajný zvon – ak máte skutočnú silu a dokážete vytvoriť taký tlak, že ním nečistotu posuniete.

Odčerpajte vodu, ktorá nad štupľom v toalete stojí

čo robiť s upchatým záchodomAko – to je na vás a na vašom žalúdku. Ručná pumpa je asi najlepšia, ale málokto ju vlastní. Ak ju nemáte, môžete použiť hadičku – takú, ako na vypúšťanie akvária. Koniec, ktorý bude vodu vypúšťať, musí byť pod hladinou vody v toalete. Najjednoduchším a najriskantnejším spôsobom, ako mini-pumpu uviesť do prevádzky, je natiahnuť vzduch z nej ústami – a rýchlo s nimi uhnúť. Ak si neveríte, pripevnite na hadicu nafukovací balónik a niekoľkokrát zapumpujte. Ak sa vám to nepodarilo, potom zostáva osvedčená kombinácia – gumové rukavice, zaváracie poháre, kýbeľ a silný žalúdok.

Prečítajte si aj článok: Ako opraviť pretekajúci záchod?

roztok hydroxidu sodnéhoChémia A

Ak v toalete ostali len nečistoty a takmer žiadna voda, nalejte tam krtka. Je to roztok žieraviny hydroxidu sodného a mal by spoľahlivo rozpustiť všetko organické, čo sa vo vašej toalete nachádza – teda rozhodne nie rúrky.

O niečo silnejší ako roztok hydroxidu sodného (bielidlo) je samozrejme samotný hydroxid sodný

Pri jeho použití si dajte ale obrovský pozor – ak nie, v lepšom prípade prídete o čuch, v horšom o oči. Otvorte všetky okná, čo môžete a aj dvere na chodbu v paneláku v prípade, že máte protivných susedov, z miestnosti s toaletou radšej odstráňte všetko, čo by ste mohli ešte niekedy potrebovať. Oblečte sa do starého oblečenia, cez ústa a nos si uviažte vlhkú handru, na oči si dajte okuliare a nasaďte si gumové rukavice. Nasypte lúh na špunt, a takto vyobliekaní naň nalejte veľmi horúcu vodu. Ak to nevyprskne, ste v suchu.

Ak lúh nezabral, skúste to ešte raz a potom znova

Môže sa stať, že lúh rozpustí len časť nečistôt, pretože voda vychladne. Alebo ho nalejete do studenej vody a vytvorí sa škrupina – tu pozor, liehová krusta zostáva horúca aj po niekoľkých dňoch, treba vyťahovať opatrne a čo najrýchlejšie.

Dajme tomu, že sa Vám to podarilo. Čo robiť, aby sa Vám to nestalo znova pri prvej návšteve toalety? Ak máte staré rúrky, problém je zrejme v tom, že už sú veľmi zanesené vodným kameňom (áno, neničí len práčky). Na to by mala pomôcť kyselina chlorovodíková. Rúrky vyčistí, ale nepoškodí. Môžete ich skúsiť oškrabať aj ručne, ale ďaleko sa nedostanete. Ako odstrániť vodný kameň?

Keď nič nepomáha, tak na opravu pomôže už len inštalatér. Pripravte si najmenej 50 Eur, – a volajte.

Ako na upchatý záchod?
4.9 (98.62%) 29 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

lepidlo odstranenie

Ako odstrániť lepidlo z porcelánu?

Porcelán môže mať nielen estetickú, ale aj historickú hodnotu. Preto sa pri rozbití jednotlivé časti …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *