AkoaPreco.com > Elektronika > Ako opraviť elektrickú zásuvku?

Ako opraviť elektrickú zásuvku?

ako-opraviť-elektrickú-zásuvkuZle fungujúci elektrická zásuvka môže narobiť veľa škody. To, že je zásuvka už nevyhovujúca, sa pozná napríklad podľa zábleskov či iskier, ktoré sa v nej objavujú po zasunutí zástrčky. Neklamným znamením potreby opravy je tiež jej nepevnosť a pohybovanie. Ako opraviť elektrickú zásuvku?

  • Postup
  • Čo budeme potrebovať?
  • Aké budú náklady?

Ako opraviť elektrickú zásuvku postup


Postup opravy je nasledujúci. V prvom rade je bezpodmienečne nutné vypnúť elektrický okruh v poistkovej skrini, aby nemohlo dôjsť k zásahu elektrickým prúdom. Na to sa nikdy nesmie zabudnúť. Zároveň je vhodné upozorniť aj prípadných ďaľších užívateľov okruhu, že nemajú po určitú dobu elektrinu opäť zapínať.


Kontrola funkčnosti

Druhým krokom je kontrola funkčnosti pôvodnej zásuvky pomocou skúšačky. Tým sa overí, že zásuvka nie je pod prúdom. Je vhodné skontrolovať obe zdierky.

ako-opravit-zasuvkuKeď je všetko riadne vypnuté, možno pristúpiť k vyskrutkovaniu starej zásuvky pomocou vhodného skrutkovača, postačí na to obyčajný ručný skrutkovač. Pri skrutkovaní by nemalo dôjsť k poškodeniu vnútornej časti krabice.

Výmena vnútra zásuvky


Po odskrutkovaní krytu je potreba uvoľniť drôtiky – hnedý (alebo čierny) drôt je fáza +, modrý potom nula -, zelený alebo žltý uzemnenie.

Následným krokom je montovanie fázou. Drôty opatrne vsunieme do otvorov, ktoré sú pre ne určené. Ako posledný sa montuje zem, teda zelený alebo žltý drôt.

Akonáhle je hotovo, možno opäť priskrutkovať vnútornú konštrukciu zásuvky ku krabičke. Dôležité je dať si pozor na to, aby sa nestrhli závity, prípadne nedošlo vplyvom tlaku k prasknutiu krabičky. V poslednej fáze dôjde k namontovaniu nového krytu zásuvky.

elektrická zásuvkaV momente, keď je kryt posadený a upevnený, možno opäť nahodiť elektrický okruh. Že je funkčný, opäť preveríme pomocou skúšačky.

Čo je potrebné na opravu
  • skrutkovač
  • Nový kryt zásuvky
  • skúšačka
Ako dlho trvá oprava?

Oprava zásuvky zaberie v ideálnej variante maximálne niekoľko minút. Záleží na tom, ako ľahko pôjde vyskrutkovanie starej skrutky, tie totiž môžu byť značne zatvrdnuté.

Aké budú náklady na opravu elektrickej zásuvky?

Oprava zásuvky je veľmi lacná. Kvalitné zásuvku môžete kúpiť za cca 4€. V prípade, že doma nemáte ručný skrutkovač, možno ho kúpiť v mnohých cenových reláciách. Obyčajný lacný ručný skrutkovač vyjde približne na 2€. Skúšačka potom stojí rádovo niekoľko tisíc korún, tú je však lepšie si požičať od susedov či známeho elektrikára.

Mohlo by vás zaujímať

naučíme vás sušiť bielizeň v sušičke

Ako sušiť bielizeň v sušičke?

Sušička už dnes nie je luxusom, naopak sa stále častejšie stáva bežnou súčasťou domácnosti. Ako …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.