Ako urobiť domáci sirup proti kašľu?

kašeľ V jesenných mesiacoch sa mnohí z nás tradične stretávajú s nepríjemným kašľom. Na jeho odstránenie je nápomocný sirup proti kašľu. Ale pomáhajú aj najrôznejšie iné lieky z lekární, a aj domáce recepty. V tomto článku sa dozviete, ako si jednoducho a rýchlo urobiť sirupy proti kašľu, ktoré sú veľmi účinné a zároveň aj lahodné. Predstavíme si štyri najobľúbenejšie.


Tymianový sirup proti kašľu

Tymián obyčajný je rastlinou, ktorá sa používa nielen ako účinná bylinka proti kašľu, ale tiež pri ďalších ochoreniach dýchacích ciest. Je to dané tým, že funguje doslova ako prírodné antibiotikum.

Čo budete na výrobu potrebovať:

  • 10g sušeného tymianu
  • 250ml vody
  • 200g kryštálového cukru

Postup prípravy

Ak nemáte k dispozícii vlastnoručne nasušený tymián, nie je problém ho dnes kúpiť v baleniach v obchodoch. Jedno 100G balenie vás vyjde okolo jedného eura. V rámci prípravy si najprv do kastrólika nalejte vodu. Do neho vsypte cukor a nechajte povariť zhruba 15 – 20 minút. Potom kastrólik zložte zo sporáka a pridajte sušený tymián. Nechajte ho vo vode vylúhovať, kým zmes úplne nevychladne. Potom sirup prelejte do zaváraninového pohára a starostlivo uzavrite.

Použitie sirupu

Tymianový sirup je pri kašli či nachladnutí vhodné používať 5x denne (pred jedlom alebo po jedle). Vždy postačí jedna čajová lyžička.

Skorocelový sirup proti kašľu

tymiánový sirup proti kašľuO liečivých účinkoch skorocelu kopijovitého sa toho už kade-tade popísalo mnoho. Okrem iného je vďaka vysokému obsahu vitamínov (hlavne vitamínu C) ideálny práve vo chvíli, keď trpíte záchvatmi kašľa.

Čo budete na výrobu potrebovať:

Postup prípravy

Čerstvé lístky skorocelu natrhajte na drobnejšie kúsky a naskladajte do pripraveného čistého uzatvárateľného zaváraninového pohára. Potom, čo navŕšite skorocel do výšky asi 1 cm, posypte ho cukrom. Ako alternatívu k cukru je možné použiť med. Všetko opakujte, kým nedôjdete k úplnému naplneniu pohára. Pohár potom uzavrite a nechajte približne 10 dní na teplom a suchom mieste. Potom tekutinu sceďte a zlejte do menšieho uzatvárateľného pohára.

Použitie sirupu

Použitie je rovnaké ako v prípade tymiánového sirupu, teda po jednej lyžičke 5x denne.


Medový sirup proti kašľu

Zďaleka najjednoduchším receptom, ktorý vám pomôže v boji proti kašľu, je medový sirup. Jeho príprava je extrémne rýchla a jednoduchá.

Čo budete na výrobu potrebovať:

  • med
  • citrón

Postup prípravy

Do misky si dajte niekoľko lyžíc medu. Potom už len stačí pridať šťavu z vytlačeného citróna. Všetko dôkladne premiešajte a máte hotovo.

Smrekový sirup proti kašľu

K príprave tohto sirupu musíte zájsť do lesa. Potrebujete totiž nazbierať mladé smrekové výhonky, ktoré sú základom receptu. A prečo práve smrekové výhonky? Možno netušíte, že obsahujú významné množstvo vitamínu C, ktorého zvýšené množstvo je vhodné do organizmu dostať pri ochoreniach typu kašľa či prechladnutia.

Čo budete na výrobu potrebovať:

  • smrekové výhonky
  • kryštálový cukor
  • citrón

Postup prípravy

domáci sirup proti kašľuVýhonky zo smreku najprv dôkladne umyte vodou. Pri zbere je vhodné sa zamerať na smriečky, ktoré sú mimo civilizáciu, a hlavne ďaleko od ciest.

Do čistého uzatvárateľného pohára vložte vrstvu umytých výhonkov, ktorú následne zasypte cukrom a polejte čerstvou citrónovou šťavou. Všetko opakujte až do naplnenia pohára. Tú potom nechajte po dobu cca 14 dní na suchom a teplom mieste. Potom zmes sceďte a nalejte do menšej pohára. Skladovanie vykonávajte na chladnom mieste.

Použitie sirupu


Na liečbu kašľa vám stačí 1 lyžica denne, ideálne hneď ráno. Môžete ho použiť aj ako prísadu do ranného čaju. Nahradí obyčajný cukor alebo med.

Prečítajte si aj tieto články:


Mohlo by vás zaujímať

ako zvládnuť opicu

Ako predísť opici?

A už je to tu zase! Máte opicu. Hoci sa dušujete, že tentoraz budete piť alkohol …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.