Ako liečiťZdravie a krása

Ako na hmyzie uhryznutie alebo bodnutie?

hmyzie uhryznutie alebo bodnutieReakcie na hmyzie uhryznutie alebo bodnutie sú u ľudí rozdielne. Každý máme nejaké vrodené predpoklady, ktoré určujú ako sa bude telo pri bodnutí chovať. Sú to reakcie od ľahkého začervenania miesta bodnutia alebo uhryznutia až k stavom, ktoré môžu ohrozovať život.

Nebezpečné hmyzie uhryznutie alebo bodnutie

Môže sa to stať pri pití sladkej tekutiny alebo maškrtení torty, kedy sa včela či osa dostane do úst a dôjde k bodnutiu. V tejto oblasti môže vzniknúť rozsiahly opuch a hroziace zadusenie. Dopravte sa rýchlo k lekárovi.

Po včelách a osách, ktoré sa nachádza v našej blízkosti, sa nemáme prudko oháňať a pokúšať sa ich zabiť. Keď ich nebudeme týmto spôsobom dráždiť, väčšinou nás nebodnú.

Nechajte sa očkovať proti kliešťom

kliestTáto sotva viditeľná háveď môže spôsobiť ohrozenie na živote. Ak sú kliešte infikované, môžu zaniesť do tela organizmy, ktoré vyvolávajú ochorenie mozgu, kože a kĺbov. Najrozšírenejšia je vírusová forma zápalu mozgových blán.

Vyhýbajte sa oblastiam zvýšeného výskytu kliešťov, nízkym krovinám, práve tam sa najviac vyskytujú. Hlavne lesy bývajú v lete zamorené infikovanými kliešťami.

Ak sa nechceme vzdať prechádzok po lesa, mali by sme sa v každom prípade nechať očkovať. Očkovanie pozostáva z troch dávok vakcíny a jedine tak je dosiahnutá úplná ochrana.

Bodnutie hmyzom

Reakcia organizmu na bodnutie komárom alebo včelou je u väčšiny ľudí neškodná. Prípadné bolesti zasiahnutého miesta tíšime priložením ľadu.

ako na bodnutie alebo uhryznutie hmyzomZ ďalších domácich prostriedkov odporúčame napríklad použitie cigaretového popola, cibule, alebo alkoholu. Ak sa ale vyskytne najmenší náznak celkovej alergickej reakcie, je nutné ihneď privolať lekára.

Proti komárom sa môžeme brániť prostredníctvom odpudzovačov hmyzu – repelentom.

Pozor pri pikniku v tráve

Pichnutie spolu zjedeného hmyzu do jazyku môže byť aj smrteľné. Vyhýbajte sa preslneným lúkam a lesným okrajom. Na prechádzku do lesa noste na hlave čiapku alebo šatku.

Tipy ako na hmyzie uhryznutie alebo bodnutie

Kliešť sa nemá pinzetou násilne vytrhávať, pretože môže časť kliešťa zostať v koži a hrozí nebezpečenstvo zápalu.

Potretím kliešťa vazelínou, masťou alebo olejom sa väčšinou kliešť pustí a možno ho ľahko odstrániť. Ak sa nedarí kliešťa vybrať, vyhľadajte lekársku pomoc, ktorá vám pomôže kliešťa bezpečne vybrať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button