PrečoZdravie a krása

Ako a prečo používať karob?

prečo používať karobKarob je plod rohovníka obyčajného. Karobu sa tiež hovorí svätojánsky chlieb. Vďaka svojej prirodzene sladkej chuti je karob často využívaný ako náhrada kakaa. Aké výhody nám konzumácia karobu prináša a ako používať karob? Čítajte ďalej.

Ako používať karob

Jednoducho, ako náhradu kakaa. Výhodou karobu je, že je prirodzene sladký a nemusí sa teda prisladzovať a zároveň má menšiu kalorickú hodnotu ako kakao. Karobom môžeme nahradiť kakao pri príprave domácich dezertov, sušienok, zmrzlín, poliev, sladkých nátierok a ďalších sladkostí.

Karobový prášok môžete pridať do rastlinného, či kravského mlieka a získate lahodný nápoj. Možno ho použiť aj ako náhradu múky pri bezlepkovej diéte. Karob sa používa na výrobu náhrady čokolády.

Ako sa spracováva karob

karobové strukyKarobové struky sa sušia. Potom sa melú a vzniká prášok, ktorý sa podobá kakau. Karobový prášok sa môže používať namiesto kakaa.

Možno ho kúpiť v predajniach zdravej výživy, kde sa dajú kúpiť aj ďalšie výrobky, napríklad hrozienka z karobu alebo tyčinky z karobu.

Čo karob obsahuje

Karob obsahuje napríklad vitamíny B, vitamín A, D, minerálne látky (vápnik, horčík, železo, mangán, fosfor, nikel), aminokyseliny (prolín, valín),vlákninu a ďalšie zdraviu prospešné látky.

Prečo karob používať

Na rozdiel od kakaa neobsahuje kofeín, ani iné alergénne, či psychoaktívne látky. Karob obsahuje menej tukov (cca 7%) a viac cukru (cca 48%). Kým kakao obsahuje viac tukov (cca 23%) a menej cukru (cca 5%).

karobový prášokPoužitie ako náhrada čokolády je vhodné z toho dôvodu, že karob nevyvoláva napríklad hyperaktivitu, či poruchy spánku.

Karob môže uspokojiť chuť na sladké pri chudnutí, jeho veľkou výhodou je, že má menej kalórií ako kakao, a navyše obsahuje viac vlákniny ako kakao.

Veľkou výhodou karobu je, že ho môžu konzumovať aj ľudia, ktorí sú alergický na kakao. Pravdepodobnosť vzniku alergie na karob je veľmi nízka.

Ďalším skvelým dôvodom na zaradenie karobu do jedálnička je jeho schopnosť znižovať cholesterol v krvi, čím bojuje proti mnohým ďalším civilizačným ochoreniam.

Denná odporúčaná dávka karobu je približne 5 gramov. Takže si ho môžete pridať do raňajkovej kaše, pudingov a iných chutných jedál. Sme presvedčení, že po prečítaní tohto článku začnete používať karob.

Tipy ako kupovať karobové výrobky

Pokiaľ si budete kupovať sladkosti z karobu, strážte si, či do výrobku nie je pridaný cukor alebo nekvalitné tuky. Potom by už totiž nešlo o zdravú sladkosť.

Prečítajte si aj články ako používať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button