Zdravie a krása

Ako používať medzizubnú kefku?

Ako používať medzizubnú kefku?O význame čistenie zubov asi nikto nepochybuje. Avšak ani pri najdokonalejšom čistení sa obyčajnou zubnou kefkou nedostanete do medzizubných priestorov, ktoré sú najviac náchylné na tvorbu zubných kazov a šíreniu škodlivých baktérií. Pre úspešné vyčistenie zubov použite aj medzizubnú kefku. Ako na to? Prečítajte si praktický návod.

Prečo používať medzizubnú kefku?

Medzizubná kefka je veľmi účinná práve pri čistení medzizubných priestorov a dôležitým pomocníkom najmä pre prevenciu pred tvorbou zubných kazov, zápalov ďasien a ďalších ťažkostí v ústnej dutine. V neposlednom rade pomáha aj pri odstránení nepríjemného zápachu z úst.

Význam medzizubných kefiek bol preukázaný dlhodobými štúdiami, ktorými sa zistilo, že ich používaním sa dá predísť až 90% všetkých problémov so zubami.

Výber vhodnej medzizubnej kefky

Medzizubné kefkyPri výbere medzizubnej kefky je potrebné venovať pozornosť jeho veľkosti, aby čistenie zubov bolo maximálne efektívne.

Správnu veľkosť medzizubnej kefky pre jednotlivé medzizubné priestory by mal odporučiť dentista alebo dentálny hygienik.

Laický výber medzizubnej kefky sa neodporúča, nevhodným použitím by ste si mohli ublížiť. Prečítajte si aj článok ako si správne čistiť zuby.

Návod ako na čistenie zubov s medzizubnou kefkou

V zubnej ordinácii zubný lekár alebo hygienista zároveň ukáže, ako s kefkou zaobchádzať, aby jej používanie malo zmysel. Správne používanie sa nacvičuje pomocou modelov a obrázkovej dokumentácie.

Priamo v ordinácii si pacient rovno vyskúša veľkosti, používanie kefky vo svojich ústach a pri pravidelných návštevách spolu s lekárom či hygienistom odstráni možné chyby.

Používanie medzizubnej kefkyČistiť medzizubnou kefkou stačí raz za deň obyčajným pohybom tam a späť medzi jednotlivými zubami.

Je možné, že vám lekár odporučí dve alebo aj štyri veľkosti medzizubných kefiek, ak majú vaše medzery medzi zubami rôzne veľkosti. V takom prípade použite jednotlivé kefky do vhodného medzizubného priestoru.

Kefku zasuňte medzi zuby do medzery v spodnej časti zubu, tak aby ste sa dotýkali zároveň ďasna, ak je to možné.

Kefkou v medzere pár krát prejdite smerom dozadu a dopredu. Zároveň nasmerujte doprava a doľava, tak aby ste vyčistili celý priestor medzery.

Krvácanie pri čistení zubov

Pod miernym tlakom, rozhodne príliš netlačte, aby ste nepoškodili ďasná. Ak budú ďasná krvácať, neľakajte sa. Krvácanie je zo začiatku úplne bežné. Prejavuje sa najmä pri zápale ďasien, po pár týždňoch používania sa však ďasná uzdravia a krvácanie úplne prestane.

Po použití je nutné medzizubnú kefku starostlivo opláchnuť a uložiť mimo dosahu detí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button