Kuchyňa

Ako používať tempeh – „sójový hermelín“?

tempeh Už ste narazili v obchode na tempeh, ale nekúpili ste ho, pretože by ste nevedeli čo to je a čo s ním? Alebo ste nemali odvahu? Ja som ju tiež nemala, ale po ochutnaní na návšteve u priateľov som sa doň zamilovala. A čo že to vlastne tempeh je? Sú to fermentované sójové bôby, ktoré sa po uvarení nechávajú niekoľko dní zrieť, kým neprerastú bielou plesňou a nespoja sa dokopy. Potom sa varia, smažia, údia či marinujú. Tento syr zvyknú volať aj „sójový hermelín“. A čo je najlepšie? Tento syr je veľmi zdravá potravina a chutí ako mäso – možno ju teda použiť ako jeho plnohodnotnú náhradu. Prinášam pár tipov, ako ho využiť v kuchyni. Tak poďme na to!

Kde je tempeh možné zohnať?

„Sójový hermelín“ je možné zohnať v predajniach zdravej výživy a v niektorých supermarketoch.

Aké existujú varianty tohto syra

Tempeh je možné nájsť v niekoľkých variantoch:

  • prírodný – je prerastený bielou plesňou a je nutné ho pred konzumáciou povariť,
  • údený, vyprážaný a marinovaný – nie je nutné ich tepelne upravovať, možno ho rovno konzumovať.

Prečo je tento syr tempeh tak zdravý

prírodný tempehTempeh obsahuje vysoké množstvo kvalitných bielkovín, fosfor, vápnik, železo a vitamíny skupiny B. Vďaka fermentácii je to najzdravší a najkvalitnejší sójový produkt.

Tento syr je veľmi ľahko stráviteľný a napomáha k liečbe mnohých chorôb – napr. anémia, osteoporóza, črevné ťažkostí či nádorové ochorenia.

Navyše neobsahuje cholesterol a je nízkotučný, je preto vhodný aj pre redukčné diéty. „Sójový hermelín“ je skvelá potravina pre deti, športovcov aj pre tehotné ženy.

Ako pripraviť jednotlivé druhy tempehu

Tento syr je naozaj univerzálnou variantov, ktorá ma veľmi široké využitie v kuchyni. Možno ho použiť namiesto mäsa, tepelne ho upravovať na rôzne spôsoby alebo ho konzumovať len tak s pečivom. Pozrite sa teda ako sa rôzne druhy dajú využiť:

Prírodný tempeh

Prírodný tempeh povaríme v osolenej vode alebo vo vode ochutenej sójovou omáčkou zhruba 15 minút, necháme odkvapkať a ďalej upravujeme ako mäso. Môžeme ho rozrezať na polovicu a potom pozdĺžne na plátky a osmažiť na oleji do zlatista, obaliť v trojobale alebo cestíčku ako rezeň, alebo fritovať.

Údený tempeh

Údený tempeh možno použiť všade tam, kde sme zvyknutí na údenú chuť. Napríklad môžeme syr nakrájať na drobné kocky, osmažiť a použiť na halušky namiesto slaniny alebo ako náplň do zemiakových knedlí namiesto údeného mäsa.

Vyprážaný tempeh

Vyprážaný tempeh je praktický, pretože ho môžeme hneď použiť, napr. nakrájaný na plátky do sendviča, nakrájaný na kocky do kapustovej polievky namiesto klobásy, do guláša, zeleninových ázijských jedál.

Výborný je tiež krátko opečený a podávaný s červenou šošovicou a tortilami či bagetou.

Rozdrobený tempeh môžeme použiť namiesto mletého mäsa v receptoch na bolonské špagety, lasagne, karbonátky, a pod. Ja ho mám najradšej ako rýchlu desiatu – dávam ho sebe a deťom medzi toast či chlieb.

Marinovaný tempeh

Marinovaný tempeh už okorenený syr výraznejšej chuti. Nakrájaný na kocky a podusené so zeleninovou zmesou výborne doplní zemiakové placky.

Možno ho použiť podobne ako tempeh vyprážaný či z neho pripraviť pikantnú nátierku: tempeh, horčicu, morskú soľ, chilli a čerstvé mleté ​​čierne korenie dáme do mixéra a rozmixujeme najemno.

Prajem vám dobrú chuť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button