Zdravie a krása

Ako používať zelené riasy?

možnosti ako používať zelené riasySo sladkovodnými či morskými riasami ste sa už možno stretli. Viete však, ako ich konzumovať alebo aký vplyv majú na ľudské telo? Prečítajte si nasledujúci článok a všetko sa dozviete. Nájdete tu tipy, ako zelené riasy používať a aké sú ich liečivé účinky.

Aké sú najznámejšie morské zelené riasy

Riasy, bežne zoženiete v lekárňach, či obchodoch (e-shopoch) so zdravou výživou aj v niektorých supermarketoch. Zelené riasy všeobecne môžeme rozdeliť na morské a sladkovodné.

Morské zelené riasy predstavujú zeleninu, pomaly rastúcu na morskom dne, ktorá je plná minerálnych a ďalších cenných látok.

Zelené riasy patria k výživovo najhodnotnejším potravinám, často sa preto radia medzi tzv. superpotraviny. Okrem zelených rias rastúcich iba na miestach, kde môže prebiehať fotosyntéza, existujú aj riasy červené či hnedé.

Riasa nori

Morská riasa nori sa najčastejšie používa vo forme tenkých listov na prípravu sushi. V podobe vločiek sa môže pridať do polievky alebo použiť ako korenie.

V japonskej a čínskej kuchyni je často využívaná na prípravu mnohých pokrmov. Nori stačí konzumovať v malom množstve, ale pravidelne. Má vysoký podiel bielkovín, vitamínov A, B a C a minerálov.

Táto riasa okrem iného napomáha tráveniu, znižuje hladinu cholesterolu a pôsobí proti množeniu choroboplodných zárodkov v organizme.

Wakame riasa

Riasa wakame obsahuje veľké množstvo kyseliny listovej a ďalších vitamínov skupiny B a tiež veľa minerálov, bielkovín a vlákniny. Táto riasa čistí krv, pomáha predchádzať krvným zrazeninám, znižuje riziko vzniku rakoviny a upravuje hladinu krvného tlaku.

Z riasy wakame sa najčastejšie pripravuje polievka alebo rôzne druhy šalátov. Pred použitím je vhodné riasu namočiť do studenej vody asi na 10 minút, potom stačí ak ju pridáte do pokrmu asi 5 minút pred koncom varenia.

Kombu riasa

kombuKombu je známa najmä pre svoj vysoký obsah jódu, často sa preto v čínskej medicíne využívala na liečbu ochorení štítnej žľazy.

Ďalej pomáha upravovať hladinu cukru a cholesterolu v krvi, čistí organizmus, zlepšuje činnosť čriev a zvyšuje vitalitu, pomáha tiež obnoviť činnosť mozgu napr. po mŕtvici alebo pri problémoch s pamäťou a pod.

Kombu by sa mala pred použitím namočiť aspoň na 20 minút. Trvá asi 60 minút, kým pri varení zmäkne. Môžete ju variť napríklad so strukovinami (napr. fazuľou, či hrachom) alebo ju uvarenú pridať do najrôznejších pokrmov (polievky, rizota a pod.).

Aká sladkovodná riasa má pozitívne účinky na ľudský organizmus

Jednobunková sladkovodná riasa chlorella má takmer zázračné účinky na náš organizmus. Je totiž doslova nabitá cennými látkami (napr. vitamínom A ,vitamínmi skupiny B, železom, zinkom, atď.).

chlorellaOkrem iného pomáha detoxikovať organizmus, zlepšuje obranyschopnosť organizmu, podporuje trávenie a regeneráciu pečene, čistí črevá, pomáha proti prekysleniu organizmu, má pozitívny vplyv na nervovú sústavu, stabilizuje hladinu cholesterolu, znižuje riziko vzniku rakoviny, regeneruje organizmus, pomáha liečiť kožné ochorenia a zlepšuje krvotvorbu . Užíva sa vo forme tabliet, či prášku.

Čo je to spirulina?

Jednobunková sladkovodná sinica spirulina síce nepatrí medzi riasy, iste však tiež stojí za zmienku, pretože skvele dopĺňa účinky chlorelly. Je veľmi vhodné konzumovať obe tieto superpotraviny zároveň.

Spirulina taktiež obsahuje veľa cenných látok (napr. vitamín B12, betakarotén, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a mnoho ďalších).

Spirulina dodá vášmu telu potrebné antioxidanty, navyše má protizápalové účinky, pomáha znižovať hladinu cholesterolu, regeneruje, spomaľuje starnutie, zlepšuje krvotvorbu, zvyšuje obranyschopnosť organizmu, podporuje mozgovú činnosť atď. Užíva sa taktiež vo forme prášku alebo tabliet.

Tipy ako používať riasy

  • Nori sa dá použiť aj na vonkajšie časti tela, na zahojenie krvácajúcich rán. Jednoducho ranu previažte kúskom riasy a nechajte aspoň pol hodiny pôsobiť.
  • Prášok z riasy kombu rozmiešaný v čaji je vhodný proti hnačkám u dospelých aj u detí.

Upozornenie

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button