PrečoZáhrada

Prečo usychajú listy u muškátov?

prečo usychajú listy u muškátovMuškáty patria medzi najobľúbenejšie rastliny, ktoré doma pestujeme. Ich pestovanie je pomerne jednoduché. Pri zlých podmienkach a nedostatočnej starostlivosti sa u nich ale prejavuje usychanie. Ich listy v tomto prípade menia farbu, žltnú alebo červenajú. Prečo usychajú listy u muškátov?

Postup pestovania muškátov

Muškáty by mali byť pestované na mieste, kde je dostatok svetla. Cez leto, kedy je vonku teplo, je vhodné ich umiestniť na slnečné miesto.

Ak bývate v bytovom dome, stačí ich umiestniť na balkón alebo na okenné parapety. V zimných mesiacoch ich  presuňte dovnútra, aby ich nezastihli mrazy. Ideálna teplota v zime je pre muškáty okolo 10 stupňov Celzia.

Muškáty potrebujú pravidelne zalievať, avšak so zálievkou sa to nesmie preháňať. Počas leta zalievajte až po tom, čo substrát v kvetináči preschne.

V žiadnom prípade nesmú byť rastliny po dlhšiu dobu v premočenej zemine. Rastliny nie je doporučované ani rosiť.

Žltnutie listov u muškátov

pekné muškátyŽlté listy muškátov naznačujú, že majú nedostatok vlahy. Ak sú žlté, avšak na prvý pohľad pevné, je príčinou práve nedostatočný prísun vody.

Ak sú nahnité a mäkké, je príčina presne opačná, v tomto prípade ich zalievate príliš.

Červenanie listov

Červenkasté okraje listov zapríčiňuje nízka teplota. Červená farba sa okrem listov môže vyskytovať tiež na základoch stoniek.

Čo je potrebné, aby listy muškátov nežltli?

Dôležité je správne a primerané zalievanie. Rastlina sa nesmie topiť vo vode, na druhej strane ale zemina nesmie byť úplne vyprahnutá.

Podstatný je tiež dostatok svetla. Muškáty by mali byť na mieste, ktoré je dobre odvetrávané.

V opačnom prípade sa môžu objaviť na ruboch listov škvrny či pleseň.

Podobné články

3 Comments

  1. Chcem sa spýtať či by ste mi mohli poradiť ako sa mohlo stať že som kúpila pevné muškáty a po niakom case mi začali zltnut listy a kvety nerozkvitnu celé. A to ich hnojím raz za 2 týždne a polievame vždy rovnako ako iné roky.. Ďakujem za radu.

    1. Ak ich dostatočne polievate a aj prihnojujete – tak potom jediným problémom môže byť umiestnenie muškátov – mali by byť na nejakom svetlom mieste. Viac Vám bohužiaľ poradiť nedokážem.

  2. Je dobré mať muškáty v samozavlažovacich črepníkoch? Biele muškáty nám každý rok zožltnú listy, červené muškáty sú krásne. Ďakujem

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button