Aké rastlinné oleje používať v starostlivosti o pokožku?
Rastlinné oleje sa používajú v starostlivosti o pleť od nepamäti. Sú plné cenných látok, vitamínov a sú úplne prírodné. Sú vhodné pre každý typ pleti, dokonca aj na mastnú pleť, len je potrebné zvoliť ten správny druh oleja a vedieť, ako olej správne aplikovať. Poďme sa pozrieť na jednotlivé rastlinné oleje a ich unikátne účinky na našu pokožku.
Aké rastlinné oleje by ste mali používať
Mali by ste používať kvalitné rastlinné oleje podľa typu vašej pleti, najlepšie lisované za studena a v bio kvalite, aby ste predišli nanášaniu oleja na pleť, ktorý je vyrobený z veľmi chemicky ošetrovaných rastlín.
Zvoliť olej rafinovaný alebo lisovaný za studena?
Rafináciou stráca olej veľa prospešných látok a navyše v ňom môžu zostať chemikálie použité v rafinačnom procese.
Preto vždy voľte olej lisovaný za studena, prípadne raw (surový, nebol zahriaty na viac ako 42 stupňov Celzia) a v bio kvalite, aby neobsahoval zvyšky pesticídov používaných pri bežnom pestovaní.
Ako olej správne nanášať na pleť
Pleť je potrebné najskôr starostlivo odlíčiť a vyčistiť. Tieto rastlinné oleje nanášame na navlhčenú pleť, aby sa lepšie vstrebali a pokožku nevysušovali.
Pár kvapiek oleja si nanesieme na prsty a premasírujte nimi, aby sa olej zahrial.
Potom ho vmasírujeme do pokožky tváre, či tela. V prípade tváre začíname od stredu ku krajom, vyhneme sa citlivej oblasti očí. Jemne pokožku preklepávame a masírujeme. Vyvarujeme sa však silnému treniu.
Mandľový olej – na suchú a podráždenú kožu, pre bábätká, cenný masážny olej
Patrí medzi najluxusnejšie oleje s obsahom vitamínov A, E a F, minerálov a nenasýtených mastných kyselín.
Je vhodný na všetky typy pleti, najmä na suchú, popraskanú, svrbiacu a starnúcu pleť. Pomáha pri ekzémoch, akné, popáleninách, či lupienke.
Nevyvoláva alergické reakcie, preto sa odporúča aj na ošetrenie bábätiek od narodenia. Je obľúbeným masážnym olejom.
Olivový olej – na suchú, alergickú pokožku, pre batoľatá
Perla nielen stredomorskej kuchyne ale aj starostlivosť o telo a vlasy. Je to silný antioxidant, obsahuje vitamín E, železo aj betakarotény.
Olivový olej zjemňuje veľmi suchú, či poranenú pleť a pomôže, aj keď preženiete svoj pobyt na slniečku – regeneruje spálenú kožu.
Pri použití vo vlasových zábaloch dodá vlasom lesk a jemnosť, čím sa vaše vlasy stanú neodolateľnými pre okolie.
Sezamový olej – proti predčasnému starnutiu, na masáže, pre deti
Tradičný olej používaný na masáž celého tela v Ajurvede. Má regeneračné a omladzujúce účinky, otvára póry a čistí ich.
Odporúča sa aj pri reumatických bolestiach, ekzémoch, lupienke, pri spálení slnkom. Má prirodzený ochranný faktor približne spf 4, preto ho možno použiť pri miernom a krátkodobom pobyte na slniečku alebo ako súčasť opaľovacieho oleja.
Hroznový olej – na normálnu, mastnú a zrelú pleť
Olej z hroznových jadierok je hydratačný a regeneračný, po nanesení sa ľahko vstrebáva a nezanecháva na pokožke mastný film.
Vhodný je tiež na starnúcu pokožku, ktorú zvláčňuje a hydratuje. Možno ho použiť aj v starostlivosti o vlasy, po holení alebo ako odličovací olej.
Jojobový olej – na citlivú, suchú a aknóznu pleť, pre deti
Je jeden z najcennejších a drahších olejov (jedná sa vlastne o vosk, preto nie je určený na vnútorné použitie).
Vďaka svojmu zloženiu udržuje pokožku vlhkú, regenerovanú a vyhladenú. Má prirodzený ochranný faktor spf 3-4.
Ricínový olej – na suchú pokožku, urýchľuje hojenie jaziev a bradavíc
Známy ricínový olej s laxatívnymi účinkami je vhodný na pooperačné jazvy, ako teplý obklad na boľavé kĺby a svaly a tiež vyživuje riasy – každý večer po odlíčení očí naneste kvapku oleja na očné viečko tesne k riasam.