Zdravie a krása

Ako správne používať saunu a paru?

návod ako správne použivať saunu a paruNaučte sa správne používať saunu a paru – prospejete svojmu telu. Pravidelná návšteva fínskej sauny alebo pary by si v dnešnej dobe plnej stresu, nadváhy a ďalších civilizačných chorôb zaslúžila svoje miesto v našom harmonograme. Má totiž pozitívny vplyv na ľudské zdravie a psychiku.

 

Základný princíp prečo využívať saunu a paru

Sauna a para pracujú na podobnom princípe, kedy je ľudské telo vystavené extrémne vysokej teplote. Rozdiel medzi nimi je vo výške teploty a predovšetkým v relatívnej vlhkosti. V saune sa teplota pohybuje medzi 80 a 100 stupňami Celzia a relatívna vlhkosť medzi 8 až 12 percentami.

ležanie a sedenie v sauneV pare je teplota nižšia, takže v nej môžete zostať dlhšiu dobu, a pohybuje sa medzi 43 až 46 stupňami Celzia, relatívna vlhkosť vzduchu dosahuje až 100 percent.

Para je vďaka nižším teplotám a vysokej vlhkosti vhodná predovšetkým pre astmatikov, pacientov s ochorením dýchacích ciest a pri reumatických ťažkostiach. Blahodarné účinky má, ale, sauna a para pre všetkých.

Blahodárne účinky sauny a pary

Pravidelné návštevy odvádza z tela stres a nervozitu, regenerujú svaly, väzy a kĺby, posilňujú imunitu a dokonca pomáhajú potláčať nespavosť.

Zlepšuje sa krvný obeh, koža sa spevňuje. Vďaka otváraniu pórov, ktoré odvádzajú škodliviny z tela, sa detoxikuje organizmus.

Ako sa správne saunovať

Do sauny nechoďte príliš najedení alebo naopak hladní. Pred vstupom sa umyte a usušte, urýchlite tak potenie. Do sauny vstupujte nahí, ale ideálne s uterákom, na ktorý si ľahnete. Snažte sa saunovať v horizontálnej polohe. Dĺžka pobytu v saune by mala byť zhruba 10 až 20 minút.

návod na správne saunovanieNevyhnutnou súčasťou saunového rituálu je osprchovanie studenou vodou a potom ochladenie v ľadovom bazéne, vďaka ktorému sa prekrví pokožka.

Po schladení odporúčame pred ďalším saunovaním odpočinok na lehátku, aby si telo oddýchlo. Zopakujte celý proces trikrát a na saunu si vyhraďte čas raz v týždni.

Ďalšou zásadou správneho saunovania je pravidelné dopĺňanie dostatočného množstva tekutín.

Rôzne druhy sáun

Dnes si návštevu sauny alebo pary môže dopriať takmer každý. Na výber sú infrasauny, parné sauny, fínskej sauny, soľné sauny a ďalšie. Infrasauny sú oveľa intenzívnejšie, a preto by ste mali dopĺňať tekutiny aj v jej priebehu, stráviť v kabínke by ste mali približne pol hodiny, umyte sa vlažnou vodou a saunovanie neopakujte.

Pred návštevou nového typu sauny sa presvedčte, že viete, aký je správny proces, inak vám tento zážitok prinesie skôr problémy než úžitok. Výhody správneho saunovania sú ale nedoceniteľné!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button