Deti

Ako porozumieť dieťaťu s ADHD – poruchou pozornosti s hyperaktivitou?

porozumenie dietatu s ADHDPorozumieť dieťaťu s ADHD nie je jednoduché. Kľúčovými znakmi ADHD u detí sú hyperaktivita, nedostatočná schopnosť sústredenia sa a impulzívnosť. Vzorce správania asi u polovice postihnutých detí v dospelosti vymiznú, u časti detí však tieto symptómy zostávajú, aj keď dieťa rastie a dospieva a často zostávajú nezmenené.

Návod ako porozumieť dieťaťu s ADHD

Niekedy sa vám zdajú všetky deti hyperaktívne, pretože úroveň ich pohybovej aktivity je výrazná. Ale to nič neznamená, ako dieťa rastie, jeho pohybová aktivita sa znižuje.

Diagnóza dieťaťa s ADHD je oveľa zložitejšia, než menované symptómy (hyperaktivita, nesústredenie a impulzívnosť).

V tomto prípade ide o správanie, kedy sa dieťa nedokáže na napomínanie upokojiť, vyrušuje, nemá rado udržiavanie poriadku a určitý poriadok, nedokáže sa na nič sústrediť, je nepokojné, nerozhodné, zábudlivé, stráca sebakontrolu. Tieto deti majú väčšinou nižší prah frustrácie.

Nie vždy je dieťa s ADHD zlé, niekedy potrebuje vašu pomoc

deti s ADHDUž ste ako rodičia vyskúšali možné aj nemožné, striedali ste odmeny a tresty, ale všetko sa míňa účinkom a máločo zaberie? Dieťa sľubuje, ale je stále rovnako neposlušné, v škôlke alebo škole neposedí v pokoji, je neporiadne, nenosí úlohy alebo tvrdí, že žiadne nemá, ruší, nedáva pri vyučovaní pozor.

Aj keď vám dieťa v hĺbke duše túži robiť radosť, nedarí sa mu to.

Nezabúdajte dieťa pochváliť, aj keď sa mu nepodarí všetko úplne dobre, alebo keď úlohu dokončí. Dieťa prirodzene túži po našom súhlase a prijatí.

Neustála kontrola dieťaťa je nevyhnutná

Deti väčšinou nerobia to, čo by ste očakávali, ale na to, čo kontrolujete, to si potom dajú väčší pozor.

Deti s poruchou pozornosti skutočne musia vedieť, že ich stále kontrolujete a dieťaťu s ADHD je potrebné túto kontrolu pripomínať. Ich úlohy, aj plnenie povinností doma – upratovanie hračiek, ustlanie svojej postele, upratovanie osobných vecí, udržiavanie poriadku v skrini, a podobne.

Chce to trpezlivosť a pokoj

Snažte sa dieťaťu s ADHD udeľovať pokyny v, pokiaľ je to možné, pokojnej nálade. Nenadávajte, nehnevajte sa, že už ste to niekoľkokrát hovorili, dieťa vás proste nevnímalo. Pokyny dieťaťu s ADHD zopakujte normálnym tónom.

Dieťa si poradí s úlohami, keď netrvajú dlho. Nevydrží sa dlhšiu dobu sústrediť, potrebuje pohyb. A práve pohyb napomôže mozgu, aby sa sústredil na ďalšiu prácu. Pohyb v miestnosti je niekedy problém, ale je možné si trebárs „zaskákať panáka“, alebo zahrať „škatule, hýbte sa“.

Organizujte, motivujte a usmerňujte dieťa s ADHD

Dieťaťu s ADHD by ste mali čo najviac organizovavať činnosť. Deti rovnako ako my, dospelí, robia najradšej to, čo mu prináša potešenie. Keď sa k zadanej práci, pre dieťa, zaradí niečo zábavné, bude mať motiváciu k ďalšej práci alebo činnosti, ktorú musí splniť.

Zábava je síce motivujúca k aktivite a na splnenie povinností, ale tieto deti potrebujú mať stanovené pevné hranice a počas zábavy sa musia usmerňovať. Pevnosť neznamená veľkú prísnosť, znamená to len, že zábava nesmie prerásť v chaos.

Deti musia byť neustále v pohybe

Deti s poruchou pozornosti nenávidia všetko, čo je nudné. Preto ich udržujte viac v pohybe. Pohyb a spev upevňujú zadanú aktivitu a proces.

Staršie deti budú rady upratovať pri svojej obľúbenej muzike alebo pesničke. Pomôžte im vytvoriť z povinností trochu zábavy a ich prístup k činnostiam bude trochu zodpovednejší.

Každé dieťa má osobnosť, rovnako ako vy!

ako porozumiet dietatu s ADHDVnímanie vlastnej osoby má u detí siahodlhé dôsledky. Ak sa vidia úspešné, tak sa na úspech tiež naladia. Všetci sme vlastne takí, za akých sa považujeme.

Vaše deti potrebujú vedieť, že sú individuality a že ich nápady a záujmy sú pre vás dôležité. Je trochu chybou vás, rodičov, keď sa sústredíte len na optimalizáciu správania dieťaťa a zabudnete vidieť v každom dieťati jedinečnú osobnosť.

Deti s diagnózou ADHD dokážu tromfnúť deti bez tejto diagnózy

Diagnóza ADHD nevylučuje, že sa jedná o deti šikovné, manuálne zručné, tvorivé, dosahujúce vynikajúce výsledky v určitom odbore a aktivitách.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button