Zdravie a krásaNávody

Ako vyrobiť domáci bylinkový balzam na pery?

ako vyrobiť bylinkový balzamBalzam na pery je nevyhnutnou súčasťou takmer každej dámskej kabelky, využijete ho, ako prevenciu a liečbu popraskaných pier, oceníte ho tiež počas leta a zimy proti vysúšaniu pier, prípadne ho môžete využiť miesto rúžu. Skúste si vyrobiť domáci bylinkový balzam na pery, ktorý neobsahuje žiadnu chémiu a zbytočné prídavné látky. Domáci bylinkový balzam na pery má hojivé, zvláčňujúce a ošetrujúce účinky a jeho výroba je naozaj veľmi jednoduchá. Postup na výrobu domáceho bylinkového balzamu na pery nájdete v našom článku.

Čo je potrebné na domáci bylinkový balzam na pery

Na jednoduchý nechtíkový balzam na pery potrebujeme:

 • 4 lyžice nechtíkového oleja
 • 1 lyžicu kokosového oleja
 • 10 g včelieho vosku
 • pár kvapiek vitamínu E
 • 5 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja
 • akékoľvek kozmetické farbivo

Na domáci bylinkový balzam budeme potrebovať:

 • 2 lyžičky kakaového masla
 • 4 lyžičky bambuckého masla alebo kokosového oleja
 • 2 hrste sušených alebo čerstvých byliniek
 • pár kvapiek vitamínu E
 • pár kvapiek esenciálneho oleja
 • akékoľvek prírodné farbivo

Aké bylinky môžeme na balzám použiť?

hydratované peryNa výrobu domáceho balzamu na pery môžeme použiť najrôznejšie liečivé byliny. Ak použijeme nechtík lekársky, dosiahneme skvelých regeneračných účinkov, rumanček pravý pery zase zjemňuje a zvláčňuje.

Môžeme použiť aj levanduľu, ktorá upokojuje suché a citlivé pery.

Medovku lekársku využijeme v prípade oparov, popraskaných kútikov, pretože obsahuje veľké množstvo antiseptických a antibakteriálnych látok.

Aké suroviny budeme potrebovať na výrobu domáceho balzamu na pery

Základnými surovinami, ktoré si musíme vopred zohnať napr. v lekárni alebo v internetových e-shopoch zameraných na výrobu domácej kozmetiky sú kakaové maslo, prípadne bambucké maslo alebo kokosový olej, včelí vosk, vitamín E proti žltnutiu olejov a akýkoľvek esenciálny olej a kozmetické farbivo.

Ako na výrobu jednoduchého nechtíkového balzamu na pery

Prvým a najjednoduchším spôsobom je použitie hotového bylinkového oleja, môžete použiť napr. nechtíkový olej, ktorý bol naložený aspoň 2 týždne. 4 lyžice nechtíkového oleja zohrejeme spolu s 1 lyžicou kokosového oleja vo vodnom kúpeli a potom v nich rozpustíme 10 g včelieho vosku.

ako postupovať pri výrobe domáceho balzamu na peryPridáme pár kvapiek vitamínu E, 5 kvapiek esenciálneho oleja, ktorý vám najlepšie vonia a vyhovuje a prípadne tiež niekoľko kvapiek kozmetického farbiva.

Čím viac farbiva pridáme, tým bude balzam na perách viditeľnejší. Potom zmes rýchlo prelejeme do čistých, najlepšie vysterilizovaných pohárikov alebo zásobníkov a necháme nezakryté stuhnúť.

Ďalší spôsob výroby domáceho bylinkového balzamu na pery je vhodný v takom prípade, ak nemáte hotový bylinkový olej.

Ako si vyrobiť balzam na pery bez bylinkového oleja

Vo vodnom kúpeli rozpustíme bambucké a kakaové maslo a po rozpustení prisypeme 2 hrste čerstvých alebo sušených byliniek. Bylinky zamiešame tak, aby boli ponorené a udržiavame ich takto vo vodnom kúpeli niekoľko hodín (najmenej 3 hodiny). Tým sa vylúhujú účinné látky byliniek do balzamu na pery.

Potom scedíme tekutinu cez sitko a znovu umiestnime do vodného kúpeľa. Pridáme pár kvapiek esenciálneho oleja a vitamínu E, prípadne kozmetického farbiva. Tekutinu premiešame a nalejeme do vysterilizovaných pohárikov a necháme nezakryté niekoľko hodín stuhnúť.

Tipy

 • Suroviny na výrobu stačia zhruba na 3 malé poháriky domáceho balzamu na pery.
 • Domáci bylinkový balzam na pery bude tiež skvelým darčekom pre vašu mamičku alebo kamarátku.
 • Bylinky na výrobu balzamu môžete kombinovať podľa vlastných predstáv.

Upozornenie

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button