DomácnosťNávody

Ako opraviť žraloka na topánke?

ako opraviť žralokaČím kvalitnejšiu obuv si zaobstaráte, tým dlhšie v nej budete chodiť bez toho, aby u nej došlo k nejakému poškodeniu. Toto pravidlo však nemusí platiť stopercentne, aj pri kvalitných topánkach sa občas stane, že na nej dôjde k nejakému poškodeniu. V niektorých prípadoch, keď napríklad dôjde k veľkému prasknutiu podrážky, sú topánky rovno na vyhodenie, prípadne musíte zájsť do opravovne topánok. Menšie poškodenie si však budete schopní opraviť sami. Častým problém je takzvaný žralok na topánke. Ako opraviť žraloka na topánke?

V článku sa dočítate:

 • Čo je žralok na topánke
 • Postup opravy
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Čo je to žralok na topánke?

ako opraviť topánkuPoškodenie obuvi, ktoré sa ľudovo označuje ako žralok, patrí k častým zničeniam.

Dochádza u neho aj na kvalitných topánkach. Jedná sa o stav, kedy dôjde k odlepeniu podrážky od vrchnejšej vrstvy obuvi.

Ak máte žraloka na topánke, kúpte si špeciálne lepidlo a špachtľu na jeho nanesenie. Potom sa už smelo môžete pustiť do opravy.

Postup opravy žraloka

Pre opravu žraloka na topánke je potrebné zvoliť kontaktné lepidlo, ktoré obsahuje kaučuk. Ten je pružný, takže sa zlepená časť po zaschnutí nedolepí hneď po prvých krokoch.

Kontaktné lepidlá na obuv obsahujú tiež rozpúšťadlá. Je potrebné, aby pri lepení zaschli, inak by sa podrážka po veľmi krátkej dobe opäť rozlepili.

Očistenie

Poškodené miesto dôkladne očistite. Odporúčam k tomu použiť lieh alebo acetón. Je dôležité, aby plocha, na ktorú potom budete nanášať lepidlo, bola skutočne dôkladne očistená a lepidlo tak malo potrebnú účinnosť.

Použiť môžete buď čistiace prostriedky v spreji, prípadne lieh alebo acetón naneste na vlhký obrúsok. Ak je znečistenie veľké, oplatí sa pred nánosom liehu použiť aj brúsny papier. S ním sa však dostanete len do veľkých žralokov.

Nanesenie lepidla

Ako náhle je vnútorná plocha žraloka dôkladne očistená, naneste do škáry chemoprénové lepidlo s obsahom kaučuku a riedidla.

Čím viac lepidla nanesiete, tým lepšie. Potom vezmite špachtľu a lepidlo s jej pomocou rozotrite na obe plochy.

Zaschnutie a spojenie

Po rozotrení nechajte lepidlo zhruba na 15 minút „oddýchnuť„, rozpúšťadlo sa z neho dostane von. Potom obe plochy pevne spojte a spoj náležite stlačte. Obuv môžete dať napríklad do zveráka, prípadne ju zaťažiť tak, aby došlo k simulácii zaťaženia chodidlom.

Zlepený spoj nechajte ideálne do druhého dňa zaschnúť pod zaťažením. Platí tu, že čím dlhšie necháte zalepeného žraloka zaschnúť, tým je vyššia pravdepodobnosť, že sa vám obuv hneď tak nerozlepí.

Čo je potrebné k oprave žraloka na topánke?

 • ako opraviť topánkykontaktné lepidlo na obuv (chemoprénové)
 • špachtľa
 • šmirgľový papier
 • navlhčený obrúsok
 • lieh
 • acetón

Ako dlho oprava potrvá?

Samotné lepenie žraloka na obuvi vám zaberie asi dvadsať minút. Je totiž potrebné počítať so zhruba 15 minútami, počas ktorých necháte lepidlo po nanesení a rozotrení odpočinúť pred tým, že obe plochy pevne spojíte.

Obuv ale budete môcť použiť až nasledujúci deň. Je totiž vhodné spoj nechať dôkladne zaschnúť, a to aspoň 24 hodín. Vďaka tomu potom bude žralok pevnejšie zacelený a nedôjde k opätovnému rozlepeniu obuvi.

Aké budú náklady na opravu žraloka?

Na zlepenie žraloka na obuvi využite chemoprénové lepidlo. Jeho ceny začínajú na cca 2 €. Predáva sa v úzkych tubách. Okrem toho budete potrebovať aj lieh na očistenie obuvi pred tým, než lepidlo nanesiete. Liter tekutého liehu stojí asi 2 €.

Ďalšie potreby vás vyjdú na pár eúr. Dokopy vás tak oprava žraloka na obuvi vyjde maximálne na 3 – 7 €, pričom všetky potrebné prostriedky určite nespotrebujete naraz, vydržia vám tak aj pre ďalšie prípadné opravy žralokov na obuvi.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button