Zdravie a krása

Ako správne čistiť pleť?

ako správne čistiť pleťPravidelné čistenie pleti je veľmi dôležité. Zle ošetrovaná pokožka totiž rýchlejšie starne, stráca svoj prirodzený vzhľad a pôvab. Najmä ženy si na starostlivosť o pleť musia dávať pozor, pretože používajú rôzne líčidlá a make-upy. Ak nie sú zmyté dôkladne, pokožka je čoskoro plná nečistôt a toxických látok, čo by sa skôr či neskôr prejavilo na jej kvalite. Ako správne čistiť pleť?

Postup starostlivosti o pleť

Ak sa líčite, potom je nutné dbať na zásadu, že vždy pred spaním je potrebné pleť dôkladne umyť a zbaviť ju celého líčenia.

Čistenie pleti by tak malo prebiehať minimálne dvakrát denne – vždy ráno a večer. Kým ráno čistením zbavujete pleť nečistôt a toxínov, ktoré sa počas noci z pleti vylučovali, večer ju potom čistíte od make-upu a nečistôt, ktoré sa na ňu počas dňa usadili.

Čistenie pleti

Pre dôkladné vyčistenie pleti vo večerných hodinách, teda pred tým, než idete spať, by ste ideálne mali urobiť tieto potrebné kroky:

 1. Tvár si umyte pod teplou vodou. Teplá voda zbaví pleť najväčších nečistôt, ktoré sa na ňu počas dňa usadili.
 2. Kým je pokožka vlhká, naneste na ňu čistiace mlieko, prípadne iný obdobný prípravok, ktorý je na to určený. Nanášanie vykonávajte vždy krúživými pohybmi, pritom postupujte od brady postupne k hornej časti tváre. Nevynechajte pritom ani miesta okolo uší a nosa.
 3. Akonáhle je čistiace mlieko nanesené, počkajte niekoľko desiatok sekúnd a potom pleť opäť umyte teplou vodou.
 4. Po opätovnom umytí na pleť naneste hydratačný krém.
 5. V prípade dôkladnejšieho čistenia pleti je možné použiť špeciálnu pleťovú masku, ktorú nanášate rovnakým spôsobom ako bežné čistiace mlieko. Masku však nechajte pôsobiť dlhšie, približne okolo štvrť hodiny. Potom ju opäť zmyte teplou vodou.

Ďalšie tipy na udržanie sviežej pleti

Okrem základnej starostlivosti a čistenia pleti vyššie uvedeným postupom existujú aj ďalšie tipy, ako docieliť, aby vaša pokožka bola stále svieža, prirodzene napnutá a vydržala čo najdlhšie bez vrások. Tu sú niektoré z nich:

1. Nepoužívajte agresívne prípravky

Nie všetky kozmetické prípravky sú vhodné pre každý typ pleti. Preto si dôkladne vyberajte krémy a ďalšie prípravky podľa typu vašej pokožky.

Vyhnite sa najmä agresívnym produktom, ktoré obsahujú veľa alkoholu. Tie totiž prispievajú k nadmernému vysušovaniu pokožky.

2. Spôsob nanášania prípravkov

Krémy a ďalšie kozmetické prípravky nanášajte jemne. Nikdy príliš netlačte, vašej pleti by tlak rozhodne neprospel. Pokožka by potom bola podráždená.

ako sa nalíčiťPrečítajte si aj články:

3. Odlíčenie

Pred odličovaním pokožku vždy navlhčite, odličovanie potom pôjde ľahšie. K odlíčeniu používajte vatové tampóny.

Tie vymeňte, akonáhle sú znečistené od líčidla alebo od nečistôt, ktoré sa na nich usadili pri čistení pleti.

4. Nezabudnite na pery

Pri odličovaní by ste nemali zabudnúť ani na pery. Aj na nich sa totiž počas dňa usadí veľa nečistôt.

Ak by ste na ne zabudla, mohlo by dôjsť k ich popraskaniu a časom by sa potom v okolí pier začali objavovať vrásky.

5. Čistite aj krk

Pri čistení pleti nevynechajte ani oblasť krku. Práve na ňom sa začínajú vrásky tvoriť najskôr. Jedine dôkladná a pravidelná starostlivosť o pokožku zabezpečí, že na krku nebudete mať vrásky už v relatívne mladom veku.

Čo je potrebné na správne čistenie pleti?

 • prirodzené líčenievatové tampóny
 • odličovacie krémy
 • čistiace kozmetické prípravky
 • teplá voda
 • pleťová maska
 • hydratačný krém

Ako dlho čistenie pleti potrvá?

Čistenie pleti vám zaberie maximálne pár minút. Ranná starostlivosť o pokožku je ešte rýchlejšia.

Večer, ak budete na pleť nanášať masku, je potrebné počítať s tým, že ju na pokožke necháte zhruba pätnásť minút pôsobiť. Na čas ale nepozerajte, ide predovšetkým o vašu krásu a zdravú pleť, ktorá si trochu času a starostlivosť navyše rozhodne zaslúži.

Aké budú náklady?

Pleťová kozmetika sa dnes predáva v mnohých variantoch a tiež cenových reláciách. Kvalitný pleťový hydratačný krém kúpite napríklad už za cenu okolo 20€.

Na trhu síce nájdete aj lacnejšie prípravky, ale vždy je lepšie staviť na kvalitu a vybrať skôr značkové produkty. Dôležité je samozrejme aj ich zloženie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button