Recepty

Ako upiecť veterníky z odpaľovaného cesta?

ako upiecť veterníkyPodľa tohto receptu budete vedieť upiecť veterníky aj u vás doma, nebudete už musieť kvôli nim nikam behať. Na veterníky s karamelovou alebo čokoládovou polevou a vanilkovým krémom stačí hladká múka, maslo a vajcia a na polevu na veterníky mlieko, cukor, vanilkový struk, puding a šľahačka. Poďme na to.

Čo je potrebné, ak chcete upiecť veterníky

Klasický slovenský veterník má základný tvar víru a je dosť veľký na jeden dezert, ktorý si môžete urobiť do veľkosti, ktorú by ste chceli, alebo dokonca do rôznych tvarov, napr. tvar labute a pod. Upiecť veterníky predstavuje naozaj široké spektrum možností.

Odpaľované cesto na veterníky:

 • 250 g hladkej múkyako na pečenie veterníkov
 • 250 ml vody
 • 100 g masla alebo tuku na pečenie
 • 4 vajcia
 • štipka soli

Krém na veterníky:

 • 500 ml mlieka
 • 150 g krupicového cukru
 • 1 vanilkový struk
 • 60 g vanilkového pudingu
 • 500 ml šľahačky
 • mikroténové sáčky

Ako veterníky správne upiecť – postup

Ak chcete upiecť veterníky, mali by ste si najprv pripraviť cesto na pečenie, všakže? Maslo alebo tuk na pečenie zalejeme v hrnci vodou a trochu osolíme. Zmes zamiešame a privedieme na platni k varu. Prisypeme múku a na miernom ohni za stáleho miešania vytvoríme lesklé a husté cesto.

pečenie veterníkovCesto na veterníky premiestnime do misy a spracujeme. Postupne pridávame vajcia a miešame. Neprežeňte to hlavne so soľou a dávajte si pozor na dôkladné miešanie po pridaní vajec.

Miešajte cesto najlepšie drevenou lyžicou alebo vareškou, až kým cesto nevytvorí jednoliatu guľu a neoddelí sa od stien nádoby.

Nakoniec nádobu odstráňte z platne. V tejto fáze ponechajte celú zmes ochladiť na izbovú teplotu.

Presuňte cesto do miešacej misky a nechajte vychladnúť.

Pripravíme sa na pečenie veterníkov. Plech vymastíme tukom alebo položíme papier na pečenie. Cestom vyplníme mikroténovým vreckom a odstrihneme koniec, na plech tvoríme z cesta veterníky.

V predhriatej rúre na 220°C odpaľované cesto pečieme do tej doby, kým sa cesto nenafúkne, približne 7 minút. Znížime teplotu v rúre na 160°C a zvoľna odpaľované cesto pečieme dozlata. Rúru pootvoríme a necháme zhruba 10 až 15 minút odpaľované cesto na veterníky dosušiť. Počas pečenia za žiadnych okolností rúru neotvárajte.

Ako pokračovať ďalej?

Keď už viete ako upiecť veterníky, môžete pokračovať k ďalšiemu kroku. Cesto krájame ešte za tepla a plníme krémom (opäť cez sáčok). Krém pripravíme tak, že do hrnca nalejeme mlieko, pridáme cukor a vanilkový struk. Zamiešame až pred začiatkom varu. Z hrnca vytiahneme vanilku, rozkrojíme ju, vytiahneme semienka a struk hodíme späť do mlieka. Pridáme pudingový prášok a zmiešame. Necháme vychladnúť a zmiešame so šľahačkou a počkáme, kým krém nestuhne.

Veterníky z odpaľovaného cesta polejeme čokoládovou alebo karamelovou polevou a v chladničke necháme všetko zatuhnúť. Veterníky môžeme tiež len posypať práškovým cukrom.

Už vieme ako upiecť veterníky, čo však s krémom?

Plnenie karamelom (počítajte s prípravou ešte deň predtým):

 • 7 lyžička granulovaného cukru
 • 1 1/2 šálka silného krému
 • 2 lyžičky silného krému
 • 1 lyžička želatíny (podľa ľubovôle)

upečený-veterníkNa stredne veľkej panvici dajte karamelizovať cukor, kým nechytí stredne tmavú jantárovú farbu, dávajte však pozor, aby ste ho nespálili, inak zničíte celú karamelovú náplň. Keď dosiahne požadovanú farbu, vyberte panvicu z tepla a pridajte všetok silný krém naraz, zmes sa zmení a karamel vytvrdne.

Následne vráťte panvicu na sporák (alebo platňu) a nechajte zmes topiť pri nízkej teplote, až kým sa karamel úplne neroztopí. Priveďte zmes do varu a potom ju dajte preč z platne.

Zmes mierne ochlaďte a nalejte do vzduchotesnej nádoby a nechajte ju zmraziť cez noc. Následný deň môžete stabilizovať zmes pomoc želatíny.  Jednu čajovú lyžičku želatíny nechajte rozpustiť v 2 lyžičkách krému a následne nechajte celú zmes odstáť.

Nechajte celú zmes vychladnúť na izbovú teplotu. Premiešavajte celý krém kým sa nevytvoria pevné čiastočky. Postupne pridávajte vychladnutú a rozpustenú želatínu a celé to premiešavajte. Po skončení nechajte zmes odpočívať po dobu 30 minút. Zmes môžete napchať do malý sáčkov a pomocou nich vypĺňať pečivo.

Plnenie vanilkovým pudingom:

 • 400 ml mlieka
 • 3 žĺtka
 • 35 gramov kukuričného škrobu
 • 3 čajové lyžičky cukru
 • 1 čajová lyžička vanilkového extraktu
 • 1 1/2 šálka krému  (používam 250ml šálky)
 • 1 čajová lyžička želatíny (voliteľné)

upiecť veterníky domaUpiecť veterníky je jedna vec, avšak príprava pudingu a želatíny je niečo úplne iné. Spojte kukuričný škrob, vaječný žĺtok s 200 ml mlieka, nalejte zmes do stredného hrnca, pridajte zostávajúce mlieko a cukor.

Varte na nízkej až strednej teplote, až kým zmes nehustne a začne sa variť, za stáleho miešania nechajte zmes pri danej teplote cca 30-60 sekúnd.

Zmes s hrncom dajte preč z platne a premiestnite zmes (pre odstránenie varených častíc vajec) do čistej misy a misku vložte do vodného kúpeľa, premiešajte príležitostne, aby ste zabránili tvorbe nepríjemného povlaku na hladine. Keď je zmes ochladená, vytiahnite ju z vodného kúpeľa a zakryte plastovým obalom.

Nechajte rozpustiť 1 čajovú lyžičku želatíny v 3 čajových lyžičkách krému a nechajte odstáť na 5 minút. Presuňte zmes do mikrovlnky v 5 sekundových intervaloch pri polovičnom nastavení mikrovlnky kým nieje želatína kompletne rozpustená, dávajte si pozor, aby ste želatínu neprehriali. Celú rozpustenú zmes nechajte následne vychladnúť na izbovú teplotu.

Zvyšok krému dobre premiešajte kým niesu takisto vytvorené malé čiastočky a postupne pridávajte rozpustenú želatína. Pridajte extrakt z vanilky a celé to znovu premiešajte.

Čo robiť s pripraveným krémom?

Postupne pridávajte vy-šľahaný krém do pudingovej zmesi avšak nepremiešavajte ju, radšej použite prekladaciu techniku. Celú zmes prekryte a dajte ju do chladničky kým nebude pripravená na použitie, najlepšie ešte v ten deň, kedy budete vypĺňať pečivo veterníkov. Vyplňte najprv spodok veterníka vanilkovou náplňou a až potom vrch, ak máte obe náplne, využite karamelovú zmes na vrchnú čast pečiva.

Upiecť veterníky a následne ich aj vyplniť krémom nieje zas tak jednoduché ako sa zdá, vyžaduje aj trochu praxe a skúseností. Avšak pokiaľ si to nevyskúšate, nebudete vôbec vedieť o čom to je. A tomu verte, že sa vám takýto veterník rozhodne vyplatí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button