Ako si vybraťDomácnosť

Ako spoznať nekvalitné a kvalitné matrace?

ako vybrať kvalitné matracePočas svojho života prespíme takmer jeho tretinu a pritom si ani nemusíme uvedomiť, či vôbec máme doma kvalitné matrace. Aj keď spíme, náš mozog usilovne pracuje. V priebehu spánku dochádza k celej rade dôležitých procesov, vďaka ktorým potom môžeme na druhý deň fungovať na 100%. Spánok potrebujeme k tomu, aby naše telo zregenerovalo a získalo späť svoju silu. Ak má všetko prebehnúť tak, ako má, je potrebné spať kvalitne. Kvalitu spánku ovplyvňuje síce viac faktorov, základom kvalitného spánku sú však vždy kvalitné matrace. Súčasný slovenský trh má širokú ponuku rôznych typov a druhov matracov. Výber kvalitného matraca preto nie je práve jednoduchý. Poradíme vám, ako spoznať kvalitné matrace od tých nekvalitných.

Čo je potrebné, ak chcete spoznať kvalitné matrace:

  • Internet
  • Nejaké znalosti
  • Ceruzku a papier
  • Tlačiareň

kvalitné matrace a ich výberAko spoznáte, že vaše doterajší matrac je starý alebo nekvalitný? Stáva sa vám, že nemôžete na svojej posteli nájsť polohu alebo máte problém zaspať?

Nekvalitný matrac (a aj starý matrac) spoznáte podľa toho, že spôsobuje problém so spaním. Na posteli sa často prevaľujete a nie a nie nájsť tú správnu a pohodlnú polohu. Ráno sa potom budíte nevyspatý, podráždený a nevrlý. V priebehu dňa sa potom nemôžete poriadne sústrediť.

Pri dlhodobejšom (ne) spánku na nekvalitnom matraci vám hrozia rôzne zdravotné ťažkosti (vyčerpanosť, nevrlosť, bolesť hlavy, kruhy pod očami, nesústredenosť, vznik otlakov, zaparenín, spomalenie metabolizmu, čo môže viesť k nadváhe a zníženej imunite, predčasnému starnutiu, depresii, zhoršenej alergii, astme, objavu vleklých bolestí chrbta, svalov a kĺbov). Nenechajte to zájsť až tak ďaleko a vymeňte svoje staré alebo nekvalitné matrace včas!

Ako by takýto kvalitný matrac mal vyzerať? V prvom rade zabudnite na cenu. Ani tu neznamená vždy, že najdrahšie je to najlepšie. Kvalitné matrace môžu byť aj lacnejšie.

Podľa čoho spoznať kvalitné matrace – základné vlastnosti

Kvalitné matrace spoznáte podľa určitých vlastností. Týmito vlastnosťami sú: dlhá životnosť, vysoká priedušnosť, dokonalá opora, výborné hygienické kritériá, správna tvrdosť, adekvátna výška matraca, a tiež použitý materiál.

kvalitné-matraceAk si chcete vybrať kvalitný matrac, pozerajte sa v prvom rade na jeho elasticitu a počet bodových zón (inak tiež zón tvrdosti). Kvalitný matrac by sa totiž mal vášmu telu dokonale prispôsobiť a zároveň by mal telu poskytnúť dostatočnú oporu.

Každá časť vášho tela je rôzne ťažká, a preto potrebuje aj inú tvrdosť a oporu.

Napríklad ramená a päty potrebujú mäkšiu zónu (aby sa neotlačila), zato bedrá potrebujú mať pevnejší podklad. Váš chrbát sa pri ležaní na boku nesmie nikam prepadávať, mal by byť vo vodorovnej priamke, pri ležaní na chrbte by potom chrbtica mala mať svoje prirodzene vytvarované „S“. Toto očividne nekvalitné matrace skrátka nedokážu.

Je preto dôležité, aby ste si vybrali matrac s čo najviac takýmito zónami (čím viac, tým lepšie). Matrac s dostatočným počtom zón (min. 3, ideál 7) je potom tiež vhodný aj pre dlhodobo ležiacich, seniorov alebo ľudí s ortopedickými problémami. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť matrac.

Čo všetko musia kvalitné matrace spĺňať?

Kvalitný matrac by toho však mala vedieť oveľa viac. Okrem bodových zón si preto všímajte aj elasticity, tvrdosti a použitého materiálu. Tie najkvalitnejšie matrace telo doslova objímu a prispôsobia sa jeho potrebám, teplote a polohe. Matrace, ktoré obsahujú vrstvu lenivej peny, sú označované za tie najkvalitnejšie.

výber kvalitného matracaMatrac s lenivou penou sú preto odborníkmi označované za zdravotné alebo ortopedické. Taký matrac s lenivou penou potom ponúka nielen vysoký komfort a pohodlie, ale chráni telo pred zdravotnými komplikáciami (otlaky, zapareninami, preležaninami).

Vďaka tomu, že lenivá pena vie regulovať teplotu, obmedzuje potenie, čím sa znižuje riziko vzniku rôznych plesní a živnej kultúry pre roztoče. Pre svoje prirodzené obomknutie podľa váhy danej časti tela, tu nedochádza k žiadnemu obmedzovaniu prekrvenia a je celkom možné, aby sa svaly dokonale uvoľnili a relaxovali.

Pri výbere matraca dbajte na jej priedušnosť. Práve nedostatočná priedušnosť stojí za vznikom plesní v jadre matraca, ktoré ďalej môžu súvisieť s rôznymi kožnými problémami, alergickými reakciami a zhoršeným astmou.

Medzi najviac priedušné, a teda najviac kvalitné matrace, sú pružinové matrace, taštičkové matrace, a tie, ktoré obsahujú aspoň vrstvu z lenivej peny. Priedušnosť matraca je o to dôležitejšia, ak podklad pod matracom netvorí rošt, ale jedna súvislá doska alebo dokonca podlaha.

Aká by mala byť tvrdosť matraca?

Tvrdosť a výška matraca nesúvisí priamo s kvalitou matraca. Výška matraca sa môže pohybovať od päť až do cca 40 centimetrov. Výška je skôr spätá s komfortom a bezpečným vstávaním a vyberá sa podľa výšky postele. Isté však je, že ak chcete mať doma kvalitné matrace, rozhodne nekupujte matrac vysokú iba 5 alebo 10 centimetrov.

Takéto matrace sú síce veľmi lacné, ale rýchlo sa stávajú príliš tvrdými a nepohodlnými. Ostatne aj priedušnosť takýchto matracov zvyčajne nebýva práve najlepšia.

Podľa tvrdosti môžeme matrace rozdeliť do troch kategórií: mäkké, stredne tvrdé a tvrdé. Kvalitný matrac nesmie byť príliš mäkký, pretože tak nemôže poskytnúť chrbtu dostatočnú oporu a preťažuje určité časti tela, sťažený je aj pohyb na matraci.

Za nekvalitný matrac označujeme taktiež aj príliš tvrdý matrac, ktorý je nepohodlný, tlačí a deformuje chrbát (nedovolí držať prirodzený tvar – vodorovnú priamku pri ľahu na boku a tvar „S“ pri ležaní na chrbte). Ak sa teda chcete zavďačiť svojmu chrbtu, kúpte si stredne tvrdý až tvrdý matrac, tak ako odporúčajú zdravotní odborníci.

Dnes sa vyrábajú aj matrace o dvoch tuhostiach, máte teda možnosť pri otočení matraca tvrdosť zmeniť. O kvalite matraca niečo napovie jeho životnosť a dĺžka záruky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button