DomácnosťKuchyňaNávody

Ako ozdobiť vianočný stôl?

ozdobený stôl na vianoceK správnej atmosfére počas vianočných sviatkoch je potrebné si dať záležať aj na tom, ako pekne vyzdobíte vianočný stôl. Nemáme tým na mysli len to, čo sa na stole objaví jedlé, ale predovšetkým to, ako bude stôl vyzerať na pohľad. Vianoce sú sviatočným časom a podľa toho by tiež mal stôl vyzerať. Ako pekne ozdobiť vianočný stôl?

V článku sa dočítate:

  • Postup zdobenia
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá

Postup zdobenia vianočného stolu?

Vianočný stôl rozhodne nemá byť strohý, pokrytý obyčajným obrusom, ktorý používate vo všedné dni. Už na prvý pohľad má pôsobiť dojmom, že je pripravený výnimočným chvíľam.

Preto je potrebné si dať záležať na voľbe obrusa, ale tiež dekoráciách a doplnkoch, ktoré ho urobia krajším než pri bežných príležitostiach.

Prestieranie na Vianoce

ako ozdobiť vianočný stôlNa vianočný stôl je najlepším riešením použitie takzvaného vrstveného prestierania. K tomu použite najprv základný obrus.

Ten je možné zvoliť v klasickej bielej farbe, prípadne iných, skôr svetlých farbách.

Základný obrus by mal pokrývať celú jeho dosku a presahovať tiež cez kraje.

Na základný obrus, ideálne bez akéhokoľvek motívu alebo vzoru, potom položte menší obrus, ktorý sa bude farebne líšiť. Pre vianočné chvíle je ideálny zvoliť napríklad obrus v zlatej farbe, určite sa hodia aj obrusy, ktoré majú vyšité najrôznejšie vianočné motívy (ozdoby, stromčeky atď.).

Okrem zlatého obrusu sú vhodné tiež ďalšie tradičné vianočné farby – modrá, červená, zelená.

Dekorácie na vianočnom stole

Na vianočnom stole nesmú chýbať klasické vianočné dekorácie. Najmä sa jedná o svietnik. Ten umiestnite doprostred stola.

Nezabudnite do neho vložiť tiež vhodné sviečky, ideálne tie, ktoré sú posiate vianočnými motívmi. Svietnik môže byť kovový, lepšie a príjemnejšie však pôsobí drevený, ktorý navyše pekne ladí so zlatistou farbou obrusu.

Doplnky na vianočný stôl

vianočný stôlNa stôl potom podľa potreby rozložte obrúsky, okolo svietnika kvety, ovocie, ovocné misy atď. To už záleží len na vašej fantázii a možnostiach, samozrejme aj na veľkosti stola.

Nie je dobré to s dekoráciami preháňať, myslite aj na to, že na jedálenskom stole musí zostať dostatok priestoru pre riad. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na párty.

Kvety

Ktoré kvety sú vhodné na vianočný stôl ako dekorácia? Skvelou voľbou sú napríklad ľalie. Tie zvoľte ideálne podľa toho, v akých farbách máte stôl vystrojený.

Vhodným variantom sú tiež napríklad chryzantémy. U nich si ale dajte pozor. Majú totiž charakteristickú vôňu, ktorá nie každému hosťovi pri vianočnom stola môžu voňať. Asi sa radšej vyhnite vyšším kvetinám, ako sú napríklad ruže a pod.

Čo je potrebné na ozdobenie vianočného stolu?

  • Základný obrus (biely)
  • Menší obrus s vianočnými motívmi
  • Svietnik
  • Dekorácie a doplnky

Ako dlho zdobenie potrvá?

Ozdobenie vianočného stola vám zaberie asi pol hodiny. Prípravu vykonávajte ideálne až na Štedrý deň, aby sa vám prestieranie a dekorácie nepošpinili a boli pripravené na onú výnimočnú chvíľu – štedrovečernej večeri.

Vianočný stôl potom priebežne dopĺňajte a prestieranie obmieňajte podľa jeho opotrebenia tak, aby neustále po celú dobu Vianoc pôsobil sviežim a sviatočným dojmom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button