Ako si vybrať správny matrac do postele?

ako si vybrať správny a kvalitný matracSpi sa vám zle? Ráno vstávate s námahou a cítite sa rozlámaní? Možno za to môže posteľ s dlhoročným matracom. Dobrý a správny matrac je základ kvalitného a pohodlného spánku. Ak sa chystáte kúpiť si teda nový, prinášame vám niekoľko užitočných rád. Výber matraca totiž ovplyvňuje mnoho faktorov. Ako si vybrať správny matrac do postele?

Podklad pre správny matrac


Najskôr sa pozrieme na podklad, na ktorom matrac leží. Najvhodnejším je lamelový rošt, ktorý pomáha odvetrávaniu postele. Na tento rošt možno umiestniť akýkoľvek typ matraca (pružinový, penový a aj latexový). Na rošt je najvhodnejšie umiestniť matrac latexový alebo penový, ktorý sa dokonale prispôsobí zmenám polohy roštu. Na látkový rošt alebo na pevný podklad (pevná doska) sa najviac hodí pružinový matrac, ktorý zaistí dobrú cirkuláciu vzduchu v matraci.

Váha

správny matrac do postelePri výbere matraca tiež nesmiete zabudnúť na svoju váhu. Lacnejšie matrace bývajú vyrábané z menej kvalitného materiálu a sú teda určené osobám, ktoré vážia 70 – 90 kg. Ak vážite viac ako 100 kg, mali by ste si zistiť maximálne zaťaženie matraca.

Osoby vážiace 120-160 kg by si mali zakúpiť kvalitnejší matrac. Kvalitný a správny matrac za priaznivé ceny môžete kúpiť dnes už bez problémov.

Tvrdosť matraca

Všeobecne sa odporúča ortopedický matrac (teda stredne tvrdý) s viac zónami tvrdosti. Tieto zóny donútia matrac, aby sa prispôsobil krivkám vášho tela. Teda čím viac zón matrac obsahuje, tým je lepší. Medzi najdôležitejšie zóny patria zmäkčenie v oblasti panvy, kolien či ramien. Vystužený by mal byť v bedrovej oblasti.


Cena matraca

Cena matraca sa samozrejme odráža od jej kvality. Najlacnejšie sa pohybujú okolo 30 eur, neprinášajú ale telu taký komfort a nevydržia tak dlho ako matrace drahšie. Kvalitnejšie matrace kúpite za 60 eur a viac. Tie sú vyrobené z kvalitného materiálu (napr. zo studenej peny, latexu, celtextu či taštičkové matrace).

Poťah matraca

aké druhy matracov existujúPoťah na matraci sa dá alebo nedá dať preč. Výhoda snímateľného poťahu je v tom, že sa dá prať (takéto matrace sú teda viac hygienickejšie).

Životnosť matraca

Správny matrac do postele máva životnosť okolo desiatich rokov. Potom už je nehygienický a treba ho vymeniť.

Tip na výber správneho matraca


Ak máte posteľ, ktorá nemá klasické rozmery, môžete si objednať aj správny matrac na mieru.

Podobné články:

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

ako vybrať krbové kachle

Ako vybrať krbové kachle?

Krbové kachle sú krásnym a efektívnym doplnkom interiéru. Kachle sú zdrojom príjemného tepla a vytvárajú útulnú …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.