Ako liečiť zapareniny u detí: 5 rád, ako zabrániť vzniku zaparenín
Zapareniny u bábätiek riešia snáď všetky mamičky. Jedná sa o začervenané miesta na pokožke, ktoré vznikajú v dôsledku zvýšenej vlhkosti. Najčastejšie začínajú u konečníka, postupne sa potom môžu rozšíriť aj do ďalších oblastí na tele. Ak sa problém nerieši, môže dieťaťu privodiť svrbivé pocity, v horších prípadoch dokonca až veľké bolesti. Ako liečiť zapareniny u detí? 5 rád, ako zabrániť vzniku zaparenín.
Postupy, ktoré zabránia vzniku zaparenín u deti
1. Prebaľovanie
Dieťa musí byť v suchu. Vlhkosť je hlavnou príčinou vzniku zaparenín.
Dôležité tak je dieťa pravidelne a často prebaľovať, aby bolo pokiaľ možno v suchu.
2. Voľba vhodných plienok
Zapareniny sa môžu začať vyskytovať aj vtedy, ak používate nevhodné plienky. Je tak potreba vyskúšať jednotlivé typy a značky plienok.
Oveľa vhodnejšie sú papierové plienky.
Ak sa rozhodnete používať klasické látkové plienky, potom dbajte na to, aby ste používali neagresívny prací prostriedok a plienky na dvakrát premyli vodou po tom ako sa vyperú.
3. Umývanie zadočka
Na umývanie zadočka dieťaťa použite len čistú vodu, vyhnite sa používaniu mydiel a iných prípravkov, ktoré obsahujú tenzidy. Tie totiž prispievajú k tvorbe kvasinkových infekcií.
4. Vysušenie zadočku
Pri výmene plienok nechajte dieťa na chvíľu nezabalené tak, aby zadoček uschol.
5. Ošetrenie zadočku
Pred zabalením dieťaťa do plienok použite detský olej. Skvelý je napríklad detský nechtíkový olej Saloos, ktorý je priamo určený ako ochrana proti vzniku zaparenín.
Nechtíkový olej poskytuje detskej pokožke najlepšiu ochranu pred vysúšaním pokožky po kúpaní a je vhodný aj pre malé detičky už od prvého dňa života.
Ďalším dôležitým bodom v boji proti zapareninám je používanie krému na zapareniny.
Krémy na zapareniny zabraňujú podráždeniu a hlavne zabraňujú zápalu v oblasti plienok a upokojujú podráždenú pokožku. Rýchlo sa vstrebávajú do pokožky a redukujú sčervenanie.
Napríklad krém Topfer má kombinované protizápalové a hydratačno-regeneračné účinky. Takže vytvára na pokožke dieťaťa ochranný film, ktorý bráni pôsobeniu dráždivých látok z moču a stolice.
Čo je potrebné, aby dieťa nemalo zapareniny?
- časté prebaľovanie
- používanie vhodných plienok
- dôkladná očista pokožky dieťaťa
- používanie krémov proti zapareninám
Ako dlho potrvá kým sa zbavíte zaparenín?
Prebaľovanie je činnosťou, ktorú u detí vykonávate niekoľkokrát denne.
Samotná starostlivosť, ktorá zabráni vzniku zaparenín, v sebe zahŕňa najmä prebalenie, umytie pokožky a jej ošetrenie krémom. To všetko potrvá zakaždým len niekoľko minút.
Aké budú náklady ak sa chcete zbaviť zaparenín u detí?
Nechtíkový detský olej stojí v 50 ml balení 5€. Vydrží vám niekoľko týždňov. Krém na zapareniny v menšom balení stojí 2,90€.
Detský olej a aj krém na zapareniny si môžete objednať cez internet a najneskôr v priebehu 3-4 pracovní dní ich máte doma a uľavíte vášmu bábätku od zaparenín raz a navždy.
Umyvanie vodou po prebaleni je najdolezitejsie a ked pridate mazanie Propanthenom 365 Baby, isto to pomoze.
suhlasim s tym, ze umyvanie pod vodou po kazdom kakani je dolezite – navlhcene utierky su fajn, ked nie je voda po ruke – na cestach napr., natierat kremikom, za mna najlepsi bepanthen care, ktory hydratuje pokozku babatiek, urcite aj casta vymena plienok je potrebna a zapareniny nedostanu sancu sa objavit:)